Novinky

Kyjev strhl pomník ze sovětské éry symbolizující rusko-ukrajinské přátelství
Sdílet článek:

 

Osmimetrová bronzová socha zobrazovala ukrajinského a ruského dělníka na podstavci, kteří společně drželi ve vzduchu sovětský řád přátelství. Socha byla umístěna pod obřím titanovým „Obloukem přátelství lidu“, který byl vztyčen v roce 1982 na počest 60. výročí vzniku Sovětského svazu.

„Nyní vidíme, co toto ,přátelství‘ znamená – ničení ukrajinských měst … zabíjení desetitisíců pokojných lidí. Jsem přesvědčen, že takový pomník má nyní zcela jiný význam,“ řekl kyjevský starosta Vitalij Kličko.

„Rusko napadlo Ukrajinu … Můžeme být s Ruskem přátelé? Co myslíte? Je to náš největší nepřítel, proto pomník rusko-ukrajinského přátelství už nemá smysl,“ prohlásil Serhij Myrhorodskyj, jeden z autorů návrhu sochy.

Demontáži pomníku přihlížel zhruba stočlenný dav lidí, kteří jásali a provolávali heslo „Sláva Ukrajině“ a další slogany.

„S národem agresorů bychom neměli mít žádné vztahy… žádné přátelství, žádné vztahy, nic,“ řekla mladá žena Diana, která neuvedla své celé jméno.

Podle agentury Reuters Kličko dodal, že oblouk zůstane na svém místě, ale bude přejmenován na Oblouk svobody ukrajinského lidu.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*