„Konec hojnosti“: Macron s příchodem těžké zimy varuje před „ohromným bodem zvratu“ a před „velkým obratem“
Sdílet článek:

S tím, jak většinu Evropy díky válce na Ukrajině čeká studená zima, tak různí vůdci bijí na poplach kvůli ‚obětem‘, jaké budou lidé muset podstoupit, aby se udržel odpor vůči Vladimiru Putinovi, který kvůli ohromné energetické páce Ruska sází na štěpení EU.

Ve středu jsme referovali, jak politický šéf EU Josep Borrell varoval, že „ztrápené“ obyvatelstvo EU bude muset snést ohromné ekonomické útrapy a krutý energetický krach, přičemž občany vyzýval, aby „unesli břemeno těchto důsledků“ probíhajícího rozhodování.

Ve stejný den zašel belgický ministerský předseda Alexander De Croo ještě dále, když poukazoval, že „následujících 5 až 10 zim bude těžkých.“

„Vývoj této situace je po celé Evropě velice těžký,“ řekl De Croo belgickému vysílači VRT.

„V mnoha sektorech je ve skutečnosti potýkání se s vysokými cenami energie opravdu obtížné. Bedlivě to sledujeme, musíme být ale transparentní: nadcházející měsíce budou těžké i nadcházející zimy budou těžké,“ řekl.

Ministerský předseda v komentářích poukazoval, že náhrada dovozů ruského zemního plynu by mohla trvat roky, což regionální ekonomiku zdrtí další ekonomickou zkázou ve formě energetické hyperinflace.

A v zase dalším chmurném varování během toho, co musí být koordinovaná signalizace, zašel ve středu francouzský prezident Emmanuel Macron ještě dále, kdy na svém prvním zasedání vlády po letních prázdninách řekl, že Francie by měla očekávat těžké oběti v podobě toho, co nazval „konec hojnosti“.

Macron v projevu k ministrům v Elysejském paláci tvrdil, že země je na „bodu zvratu“, neboť ji kvůli klimatické změně a ruské invazi na Ukrajinu čeká těžká zima a nová éra nestability, tvrdí The Guardian.

„To, co v současnosti prožíváme, je určitý druh ohromného bodu zvratu čili převratu. Žijeme na konci toho, na co by šlo nahlížet jako na éru hojnosti, na konci hojnosti z produktivních technologií, které vypadaly, že jsou vždy k dispozici, na konci hojnosti půdy a materiálů včetně vody,“ říkal s dodatkem, že Francie a Francouzi cítí, že žijí v celé sérii krizí, kdy „každá je horší, než byla ta poslední.“

„Tento výhled, jaký poskytuji, o konci hojnosti, konci bezstarostnosti, konci předsevzetí, to je konec konců bod zvratu, jímž procházíme, který může naše občany vést k tomu, aby pociťovali hodně úzkosti. Tváří v tvář tomuto máme povinnost, povinnosti, z nichž první je mluvit upřímně a jasně bez zastrašování zkázou,“ pokračoval Macron s dodatkem, že Francie, Evropa a svět byli nejspíš příliš „lehkomyslní“ ohledně ohrožování demokracie a lidských práv, přičemž varoval před „vzestupem neliberálních režimů a před posilováním autoritářských režimů.“

Tomuto žalozpěvu ale asi chyběl hudební sluch?

Podle této zprávy generální tajemník mocných odborů CGT Philippe Martinez Macrona kritizoval, že jeho komentáře jsou „mimo“ s dodatkem, že mnoho francouzských občanů žádnou hojnost nikdy nepoznalo.

„Když mluvíme o konci hojnosti, tak myslím na ty miliony nezaměstnaných, miliony těch v prekérních situacích. Pro mnoho lidí ve Francii jsou časy těžké už teď, oběti už byly položeny,“ řekl.

Prezidentova varování přichází spolu s tím, jak bylo zveřejněno, že dividendy vyplácené nejvýznamnějšími francouzskými společnostmi dosáhly ve druhém čtvrtletí 2022 rekordních 44 miliard eur, což bylo důsledkem toho, co se popisovalo jako výjimečné zisky v roce 2021. Ekonomické noviny Les Echos uváděly, že vyplácené dividendy byly ze skoro 33 procentního nárůstu v předchozím roce a ten byl důsledkem post-covidového ekonomického zotavení.

Macron, který byl v dubnu znovu zvolen na pětileté období, ztratil však v následujících všeobecných volbách svoji parlamentní většinu, se teď se svou vládou bude potýkat s otřesným návratem, tj. s tradičním zářiových návratem do práce a škol po dlouhých francouzských prázdninách.

Po měsících po sobě jdoucích volebních kampaní, neměla jeho nově jmenovaná vláda moc času dát se před prázdninami dohromady, aby se letošní návrat k parlamentnímu dozoru nad ní mohl realizovat. – The Guardian

Macron během vzpomínkového ceremoniálu na spojeneckou invazi do Provence roku 1944 varoval, že tento podzim a zima by mohly být těžké kvůli rizikům nedostatku energie a vysokým cenám způsobeným ruskou válkou na Ukrajině, kdy o tom mluvil jako o „ceně, kterou je nutno zaplatit za svobodu.“

TYLER DURDEN

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Od rohu hojnosti nás vládní garnitury eourosojuzních zemí odstavily sami nesmyslným přisluhováním americkým velmocenským zájmům. Američanům jde o to, udržet si velmocenský vliv v Evropě i za cenu ožebračení jejích obyvatel. Je směšné, že z velmocenských ambicí obviňují Rusko a sami se přitom nějakou shodou okolností vojensky ocitli na druhé straně zeměkoule u jeho hranic.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*