Donald Trump změnil Republikánskou stranu
Sdílet článek:

Výsledky primárních voleb, které mají vybrat republikánské kandidáty na různé pozice do podzimních voleb, ukázaly, že republikánští voliči většinově podporují politický směr, který do strany vnesl bývalý prezident Donald Trump. Drtivá porážka Liz Cheney minulý týden tento trend potvrdila.

Republikánská politička a členka Kongresu Liz Cheney je představitelkou historicky tradiční politiky Republikánské strany. Je dcerou Dicka Cheneyho, bývalého viceprezidenta ve vládě George W. Bushe a politika, který je považován za architekta druhé války v Iráku na počátku tisíciletí. V letech 2019 až 2021 zastávala Liz Cheney třetí nejvýznačnější pozici mezi republikány v Kongresu.

Nelibost části republikánských voličů si získala svojí jednoznačnou podporou obvinění Donalda Trumpa, takzvaného impeachmentu, za události ze 6. ledna roku 2021, kdy nespokojený dav pronikl do budovy Kongresu. Návrh na impeachment Donalda Trumpa byl posléze zamítnut v Senátu.

V poslední době se těšila mediální pozornosti jako místopředsedkyně kongresového výboru, jehož úkolem je vyšetřit události ze 6. ledna.

Drtivá porážka

V primárních volbách v rámci Republikánské strany, které se uskutečnily minulý týden v jejím volební obvodu ve státě Wyoming, utrpěla Liz Cheney drtivou porážku od Harriet Hageman, kandidátky, která měla podporu Donalda Trumpa. Rozdíl v neprospěch Liz Cheney byl téměř 40%.

Titulek zprávy na CNN zněl: „Porážka Liz Cheney může být druhou nejhorší porážkou za posledních 60 let pro kandidáta obhajujícího svoji pozici v Kongresu nebo jiném orgánu.”

Z deseti republikánských kongresmanů, kteří podpořili impeachment Donalda Trumpa, je Liz Cheney osmým politikem, jehož politická kariéra letos končí.

Loučení s dynastií rodiny Bush

Liz Cheney není jedinou osobou zvučného jména, jejíž politická kariéra skončila v letošních primárkách.

V květnu tohoto roku se proti sobě v Texasu v primárních volbách postavili George P. Bush, syn bývalého guvernéra Floridy Jeba Bushe, a současný texaský státní zástupce Ken Paxton. Výsledek byl překvapivě jednostranný. Ken Paxton podporovaný Donaldem Trumpem zvítězil v poměru 68% ku 32% hlasů.

Jednoznačný výsledek v Arizoně

Kandidáti podporovaní Donaldem Trumpem zvítězili i v Arizoně. Republikánskou kandidátkou na guvernéra se stala Kari Lake, přestože její protikandidátka měla podporu těžkých vah Republikánské strany a na předvolební kampaň měla k dispozici 18 krát více finančních prostředků.

Kandidátem na státního tajemníka byl zvolen Mark Finchem, který si získal pozornost návrhem usnesení, podle kterého měly být decertifikovány výsledky voleb z roku 2020 ve dvou volebních okrscích z důvodu „jasných a přesvědčivých důkazů, že volby v těchto okrscích byly nenapravitelně znevěrohodněny”.

Podle stránek Ballotpedia mají v tomto roce republikánští kandidáti podpoření Donaldem Trumpem v primárních volbách úspěšnost 92%, neboť vitězství si připsalo 196 kandidátů z celkem z 213.

Už není cesty zpět

Spíše levicové médium Newsweek ohodnotilo výsledky primárních voleb a drtivou porážku dvou představitelů Republikánské strany minulosti, George Bushe a Liz Cheney, takto:

„Už není cesty zpátky ke starým, nezodpovědným a moralistickým křížovým výpravám, jejichž cílem bylo vytvářet nové státy. Už není cesty zpátky ke staré neoliberální absolutistické představě volného obchodu, v jejímž důsledku byla kompletní výroba klíčových komponentů přesunuta do Číny, která je a odjakživa byla geopolitickým nepřítelem USA, a jejichž přesun dramaticky oslabil americký průmysl.”

„Už není cesty zpátky ke staré politice otevřených hranic, která pomáhá největším firmám, k amnestii pro ilegální imigranty a masově vydávaným vízům pro všechny možné cizí státní příslušníky. Už není cesty zpátky ke staré ekonomické agendě, která poskytuje daňové úlevy korporacím, zatímco pracující rodiny s jedním příjmem mají potíže zaopatřit své děti.”

„Republikánští voliči budou mít za dva roky před prezidentskými volbami příležitost se rozhodnout, zda je pro budoucnost strany nejlepší osoba Donalda Trumpa nebo nějaká varianta konzervativně populistického trumpisty bez Trumpa. Ale to jsou jediné dvě myslitelné varianty. Už není cesty zpátky do období před rokem 2016.”

 

 

Zdroje:

(1) Liz Cheney

(2) Arizona

(3) Newsweek

(4) Ballotpedia

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*