Je možné sesadit Putina? Kdo by jej mohl nahradit. A co by to také mohlo spustit
Sdílet článek:

Rusko stejně jako Čína nebo Indie jsou země mnoha národů a národností. Interní konflikt v těchto zemích by mohl být celosvětovou katastrofou, protože se jedná o jaderné mocnosti.

Začíná se hovořit o možnosti odstranění ruského prezidenta Putina, a zároveň o tom, že to není možné, protože je nenahraditelný. Každý je nahraditelný. V daném případě je otázkou, zda by se jednalo o „palácový puč“, tedy politické odstranění, nebo vojenský puč jako když se stal prezidentem Jelcin. Putin zatím má celkem širokou podporu. Je potřeba vnímat, že Rusko, pokud rychle neumírali, vždy drželi pohromadě carové nebo silné osobnosti. A Putin se dokáže Rusům představit jako „ten silný“. A to mají Rusové celkem v mentalitě, podporovat, jak říkali „siloviky“.

Dejme si do linie osobnosti jako Petr Veliký, Lenin, Stalin, Andropov nebo Putin. Tato jména jsou v Rusku vnímána, ale Chruščov nebo Černěnko zdá se zcela zapadla. Takže pokud by Putin měl odstoupit nebo být jakýmkoliv způsobem nahrazen, musí to být silná osobnost, jež zdůvodní národu změnu a zároveň zabrání občanské válce. Čím déle bude pokračovat válka s Ukrajinou a narůstat ztráty na životech a ekonomické ztráty, tím spíš může narůstat ochota k nahrazení Putina někým jiným.

Válka a sankce Rusko ekonomicky i lidsky vyčerpávají. Oligarchové převádějí své finance do zahraničí případně tam odlétají a mladí vojáci umírají. Trpělivost se situací může být velká, ale ne nekonečná. V určitém okamžiku lze předpokládat, že část obyvatel Ruska řekne dost. A pak by mohl nastat konflikt mezi podporovateli Putinovy politiky a těmi, co již utrpěli právě kvůli jeho politice příliš. Samozřejmě, větší komplikace jsou v evropské části Ruska a velkých městech než na Dálném Východě. Ale rozpad Ruska, občanská válka, změna současného stylu vedení na možná ještě horší pro svět, než co zažíváme nyní není hezká perspektiva. A pak je otázka, kdo a jak by převzal kontrolu nad ozbrojenými silami a jadernými zbraněmi.

Kdo by mohl Putina nahradit je věštění z křišťálové koule, ale diskuze jsou o několika kandidátech. Mohl by to být bývalý premiér a prezident Dmitrij Medveděv, jenž byl Putinem dosazen a následně odstraněn. Dnes působí v pozici místopředsedy Rady bezpečnosti RF. Ale ten se neprojevoval jako dostatečně silná osobnost, byť v jeho případě by se mohlo jednat o osobní mstu nebo připravené nástupnictví, protože zcela zmizel z dohledu. Medveděv byl též obviněn z korupce.

Dalším kandidátem je ministr zahraničí Lavrov, velmi zkušený politik s mezinárodní reputací. Sergej Lavrov je velmi zkušený diplomat, který působil na velvyslanectví SSSR na Srí Lance nebo na misi v OSN. Lavrov též stál za veto v RB OSN k intervenci/bezletové zóně v Libyi.

V diskuzi jsou i ministr obrany Šojgu nebo ředitel kontrarozvědky (FSB) Bortnikov.

Armádní generál Dmitrij Šojgu působil jako ministr pro mimořádné události nebo jako gubernátor moskevské oblasti. Šojgu obvykle nechodí v uniformě, je strůjcem reformy ozbrojených sil a údajně i rád dělá „přepadové kontroly útvarů“, aby zjistil jejich skutečný stav.

Alexander Bortnikov je od roku 2008 ředitelem FSB, avšak kariéru u tajných služeb zahájil v KGB. Do funkce jej jmenoval tehdejší prezident Medveděv.

Z výčtu je vidět, jsou všichni nějak propojeni a muselo by dojít ke skupinovému „povstání“ vůči Putinovi, což je v současnosti málo pravděpodobné. Ale že se časem nevytvoří protiputinovská skupina nelze vyloučit. Jen stěží určit, kdo by byl jejím členem. Ale i na Hitlera jeho „věrní“ páchali atentáty, tak proč by nebylo možné odvolat Putina.

Podle posledních informací dochází k problémům ve vední Ruska, prezident Putin je nespokojen s prací ředitele FSB Bortnikova, veřejně se hovořilo, že by Putina mohl nahradit ministr obrany Šojgu, jenž náhle zmizel z veřejnosti a do zahraničí prchnul Putinův poradce Čubajs s tím, že se nikdy nevrátí. Putin jako prezident má lidi, co se mu zodpopvídají a doklladují, což jsou členové vlády nebo tajných služeb, a pak má vzhledem ke vé minulosti jistě lidi,, co ho “informují”. Má-li Putin v podstatě doživotní mandát a hovoří se o jeho nahrazení a jeden z jeho nejbližších, tedy poradce uprchne, tak lze očekávat čistky či “restrukturalizaci vedení”.

Takže závěrem, Putin je a bude nahraditelný, jen záleží na čase a způsobu a zda nastoupí dostatečně silná osobnost schopná udržet Rusko v klidu.

securitymagazin.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

 1. Nahraditelný je každý,Otázkou je co nový ruský car hodlá ze svou říší udělat.
  Zda ji důvěřivě zas a znovu srazit do bahna bezvýznamné ,všemi olupované
  provincie či pokračovat v rozšiřování imperia i za stašnou cenu hromad mrtvol ,moří slzí, a zastupů ze zmařenými osudy a nadějemi.
  Nemyslící RATLICI typu ubožáků vlád ČR či UA svým ňafáním probudili ruského medvěda.Ve snaze zavděčit se západním hyenám,které je bezstarostně předhodili
  medvědu jako zákusek.
  Ale medvěd dostal chuť na med.Pokud bude Putin nedobrovolně odstaven jako
  jediného nástupce vidím Dmitrie Šonguna.Ten jediný dokáže svým stalinským přístupem splnit touhu občana RF o caru spasiteli svaté Rusi.

  • Kedže z Ruska ešte nikdy neprišlo do sveta nič dobrého a pozitívneho, tak varianta bezvýznamnej provincie je určite lepšia, než varianta impéria, ktoré tú svoju mizériu chce exportovať do sveta.

   • Mě stačí že jen díky vojákům zemí současné Ruské Federace žiji,mohu mluvit česky
    a prožil jsem většinu života bez obav o svůj živOt,obav vyslovit svůj názor,o OSUD SVÝCH DĚTÍ a přátel,svůj malý majetek a své úspory
    jako za posledních třicet let liberální demoGRACIE V PROTENTOKRÁTU Čechy a Morava
    Je to málo nebo hodně PTÁM SE?

 2. A co Biden, ten by ho mohl nahradit, ale asi by se nic nezměnilo, jo on Putin je jen jeden ha, ha to bude větší klika, víc dedku tahá jedním směrem a kdoví co je celá válka za kulisarnu a kde ji vymysleli, pozor bordel je na celém světě a málokde se ještě poctivě volí, většinou jsou všude dosažení loutky jako u nás

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*