Ladikovy glosy (12.06.2024)
Sdílet článek:

LADISLAV VĚTVIČKA

12. červen v dějinách:

  • V roce 1897 se narodil Anthony Eden, britský konzervativní politik: „Člověk by měl být pánem svého prostředí, a ne jeho otrokem. To je svoboda. My z Konzervativní strany tvrdíme, že vlastnictví majetku není zločin ani hřích, ale odměna, právo a odpovědnost, která musí být co nejspravedlivěji rozdělena mezi všechny naše občany.”

  • V roce 1848 vypukly v Praze revoluční Svatodušní bouře, boje studentů a dělníků s rakouskými vojáky knížete Alfreda Windischgrätze, které trvaly do 17. června. Takže jako obvykle – u nás žádná revoluce nevydrží déle než týden.

Novinky: V centrále STAN na Malostranském náměstí v Praze zavládlo během zveřejnění výsledků voleb citelné zklamání. Hnutí sice získalo dva mandáty, ale když Starostové zjistili, že skončili až pátí za komunisty, a hlavně za Filipem Turkem z Přísahy a Motoristů, chvíli se vzpamatovávali z šoku.

 

Deník TO: Motiv útoku afghánského útočníka, který v Mannheimu nožem zabil jednoho policistu a zranil pět lidí, je nejasný, psala německá tisková agentura DPA. A hned si k tomu zamudrovala, že jej způsobilo krajně pravicové anti-islámské hnutí, které ho teď zneužívá k dalším demonstracím, jež vyprovokují další násilí. Čili pravými viníky toho pobodání jsou ti pobodaní. O útočníkovi se mezitím zjistilo, že je Afghánec, jemuž byl v roce 2014 zamítnut azyl, ale nemohl být deportován, neboť si během odvolání svižně zplodil dítě v Německu narozené, tedy s automatickým německým občanstvím, čímž se stal rodinou nedeportovatelnou a na sociální podpoře trvale hoštěnou. Takových zamítnutých, ale nevyhoštěných azylantů Německo živí několik set tisíc. Téměř dvě třetiny všech příjemců sociální podpory jsou imigranti, z nichž polovina nemá německé občanství, informuje Die Welt. Nových žádostí o azyl jen v roce 2023 přibylo 350 tisíc. Z plánovaných deportací se provedlo 535, ostatní se nepodařilo vypátrat.

Co k tomu dodat? Výr šafendás!

 

Vidlák: Ve Francii mají eurovolby za následek rozpuštění parlamentu a předčasné volby. Proč? Inu, Macron si dovede spočítat, že růst preferencí LePennové je tak znepokojivý, že bude lepší volit teď než až za rok, kdy by si jeho strana En Marche už třeba ani neškrtla. Voličské preference totiž neskáčou, ony zvolna přetékají. Lidé si musí pro sebe zdůvodnit, proč už Macrona nevolí. To chvíli trvá. Je tomu tak i proto, že se málokdo propadne do bídy naráz. Stejně tak se vám nenaplní čtvrť přistěhovalci ze dne na den. Trvá to. Stejně tak trvají změny voličských nálad.

 

V Německu vítězná CDU-CSU také volá po předčasných volbách. Scholz je prý vyřízený a je nejvyšší čas, aby táhnul. Scholz možná také nebude proti. Proč? Protože AfD už je druhá nejsilnější strana. Pokud budou trendy trvat (a se Scholzem rozhodně budou) AfD dál poroste a nepomohou ani varování německých tajných služeb ani Koudelkova agilnost proti Bystroňovi. Za rok či dva už budou tak silní, že je nepůjde obejít.

 

Gruzie: Gruzínské úřady aktivně pracují na obnovení diplomatických vztahů s Ruskem, informoval televizní kanál Mtavari Arkhi. Diplomatické vztahy mezi zeměmi byly přerušeny v roce 2008. Poté 8. srpna vypukl ozbrojený konflikt mezi Gruzií a Jižní Osetií. Gruzínská armáda zaútočila na Cchinvali. Pod palbou se dostali i ruské mírové síly ve městě. V reakci na to vyslala Ruská federace jednotky na ochranu ruských občanů žijících v regionu a lodě Černomořské flotily se přiblížily k břehům Abcházie. V důsledku toho Moskva uznala nezávislost Abcházie a Jižní Osetie.

 

Američané pátrají po ruské víceúčelové jaderné ponorce Kazaň v oblasti 70 mil od pobřeží Floridy. Ponorku při její návštěvě Havany ztratili z dohledu a netuší, kde se nachází.

 
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,95 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*