Konspirace a počasí? Kdepak: V červnu probíhaly oficiální experimenty s atmosférou nad Švédskem!
Sdílet článek:

Podle amerického týdeníku Forbes miliardář Bill Gates, který podporuje finančně vývoj technologií na takzvané stmívání slunce, letos od ledna již zahájil experimentální zkoušky tohoto projektu.

Experimenty Gatesem financovaného projektu, který nese zkratku SCoPEx, proběhly v červnu 2021 poblíž švédského města Kiruna. Podstatou těchto experimentů je atmosférický balón, který byl opakovaně vypouštěn do výšky 20 kilometrů nad zemí. A který by měl rozprašovat do těchto vyšších vrstev atmosféry jemný prach uhličitanu vápenatého (CaCO3).

Tímto netoxickým uhličitanem by podle autorů projektu mělo být dosaženo efektu připomínajícího stav po výbuchu velkých sopek. Po nich se totiž někdy nad širokým územím na mnoho měsíců sníží intensita slunečního záření a tím i cirkulace tepla i vodních par v atmosféře. (Zkrátka, změní se v široké oblasti zásadně , čehož jsme možná mimochodem od konce června 2021 svědky i v našich zemích?)

Při experimentech, které probíhaly nad Švédskem v červnu, se podle hlavního šéfa projektu Franka Keutsche do atmosféry uvolní „bezpečné experimentální množství“ uhličitanu vápenatého, načež balon mnohokrát proletí skrze mračno vypuštěného prachu. Přitom přístroje naložené v balonu zaznamenávají atmosférické reakce.

Podle Keutsche však prý uhličitan vápenatý nebude mít vliv na chemické procesy v atmosféře. „Jediné, čeho dosáhneme, je rozptýlení slunečního světla a tím žádoucího ochlazování planety“, tvrdí šéf projektu SCoPEx…

• Celý článek z Forbesu (v angličtině) je k disposici zde

Leo P.  Švančara

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Experimentování je ok. Ale nese to rizika. Omezování CO2 je také jen experiment. Lepší se do některých věci nesrat. Hlavně do těch kterým nerozumím

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*