Když politici pobaví, i když asi nechtěně
Sdílet článek:

O kouzlu nechtěného…

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen promluvila tento měsíc na virtuálním summitu pro demokracii1:

„Světové demokracie jsou velmi různé a unikátní. Mnoho věcí mají společných. Jako svobodu, kterou dají lidem, svobodu mluvit, dělat různé věci a svobodu výběru.

Víme, jak bolestné je, když si malá skupina lidí uzurpuje neomezenou moc a vnutí jedinou vizi celé společnosti. Viděli jsme to po druhé světové válce a víme, že se to může stát znovu. A nejúrodnější půda pro to jsou dezinformace, které zkreslí způsob, jakým vidíme demokracii a vnímáme svět. Nebo když si lidé myslí, že pro ně demokracie nefunguje.

Demokracie musí ukázat, že je schopná zlepšit lidem životy a vypořádat se s největšími globálními hrozbami, kterým čelíme. Proto jsme přijali opatření, abychom pomohli ochránit lidi v online prostoru před nelegálním obsahem, skrytou politickou reklamou nebo dezinformacemi. To je důvod, proč navrhujeme přidat nenávistné projevy a zločiny z nenávisti na seznam zločinů.

Demokracie není perfektní, ale je vylepšitelná. A to je rozdíl mezi demokracií a autokracií. V demokracii můžete kritizovat, můžete protestovat a můžete otevřeně prezentovat opačné názory. To je svoboda. Tak za ni bojujme!”

Redakčně mírně zkráceno, celý projev viz níže.

O tom, když politik konečně řekne pravdu…

Australský premiér Scott Morrison v rozhovoru pro televizi2:

„Moji ministři říkají, že procento očkovaných se dostává tam, kde je. Máme…, máme ještě jeden region, abychom prošli těmi vraty. Je to trochu jako, však víte, prostrčit ty ovce těmi vraty.”

Americký prezident Joe Biden promluvil na vánočním setkání Demokratické strany, které bylo uváděno jako ‘sváteční’ setkání3

Během svého projevu zmínil snahu demokratických politiků změnit federálním zákonem pravidla voleb v USA tak, aby umožňovala například možnost volit bez nutnosti prokazovat se nějakým průkazem totožnosti:

„Boj již není jen o to, kdo může volit nebo jak usnadnit oprávněným voličům účast při volbách. Je to o tom, kdo bude počítat hlasy…”

O motivaci pro novináře…

Novozélandská premiérka Jacinda Ardern na summitu pro demokracii4:

„Také jsme viděli šíření dezinformací o nemoci Covid-19, zejména na sociálních sítích. Museli jsme jednat. Stanovili jsme si to jako prioritu a založili jsme ve veřejném zájmu novinářský fond, abychom pomohli našim médiím produkovat zprávy, které udrží občany informované. A tento akt je uznáním toho, že pulsující a důvěryhodný mediální sektor je vitální součástí zdravé demokracie. Zejména v časech krize.”

Z oficiálních stránek vlády: Novinářský fond disponuje částkou 55 milionů dolarů. Jeho cílem je „zachovat a rozvíjet novinářskou práci ve veřejném zájmu, která by jinak byla ohrožena kvůli dopadu nemoci Covid-19 na novináře. Bude podporovat produkci novinářského obsahu, který je kritický k otevřené, progresivní demokracii, a chránit pracovní místa.”

Prý dobrá zpráva…

Vzkaz novozélandské premiérky Jacindy Ardern obyvatelům Aucklandu ze dne 29. listopadu5:

„A co je důležité. Nyní můžete navštívit rodinu a přátele u nich doma. A můžete použít jejich toaletu uvnitř bytu. Luxus!”

I summit pro demokracii má své limity…6

Na summitu vystoupila ministryně Tchaj-wanu Audrey Tang, která je první transgender osobou v tak vysoké funkci. Její videopřenos byl přerušen, údajně na žádost Bílého domu, protože během své prezentace ukázala mapu, na které byl Tchaj-wan zobrazen barvou zelenou a pevninská Čína barvou rudou.

Ministerstvo zahraničí USA uvedlo: „Oceňujeme účast paní ministryně, která ukázala tchajwanskou expertízu v záležitostech transparentní vlády, lidských práv a boje proti dezinformacím.”

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*