Křesťanství odsuzuje sebevražednou válku, ale lidovci ji podporují
Sdílet článek:

V  evangeliích lze najít mnoho veršů, ze kterých vyplývá, že křesťanství je rozhodně proti válkám sebevražedným, které přinášejí větší utrpení než okupace, která vzniká z toho, že slabší strana ustoupí a přijme diktát silnějšího a tedy se neválčí.

Můžeme začít kapitolou 14 z Lukáše, verš 31:

„ Nebo má-li nějaký král táhnout do boje, aby se střetl s jiným králem, což nezasedne nejprve k poradě, zda se může s deseti tisíci postavit tomu, kdo proti němu táhne s dvaceti tisíci? Nemůže-li, vyšle poselstvo, dokud je jeho protivník ještě daleko, a žádá o podmínky míru.“

Toto je naprosto samozřejmá věc, která by měla být každému jasná, avšak některým katolíkům přijde úplně normální, že Ukrajina válčí proti osminásobné přesile a podle toho také vypadají počty obětí: 123 000 ukrajinských vojáků od začátku války do 15.10.2022.
A nyní posílá ukrajinský prezident Zelenskyj na smrt 200 až 300 ukrajinských vojáků denně podle (1), podle zdrojů z NATO asi 200 (2).
Česká masmédia o těchto počtech čtenáře neinformují, což je sice popírání genocidy, ale je to také nevzrušuje.

Další známý výrok je : “ Milujte své nepřátele a modlete se za ty, kdo vás pronásledují,“ Matouš 5,44.

Této větě rozumějí velmi dobře ti, kteří zažili srpen 68, protože byla vyslovena v obdobné situaci. Židé v té době žili v područí Římanů a očekávali od Mesiáše, že je osvobodí od okupantů. Ježíše oslovovali „Synu Davidův“ a to byl židovský král, který porazil Goliáše. Ježíš však věděl, že válka proti Římanům by byla pro Židy sebevražedná, protože to byli profesionální válečníci, proti kterým oni neměli šanci. Tento výrok nám tedy říká, že máme zachovat pozitivní přístup k životu v každé situaci, ale v žádném případě neválčit proti mnohonásobné přesile. Nevybízí však ke kolaboraci s okupanty, a o tom je jiný verš:

„ Nedávejte psům, co je svaté. Neházejte perly před svině, nebo je nohama zašlapou, otočí se a roztrhají vás.“ Matouš 7,6

A Židé ho tehdy poslechli, ale v roce 67 už tam Kristus nebyl, Židé se vzbouřili proti Římu a dopadli strašně. Byli vražděni, zotročeni a rozprášeni do celého světa. Jeruzalém i Velechrám byl srovnán se zemí, takže ani dnešní Zeď nářků není původní součást Velechrámu.

Dnes máme ovšem navíc Chartu OSN, kterou už podepsalo 193 zemí a ve které je zakotveno i právo národů na sebeurčení. Podle toho práva vzniklo i samostatné Slovensko, Slovinsko, Chorvatsko, Černá Hora i Kosovo a mnoho dalších zemí od Alžírska přes Bangladéš až po Zimbabwe.
Tohoto práva se dovolávají i obyvatelé Krymu, Luhanské i Doněcké oblasti, avšak prezident Zelenskyj jim ho upírá a odvolává se na celistvost Ukrajiny. Avšak právo na celistvost států v Chartě OSN není ani nemůže být, protože odporuje zmíněnému právu na sebeurčení.

Takže zde máme válku, která není naše a doufejme, že ani nebude a o tom je píseň Ne, moje syny vám nedám,:

nyní je nezkazíte nenávistí,
ne pro vás a taky ne jako krmivo pro děla, …
nebudou pochodovat v řadách ,
vzbouří se proti každému příkazu,
naučím je jít svou vlastní cestou…(3)

Prameny:

(1) Dnešný brífing ruského ministerstva obrany – 8. decembra 2022 – CZ24.NEWS
(2) Brutálny masaker v Bachmute: Ukrajinskí vojaci právom obviňujú Američanov a Britov z obrovských strát – CZ24.NEWS
(3) Facebook

PAVEL DUDR

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,14 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Kyjevu se za necelý měsíc bez rozsáhlé ofenzívy při aktivní obraně a mírně řečeno „chaotických“ útocích jen v arťomovském směru podařilo ztratit více než 12.000 vojáků a žoldnéřů.
    Američtí experti: Bod zlomu? Katastrofa u Arťomovska se zjevně blíží. Za měsíc 12 000 mrtvých Banderovců. Charkovské „pickupové nájezdy“ už na frontě nefungují. Začátek konce? A to zima teprve začala – CZ24.NEWS

  2. Pokud jste kolaborant s agresorem,plnite zadane ukoly vzorne.Pokud ne,tak tomu z nudy fandite jak fotbalovemu zapasu Sparta- Slavie.Pak budte rad,ze valku znate jenom z vypraveni.V kazdem pripade chyba vychovy.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*