Ladikovy glosy (02.07.2024)
Sdílet článek:

LADISLAV VĚTVIČKA

2. červenec v dějinách:

 
  • V roce 1877 se narodil Hermann Hesse, německý (švýcarský) spisovatel: „Optimista prohlašuje, že žijeme v nejlepším možném světě, a pesimista se obává, že je to pravda.“

  • V roce 1964 podepsal americký prezident Lyndon Johnson zákon o občanských právech, kterým byla zakázána rasová segregace na veřejných místech.

 

iDnes o senilním prezidentu Bidenovi: A takhle to chodí celou dobu. Kdo zhřešil tím, že věřil svým očím, byl onálepkován, že v lepším případě je hlupák, který naletěl dezinformacím, v horším živel podvrtávající americkou demokracii. Lidé většinu z toho, co jen shrnul list Wall Street Journal, sami viděli, ale bylo jim řečeno, že to tak není. Fakta byla kdysi svatější, ale dnes jsou jen guma, která se natahuje podle potřeby. Vytvářejí se umělé reality, pravda je, co říkáme my, lež je to, co říkají ti druzí. Popřít, ulhat, co se mi nehodí, to zválcuju, deklasuju obviněním z dezinformace.

Asi bychom měli jásat, když režimní tisk po dlouhé době opět napíše pravdu, protože předchozí slova po dlouhé měsíce a léta nikdo nesměl napsat. Bohužel, velice dobře víme, že když režimní tisk něco podobného napsal, tak to neznamená nic jiného, než že dostal nové notičky…

 

Financial Times: Den poté, co se Maďarsko ujalo půlročního předsednictví v Radě Evropské unie, maďarský premiér Viktor Orbán navštíví Kyjev a sejde se s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Ta politika je hrozná práce, když se v úterý musíte potkávat s lidmi, které byste jeětě v pátek nechtěli vidět ani na obrázku…

 

iDnes: Přelomové rozhodnutí Brna – nové budovy musejí mít kolárnu, přikazuje město. Nové domy musejí mít uvnitř kolárnu pro dlouhodobé parkování bicyklů rezidentů a venkovní stojany sloužící návštěvníkům. Třeba v bytovce má na jeden průměrný byt o velikosti 60 metrů čtverečních vzniknout alespoň jedno stání. Zatímco běžný supermarket o prodejní ploše 2 500 metrů čtverečních nabídne nejméně tři zastřešená místa pro bicykly zaměstnanců a sedm venkovních pro zákazníky.

Hlas lidu je jasný: Takže ta zatáčka, která nám Ostrravakum komplikuje cestu na Vídeň, na Braislavu i na Prahu, bude furt robit problémy. Tohle je slušná demence i na Brno. Dřív bývaly kočárkárny (těm už asi odzvonilo) ale teď musí být kde parkovat kola. A my to nařídíme. A toto s nadšením kvituje člen radnice, která udělala z města únikovou hru takové úrovně, že je skoro nejlepší chodit pěšky. Ještě koloběžkárny a bude to dokonalost sama. A jako bonus stáje, kdyby někdo chtěl jezdit po městě na koni.

.

EU: Gruzie ztratí možnost vstoupit do EU, pakliže bude vláda země pokračovat v dosavadní politice, řekl šéf evropské diplomacie Borell. Podle jeho slov může být vbrzku omezena finanční pomoc z Evropského mírového fondu a mohou se omezit kontakty na vysoké politcké úrovni.

Komentář Davida Vávry: To by jeden nečekal, co v evropských demokratech vzbudí jeden zákon o transparentnosti za mrzení. Takové, až by jeden řekl, nedemokratické mrzení. Doposud proevropská gruzínská vláda přijala zákon o tom, že neziskové organizace financované ze zahraničí, musí uvádět zdroj svých příjmů a pro EU je to důvod, proč Gruzii nepřijmout do EU a přerušit s ní diplomatické styky? To skoro vypadá, že ovlivňování politiky cizích zemí prostřednictvím neziskovek je důležitější, než by se zdálo. To je mi věru zajímavé. A taková drobnost. Obyčejní Gruzínci chtějí být přijati do EU primárně z ekonomických důvodů a neziskovky jsou jim, podobně jako většině Čechů, vcelku ukradené, ale takováto tvrzení ze strany EU jsou jedním z hlavních důvodů k protivládním protestům. A mám takové tušení, že v EU to vědí a tímto způsobem se vměšují do politiky a vyvíjejí nátlak na demokraticky zvolenou vládu, která dostala více jak 50% hlasů ve volbách. Ať žije demokracie!

 

Politika RS: Neměli bychom zapomenout na světlý bod Marka Rutteho, který zůstal v Nizozemsku nepovšimnut. Rute veřejně řekl v roce 2017 na tiskové konferenci: “Srebrenica je největší lež v historii.”

 

Václav Cílek na Radiu Universum: Ukázalo, že na Fukušimě – teď neřeknu přesně čísla – zahynulo na nemoc z radiace, dejme tomu, několik lidí, ale na strach, na srdeční zástavu, nebo často propukla diabetes, zahynulo pravděpodobně 500 nebo 600 lidí. To znamená, že strach byl mnohem horší než radiace a že stačilo třeba nějaké domovy pro seniory normálně nechat na místě, tyto lidi uklidnit a postarat se o ně, a zachránilo by se jich víc.

