Konflikt mezi svobodou a totalitou je v prvé řadě soubojem idejí




Sdílet článek:

D. TOLAR

Koflikt mezi svobodou a totalitou, na jehož výsledku závisí osud civilizace, nebude vybojován v občanské válce nebo během revoluce. Je to konflikt idejí. Idea svobody ale sama bez podpory nezvítězí, napsal Ludwig von Mises relativně dávno.

Zakladatel rakouské školy Ludwig von Mises napsal v roce 1944 knihu „Byrokracie”, ve které argumentuje, že nekontrolovaný růst byrokracie je ohrožením celé civilizace. Na téma diskuze mezi pracujícím občanem a profesionálním propagátorem státu píše:

Výběr, překlad, zkrácení, mezititulky autor.

Veřejné mínění je ovlivňováno čímkoli, co je řečeno nebo uděláno. Veřejné mínění je formováno v diskuzích mezi členy zastupitelských orgánů, výborů nebo diskuzemi v různých asociacích a spolcích, v novinách nebo rozhodnutími soudů.

Ve všech těchto diskuzích mají profesionální intelektuálové výhodu oproti běžnému člověku. Ačkoliv nejsou nezbytně experty a mnohdy nejsou chytřejší než amatéři, užívají si výhod své intelektuální specializace. Jejich argumentační techniky a trénink je lepší. Do diskuze přicházejí uvolnění, neboť jejich mysl není unavena po celodenní práci, jako je tomu u amatérů.

Horliví zastánci státu

Téměř všichni profesionální intelektuálové jsou horlivými zastánci všemocného státu a socialismu. Patří sem řada státních zaměstnanců a učitelů v různých vzdělávacích institucích, kteří překvapivě považují přihlášení se k byrokratickému nebo socialistickému radikalismu jako známku vědecké dokonalosti. Skupinu doplňují editoři a přispěvovatelé do progresivních novin a magazínů, představitelé odborů a nakonec ambiciózní lidé toužící dostat se na titulní stranu vyjádřením progresivních názorů.

Běžný podnikatel nebo zaměstnanec pro ně není soupeřem.

Amatér může brilantně obhájit svůj názor. Je to k ničemu. Jeho názorový protivník, skryt za důstojností svého úřadu, obratem vystřelí: „Nesprávné závěry tohoto gentlemena byly dávno vyvráceny známými profesory Mayerem, Mullerem a Schmidtem. Jen idiot se může upínat k takovým zastaralým a překonaným myšlenkám.”

Těžká diskuze

Amatér je diskreditován v očích naslouchajícího publika, které věří v neomylnost profesionála. Neví, jak odpovědět. Nikdy neslyšel jména známých německých profesorů. Proto neví, že jejich knihy jsou prostě humbuk, plné nesmyslů a že se nezabývají diskutovaným tématem. Může se s tím seznámit později. Ale to už nezmění fakt, že byl v diskuzi tady a teď poražen.

Nebo může amatér chytře demonstrovat nepraktičnost socialistických návrhů. Na to mu profesionál odvětí, že je to prostá neznalost a že podobné projekty uspěly v socialistickém Švédsku. Amatér je umlčen. Jak může vědět, že téměř všechny knihy v angličtině na téma Švédska jsou pouhou propagandou, která překrucuje fakta.

Byrokratická propaganda

Propaganda je jedním z nejhorších zel byrokracie a socialismu. Propaganda je vždy snůškou lží, mylných závěrů a pověr. Pravda nepotřebuje žádnou propagaci. Pravda si vystačí sama o sobě. Charakteristickou známkou pravdy je, že představuje přesný popis reality.

Hlavním propagandistickým trikem zastánců údajně progresivních opatření na zvýšení státní kontroly je tvrzení, že kapitalismus může za všechno, co je v současnosti nevyhovující, a že socialismus je pro lidstvo požehnání. Nikdy se nepokusili dokázat svoje nesprávná dogmata. Jediné, co udělali, je, že své názorové oponenty hanlivě pojmenovali a zpochybňují jejich motivaci.

Samo se to neudělá

Je zapotřebí připravit amatéry na názorový střet s profesionálními kazateli byrokratického státu a socialistických tendencí.

Co je především důležité, je zdravý selský rozum a prostá logika. Jděte přímo k jádru věci, to je hlavní pravidlo. Nepřistupte na povrchní vysvětlení a řešení. Využijte sílu vlastních myšlenek a schopnost kritické analýzy.

Demokracie znamená sebeurčení. Demokracie není zboží, které mohou lidé užívat bez úsilí. Je to naopak poklad, který musí být denně bráněn a znovu usilovně dobýván.

Napsáno v roce 1944.

Pozn. autora: Mýtus, že svobodu nelze ztratit, je jedním ze tří smrtelných omylů současnosti.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 4,63 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*