Korektní až za hranu
Sdílet článek:

RUDOLF GAJDOŠ

Rozkaz zněl jasně: Film bude korektní!

 

V březnu má spatřit světlo světa britský film Tři mušketýři. Díru do světa ale obrazně řečeno udělal už teď, a to tím, že do role D’Artagnana postavil černošského herce. Doufám, že tento paskvil (jinak se to nazvat nedá) dopadne ještě hůř než jeho „předchůdce“: film o Anně Boleynové (2021), kde anglickou královnu hrála černošská herečka (!!). Stačí se podívat na ČSFD.cz na hodnocení: film dopadl jako šestý nejhorší a získal pouhá dva procenta. A lidé komentující toto „dílo“ si v ostrých slovech opravdu nevybírají. Nekritizují film kvůli např. špatnému sestříhání, ale právě kvůli obsazení hlavní role. Ale zpátky k Třem mušketýrům. Absolutně nechápu pár věcí:

 

Za prvé chci důrazně upozornit, že nechci kritizovat herce Malachiho Pullar-Latchmana kvůli tomu, že je černoch. Nejsem rasista, abych ho za jeho pleť odsuzoval. S jakou pletí se člověk narodí, takovou bude mít. Já jsem se narodil jako běloch a budu bělochem po celý svůj život. To je jedna z věcí, kterou nelze ovlivnit (pokud pomineme plastické operace). Jakožto běloch se stydím za to, co kdysi dělali moji „soukmenovci“ zotročující černochy a považuji to za trestuhodnou a zavrženíhodnou věc. To zde říkám, aby mě někdo „uvědomělý“ neudal za „nenávist“ (trestné činy za nenávist by si zasloužily samostatný článek).

Za druhé: To máme tak málo herců, kteří by mohli hrát D’Artagnana? Vždyť to byl běloch, Francouz z Gaskoňska. Vždyť tam žádní černoši nikdy nežili (nepočítám 20. a 21.století)! Tak proč se hlavní role musí ujmout právě černoch? Mohl by hrát nějakého sluhu ve vedlejší roli, to by nebyl problém. Černí sluhové v té době existovali, a to i v románech, vzpomeňme například Aliho, sluhu hraběte Monte Christa. Anebo (o sto padesát let dříve) za Rudolfa II. u nás v Českém království byli strážci „mouřenínové“, tj. černoši.

Za třetí: Díky hlavní postavě hrané černochem dojde k zásadnímu zkreslení děje: nezasvěcený divák si bude myslet, že děj se odehrává třeba někde v Maroku nebo Alžírsku; a pokud to nebude ve filmu výslovně uvedeno, Francie ho zkrátka nenapadne. Naštěstí spousta lidí Tři mušketýry alespoň rámcově zná, ale…

Celé dílo na mě v kostce působí dojmem jako jasná propaganda jedné ideologie: genderová rovnoprávnost a rasová korektnost. Přehnaná podpora negroidní rasy (nejsem proti podpoře a integraci černochů do společnosti, ale co je moc, je moc) je asi zkrátka „in“ a převrací se to do pozitivní diskriminace. Že nevíte, co je to pozitivní diskriminace? Tak si třeba představte, že jste běloch a živíte se (starou dobrou) prací. Hledáte novou práci, zúčastníte se konkurzu a budete přijati. Jenže zaměstnavatel konkurz zruší a rozhodne se, že aby se neřeklo že někoho diskriminují, tak do pozic, na které jste se hlásil, dosadí černochy, kteří v konkurzu neuspěli. Vám pak zbývají dvě možnosti: buď vybrané zaměstnání oželet, anebo se obrátit na soud. Přesně tento případ se stal v USA v roce 2003 v New Heaven, Connecticut.

U nás v Evropské unii jsme se zatím až tak daleko nedostali, ale nakročeno k tomu už je: vezměme si jako příklad propagaci a řeči kolem LGBT+ skupiny. Skoro všichni LGBT+ občané pořád řeční o tom, jak cítí nenávist od ostatních a jak je musíme tolerovat a podporovat. Ptám se: Co vám chybí? Nikdo vás na ulicích nelynčuje, nezavírá do vězení ani nepopravuje, a že sem tam schytáte pár nadávek a že jsou i lidé, kteří jsou proti vám, to je přece normální! To chcete, aby každý Čech šel na Prague Pride a mával tam vlajkami hrdosti? Vždyť takhle svět nefunguje! U všeho platí, že někdo je pro a někdo proti. Společnost, která by byla vždy jenom pro, se pokoušeli vybudovat lidé jako Adolf Hitler nebo Josef Stalin, a jak to dopadlo, víme.

Další „perla“ přišla před pár měsíci z Bruselu, jedná se o návrh o povinných kvótách na ženy ve velkých firmách. Lidově řečeno z deseti manažerek budou muset být povinně čtyři ženy. Aby prý byla „genderová vyváženost“ a „konec diskriminace“. Která firma tuto podmínku nesplní, bude tvrdě potrestána. Moje hodnocení: jeden velký úlet (stejně jako spousta dalších věcí, které mají původ v Bruselu). Nejsou ženy ve vedoucích pozicích ve velkých firmách? Asi tam nechtějí. Tak proč je tam chce Brusel cpát silou? Akorát to poškodí firmu, když bude muset vyházet schopné a zkušené manažery jenom kvůli tomu, že to jsou muži – toto je diskriminace – a nahradit je ženami. Pokud budete mít štěstí a kápnete na manažerky, budiž. Ale pokud budete muset povinně dosazené ženy zaučovat… Zkrátka Kocourkov.

Ale zpátky k filmu. Co si budeme nalhávat: tento film je určitě jedna z prvních vlaštovek všeho výše uvedeného. Další úlety totiž co nevidět přijdou. Že se jedná o zásadní zkreslení původního příběhu a záměru autora knihy (a v případě předchozího filmu o Anně Boylenové i dějin), není pochyb. Už s hrůzou čekám, že až se bude točit filmy o otrokářství v USA. Budou snad otroci běloši a otrokáři černoši? A co takhle přetočit znovu film Jan Hus? V moderním podání by to mohl být bojovník za genderovou rovnoprávnost, mohl by být manžel Jeronýma Pražského, král Zikmund by mohl být homofob a… Brr! Radši nechci domýšlet.

Chudáci Alexandre Dumas st. a August Maquet. Oba autoři Třech mušketýrů se nyní obrací v hrobě kvůli tomu, jak jejich dílo bylo ideologicky zneužito.

blogosfera.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,58 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Co je krásné, že skoro každý autor, který chce kritizovat podobné progresivistické zhovadilosti, napíše na úvod sebemrskačský textík, že není rasista, homofob, islamofob, jen aby nebyl za svůj názor hned upálen, ale až zítra 🙂

  2. Bude to tak: Bělochy budou hrát černoši, černochy budou hrát Číňani a Číňany budou hrát běloši. A je to myslím korektně neprůstřelné.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*