 

Vidlák: Dokonce to šlo tak daleko, že se smělo na fejsbůkách litovat toho, že se atentátník netrefil lépe a bylo možné radit příštím atentátníkům, jak to nezvorat. Najednou jsme měli úplně ukázkovou svobodu slova a nikdo nevolal po zpřísnění zákonů o nenávisti. Ani Vítek Rakušan neposlal do ulic svoje gestapo, aby do čtyřiadvaceti hodin zvonilo u dveří těch, kteří nepochopili slova našeho prokurátora Igora Mříže, že svoboda slova má své limity. Obzvlášť když jde o válku na Ukrajině…

 

Teď jsme o šest týdnů dál a mě si včera pěkně pozvali na policii, ohledně kupky hnoje v Řeporyjích…. Nebyl jsem samozřejmě sám, onen zemědělec, který hnůj před radnici vysypal, už tam také byl a hrozí mu sedm set tisíc na pokutách a dalších platbách. A samozřejmě mu vyhrožují prokurátorem a dalšími vymoženostmi našeho nezávislého soudnictví a demokratického právního systému.

 

Jak vidíte, veškeré vzývání ke klidu platí pouze jednostranně. Myslíte, že z druhé strany někdo přimhouřil oči? Dobře, kluci, zrušili jste demonstraci, my tedy zahrajeme stíhání proti vám do autu… Ani náhodou, přátelé. Na prostý lid platí ta drakonická přísnost. Prostě si s líbodémo nejsme rovni. Oni jsou ti správní, my jsme vždycky ti špatní. Oni mají právo a my máme povinnosti. Nějaká rovnost před zákonem? Nějaká svoboda projevu? Nějaký respekt k názorům? Nula. Největší touhou otroka není svoboda, ale mít také svého otroka. V této zemi je spoleh jen na obyčejné lidi. Na nikoho jiného. Ty jediné je možné o něco požádat, ti jediní s vámi budou trpět stejný úděl. Nejvíc pomohou ti, kdo sami mají málo. Největší podpora vždycky přichází z nedostatku, nikoliv nadbytku. Jediná odvaha je ještě tam dole, mezi těmi, kdo vlastně k odvaze nemají žádný důvod ani předpoklady.

A já zase jednou musím poděkovat všem, kterým tato země není lhostejná, jsou ochotni se dívat i za svůj plot a hasí i to, co je momentálně nepálí. Zase jsou to ti, kterým by to mohlo být jedno, kteří se nezavázali pomáhat pracujícím nebo zemědělcům. Kteří to dělají, protože je to tak prostě správně.

 

Co dál? Hlavně poučení. U moci je skupina, která nemá s tímto národem nic společného. Která bezskrupulózně využije cokoliv a považuje se za něco lepšího, než jsme my ostatní. Která prostě chce za všech okolností u moci zůstat, i kdyby měla zavést zemi do války a nechat volit všechny nebožtíky za poslední čtyři generace. Která nezná slovo soucit. Která bude lhát, podvádět a do očí vám bude tvrdit, jak jsou morální a hodnotní. Přesně se na ně hodí biblická slova, že přicházejí jako vlci v rouše beránčím.

 

Jakákoliv naše vstřícnost je pro ně jen slabost. Jakákoliv naše slušnost je pro ně jen důvod k bezpečnějšímu provokování. Jakákoliv naše mírumilovnost je pro ně jen důvod k větším represím.

 

Karel Janeček pro Parlamentní listy: Fialova vláda je pro mě veliké zklamání. Ekonomická a politická neschopnost vlády je jedna věc, ale vůbec nejhorší zklamání pro mě je, že tato vláda absolutně nebyla schopna podpořit svobodu, ochranu svobody projevu apod. Ta strašná diskriminace nastartovaná za Babiše během covidového období s touto vládou pokračuje. Ve věcech svobody projevu jsme na tom snad ještě hůř než dřív, tato vláda to ještě utužila. Nemyslím si o panu Fialovi, že je to vyloženě špatný člověk. Myslím si pouze, že ten člověk se totálně minul povoláním. Měl zůstat tam, kde byl, a ne se cpát do takového úřadu a stát se poslíčkem řady špatných věcí. Naopak za velmi špatného člověka považuji ministra vnitra Rakušana. Má totalitní myšlení a ostrakizuje a straší lidi, to je hrůzné. Ke strašení lidí a ořezávání svobod bych doplnil diskriminaci, dehonestaci lidí s jinými názory. Podstatnou roli v tom hrají média, která jsou strašlivým způsobem zmanipulovaná. Začalo to už covidem, který ukázal, jak současný systém je prohnilý. Věřím, že to všechno covid odhalil a nenecháme se už zmanipulovat strachem.

 

Petr Hampl: Ustavení frakce Babiš, Orbán a spol. poměry v Evropě nijak nemění. Zato mění mocenské poměry v České republice. Magnát Babiš viditelně a okázale vyhlásil válku nové aristokracii. Uvědomuje si, co všechno to znamená? Doufejme, že ano. Tak nebo onak, vyhlášení války ještě neznamená vítězství. Statistika říká, že většina vzpour a rebélií končí porážkou. I kdyby magnát Babiš vyhrál krajské a parlamentní volby, nemůže dosáhnout víc než rozdělené země, kde proti němu bude stát oligarchická struktura zahrnující banky, veřejnoprávní média, senát, ústavní soud, úřad prezidenta atd. Sází Babiš na drolení a postupný rozpad této struktury? Opět nevíme. Tak nebo onak, je to mocensky mnohem lepší situace, než jaká tu byla před týdnem.

 
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,95 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Janeček, ten co má matiku a logiku v malíku, tak ten Janeček že je zklamán z Fyjaly? Kdyby to byl jen Blbeček, neřeknu, ale že TEN Janeček už před volbami nevěděl, co je hňup Fyjala schopen spáchat za hňupoviny, to mi hlava nebere.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*