Konec Euro-Americké nadvlády
Sdílet článek:

Já vím, že je možná pohodlnější sledovat ČT24, ale asi bychom občas mohli věnovat pozornost i tomu, co v ní nenajdeme.

Nedávno skončil v Číně Summit zemí BRICS, kterého se kromě zakladatelů, tedy Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky, účastnily dvě desítky pozorovatelských zemí. Po letech existence tohoto bloku “rozvíjejících se ekonomik”, dochází k jeho expanzi a mnoho zemí chce být přitom. Kašlou přitom na naše ubohé mentorování, drobné okrádání a povýšeneckou šikanu. Vidí v novém ekonomickém souručenství potenciál, který jí náš slavný “Západ” nebyl schopný nabídnout.

Již dnes je jisté, že se novými členy BRICS stane Argentina a Írán, které již formálně podaly přihlášku před dvěma týdny. Včera bylo oznámeno, že o členství usilují další tři země, Egypt, Turecko a Saúdská Arábie. Dohromady za nových pět členů je to 350 miliónů lidí, obrovské zásoby fosilních paliv a průmyslový potenciál. Pokud k tomu přičtu 3,2 miliardy obyvatel stávajících pěti členských zemí, jejich surovinový a průmyslový potenciál, znamená to přes 40% světových zásob ropy, zemního plynu i uhlí, přes 50% zásob železné rudy a mnoho, mnoho dalších strategicky důležitých zásob.

Pokud se dá soudit z indikací dalších pozorovatelských zemí, bude členů ze střední a jihovýchodní Asie, Latinské Ameriky i Afriky dále přibývat, takže brzy dojde ke globální paritě i z hlediska námi dubiózně počítaného HDP. Ve velmi krátké době dojde i k vytvoření nové rezervní měny, což bude znamenat zánik hegemonie tzv. Západu z hlediska finanční a bankovní politiky.

Pět století nadvlády Evropy a Euro-Ameriky je u konce a ten, který vyhledává konfrontace, namísto kooperací, je už předem mrtev. Anglosaští kleptokraté, zvyklí vládnout dělovými čluny, vydíráním a korporátními monopoly, budou už brzy v propadlišti dějin a pokud ve střední Evropě nevznikne velmi rychle nová forma přirozené regionální integrace, vezmou nás tam s sebou.

 

Petr Markvart

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*