OSN není neschopná, je jen stejná jako svět sám
Sdílet článek:
Tomáš Zdechovský napsal další kritickou poznámku k fungování OSN. Má v podstatě krutou pravdu, nicméně existuje i ono pověstné “ale”.

Poznámka Tomáše Zdechovského opět uhodila hřebíček na hlavičku. Selhání OSN byla celá řada, kromě zmiňovaných případů Rwandy a Jugoslávie bychom ale také mohli připomenout Vietnam a Afghánistán ( nejprve sovětská a pak americká intervence). Co se Ukrajiny týče, je “selhání” OSN dáno přímo statusem a pravidly OSN.

Ruská intervence byla zahájena v čase, kdy Rusko předsedalo Radě bezpečnosti. Nicméně, a o tom se zmíním dále, fungování Rady bezpečnosti je známo desetiletí všem stálým členům RB a tak by také stálí členové této rady měli být schopni předvídat co se bude dít.

Navíc, k údajnému “překvapení” Západu , se do Moskvy vydal generální tajemník OSN António Guterres. Byl přijat ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a naše média o této návštěvě referují jako o divadlu zrežírovaném Ruskem.
V čem je jádro pudla? Když ten stejný Guterres vyzývá světové lídry k zásadní akci na záchranu klimatu a tvrdí , že má lidstvo posledních “tisíc dní” , žádné naše informační médium ČT počínaje a novinky.CZ konče tuto informaci nejen že nerozporuje, ale dokonce s ní vřele souhlasí. A toto proběhlo již v průběhu ruské invaze, která “vyřídila” informace o covidu a poslala je na vedlejší kolej.

Nikdy jsem ze “standardních” médií neslyšel ani vážnou kritiku rozhodnutí Valného shromáždění OSN o tom, že migrace je základní právo člověka, i když náš zástupce v OSN hlasoval proti a s ním i někteří další zástupci zemí EU.
O tom, že OSN válku na Ukrajině nevyřeší, bylo jasné každému , kdo se o světovou politiku jen trochu zajímá, od počátku. USA dnes financují ukrajinskou armádu a Ukrajina žádá údajně 2 miliardy dolarů měsíčně, aby vůbec byla schopna fungování. Podle USA má válka na Ukrajině oslabit Rusko tak aby nebylo schopné dalších výbojů. Už i USA připouštějí , že délka konfliktu na Ukrajině může být vyjádřena v letech. Západ tak plánuje “oslabit” Rusko za cenu decimováni Ukrajiny- tak to totiž ve finále dopadne.

OSN tak v případě Ukrajiny odvádí ten samý “výkon” jako v jiných mezinárodních konfliktech. Svět, za jehož vyslance se Guterres sám označil, ale nic lepšího nevynalezl. Zástupná válka s Ruskem prostřednictvím Ukrajiny tak skutečně může trvat dlouho se všemi negativními dopady na Ukrajinu tak i Evropu a celý svět. Proto tvrdím , že jedinou alternativou současné situace bylo jednání s Ruskem ještě před vypuknutím konfliktu. K jednání sice došlo , ale k ničemu nepomohlo, protože by Západ musel souhlasit s ústupky Rusku například ve statusu Krymu. K tomu ale Západ nebyl ochoten přistoupit . Proto se dnes vytváří plán na dlouhou válku s Ruskem s tím , že Ukrajina bude místem soupeření s Ruskem. Zejména pro Ukrajinu je ale tato politika katastrofou.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 3,25 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Oslabení Ruska, zpřetrhání jeho vazeb se západní Evropou, zvětšení závislosti západní Evropy na USA. A vo vo vo, vo to de.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*