Když dezinformuje ukrajinská ombudsmanka či česká ministryně vlády
Sdílet článek:
Případ odvolané ukrajinské ombudsmanky názorně ukazuje, že ani ohledně šíření lží či dezinformací není vždy vše černobílé.

V minulém týdnu proběhla našimi médii zpráva o tom, že ukrajinský parlament odvolal z funkce ombudsmanku pro lidská práva Ljudmylu Denisovovou. Podle tehdy uváděných informací (například zde) se Denisovová „příliš soustředila na barvité líčení sexuálních zvěrstev, údajně páchaných ruskými vojáky na Ukrajině, která ale nebyla podložená důkazy a byla navíc podávána velmi necitlivě vůči obětem.“

Dle informací, která byla v některých našich médiích zveřejněna v tomto týdnu, však hlavní problém nejspíš nebyl v příliš barvitém líčení toho, čeho se někteří ruští vojáci na obyvatelkách Ukrajiny dopouštěli, ale v tom, že ukrajinská ombudsmanka ohledně některých věcí lhala. Vyplývá to například z článků, publikovaných zde na serveru Echo24.CZ nebo zde na iDNES.CZ. Podle nich Denisovová dodatečně přiznala, že si zprávy o sexuálních deliktech notně přibarvovala a některé věci si dokonce zcela vymyslela. Své selhání se ombudsmanka nyní snaží ospravedlňovat tím, že chtěla přesvědčit západní země, aby na Ukrajinu poslaly více zbraní.

Na toto konto Denisovová konkrétně uvedla: „Mluvila jsem například v italském parlamentu ve Výboru pro mezinárodní záležitosti a viděla jsem takovou únavu z Ukrajiny, víte? Mluvila jsem o hrozných věcech, abych je donutila učinit rozhodnutí, která Ukrajina a ukrajinský lid potřebují.“ A jak následně dodává, například italské Hnutí pěti hvězd bylo původně proti poskytování zbraní Ukrajině, ale po jejím projevu jí jeden z představitelů strany řekl, že myšlenku poskytnutí zbraní Ukrajině podpoří.

Jistě se najdou i takoví, kteří budou jednání nyní už bývalé ukrajinské komisařky pro lidská práva ospravedlňovat například tím, že v některých ukrajinských městech ke znásilňování ruskými vojáky skutečně dochází a projednáváním těchto válečných zvěrstev se již zabývá i OSN. Případně tím, že ruská strana lže či šíří dezinformace v mnohem větší míře než ukrajinská. Ale i když je něco takového nejspíš pravda, šíření nepravd z úst ukrajinské ombudsmanky nemůže být tímhle obhajitelné. A už vůbec ne jejím tvrzením, že chtěla tyto své lži zneužít k tlaku na to, aby západní země poskytly Ukrajině více zbraní.

Její plán totiž může mít nakonec efekt zcela opačný – řada lidí totiž může začít pochybovat o tom, zda i jiné zprávy ohledně průběhu ruské agrese na Ukrajině jsou stoprocentně pravdivé a zda si i někteří jiní ukrajinští představitelé občas trochu nepřibarvují to, co se v této východoevropské zemi děje. Tímto samozřejmě neříkám, že bychom snad měli začít věřit tomu, co říká Kreml, a naopak zpochybňovat to, že Rusko je ve válce na Ukrajině jednoznačně agresorem. Ale zároveň není třeba si ohledně ruské armády vymýšlet i věci, které se ve skutečnosti nestaly.

Ke zneužití „zlého Ruska“ nedávno sáhla i česká ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová, která spolu s pirátskou místopředsedkyní Poslanecké sněmovny Olgou Richterovou obvinila spolek Aliance pro rodinu z toho, že spolupracuje s organizacemi, financovanými putinovským Ruskem. Jak je však psáno v článku zde na Echo24.CZ, obě ženy nepodložily své tvrzení žádným důkazem a nejspíš se jedná o pomluvu. Spolek Aliance pro rodinu již proto adresoval oběma političkám předžalobní výzvu. V případě ministryně Langšádlové je tak velmi paradoxní, když se coby osoba, aktivně bojující v nedávné minulosti proti dezinformacím, dopustí šíření dezinformací ona sama…

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

  1. “abych je donutila učinit rozhodnutí, která Ukrajina a ukrajinský lid potřebují”? Těžko věřit, že lid jakékoliv země potřebuje válku! Bába lže, až se jí od pysku práší!

  2. U autora zaráží fakt, že se sice ozve proti naprosté zhůvěřilosti, ale zároveň si vždy ponechává zadní vrátka. Příklad : věřit, že členka současné vrchnosti kdysi “bojovala” proti dezinformacím je protimluv. Bez výjimky se do pozic dostali všichni lháři, protože pravdomluvné oni mezi sebe nepustí, ohrožovalo by je to.

    • Paní Langšádlová je bohužel tak hloupé stvoření, že s pravděpodobností limitně blížící se k jistotě není v žádném okamžiku schopna pravdu od lži rozpoznat, proto také nejspíš sama neví proti čemu a za co zrovna bojuje – jako všichni ti, kteří “myslí” srdíčkem. P.S. Zřejmě proto byla odměněna řízením české vědy; druhé podobně hloupé stvoření, jistě jen úplnou náhodou z téže stáje, stydící se za svoji disertační “práci” natolik, že musela být znepřístupněna, již mělo jistý lepší flek… 🙂

      • Máte pravdu….ale jak mám přesvědčovat svoje děti, aby se učily, když se z takové kravky stane ministr pro vědu

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*