Lechtání draků




Sdílet článek:

FREED REED

USA čelí v konfrontaci s Čínou obrovské výzvě. Zatímco Amerika se soustředí na vojenské výdaje, Čína vede v oblasti civilního inženýrství, vysokorychlostních železnic, infrastruktury, technologie 5G, elektrických vozidel a dalších.
Zajímalo by mě, kolik Američanů zcela chápe, čemu USA čelí v agresivní konfrontaci s Čínou. Washington zjevně připravuje veřejnost na další zbytečnou válku. Vzhledem k rutinním americkým porážkám ve válce a katastrofálním chybám v boji s malými mocnostmi se zdá, že vybírat si boj s něčím, co se stále častěji opět stává Říší středu, není příliš jasné. Uvnitř Beltwaye však panuje obvyklá samolibá samolibost, neotřesitelná arogance, která si zřejmě myslí, že Čína je jen velké Norsko nebo Guatemala, které je třeba postavit na nohy.

Letmý pohled na Čínu:

Čína snadno vede ve světě v oblasti stavebního inženýrství, staví silnice, mosty, přístavy, železniční tratě, dálková vysokonapěťová vedení a digitální infrastrukturu. Lidé, kteří se vracejí z Číny, včetně vás, popisují, že je to jako návrat z vyspělejší planety.

Všichni mluví o vysokorychlostních vlacích, k čemuž mají dobrý důvod: 180 mil za hodinu, tiché, pohodlné, s obrovskými okny, s velmi krátkými zastávkami ve vesnicích mezi velkými městy, které venkovskému obyvatelstvu poskytují rychlost letecké dopravy bez nepříjemností. naproti tomu americké železnice vypadají jako něco z roku 1955.

Význam civilního inženýrství je více než symbolický. Infrastruktura usnadňuje obchod. Čína je samozřejmě světovou výrobní velmocí. Naproti tomu Amerika infrastrukturu jednoduše ignoruje, místo toho utrácí za armádu a už dávno z velké části upustila od výroby.

Čína je světovým lídrem ve stavbě lodí, dalším významným hráčem v této hře je Jižní Korea. Amerika kromě vojenské výroby lodí téměř nic nevyrábí, což bylo kritizováno vládním účetním úřadem pro primitivismus a pomalost. Stavba lodí je samozřejmě důležitá pro obchod a také pro vojenské účely – Čína má nyní největší námořnictvo na světě.

Čína vede ve světě v 5G, v patentech, technologiích, výrobní kapacitě, instalované základně. to není vždy dobře pochopeno. 5G umožňuje přenos velkého množství dat s krátkou dobou odezvy – vysoká propustnost, nízká latence, jak říkáme. Společnost Huawei má nyní něco, co nazývá 5.5G, vylepšenou verzi. 5G je důležité pro řízení továren, chytrých měst atd. Peking to bere vážně, Čína má nyní asi 3,6 milionu instalovaných základnových stanic oproti něčemu jako 100 000 základnových stanic pseudo-5G v USA.

Čína vyhledává své nejchytřejší studenty pomocí přísných testů a pak je na státní náklady posílá na své vynikající univerzity. USA záměrně ohlupují své školy na všech úrovních, aby menšiny vypadaly chytřejší, než jsou. Jak to bude fungovat?

Čína dominuje planetě v oblasti elektromobilů. Její náskok před USA je tak velký, že je nepřekonatelný, pokud jde o technologii, baterie, cenu a výrobní kapacitu. Pokud sledujete technologické zprávy, vidíte věci jako čínskou baterii, která se nabije za deset minut. Jak mnozí upozorňují, automobil BYD za méně než deset tisíc dolarů najde na globálním Jihu téměř neomezený trh. Žádná jiná země se mu ani nepřiblíží. Bidenova vysoká cla na čínské elektromobily poslouží pouze k tomu, aby americké společnosti mohly nadále prodávat divoce předražená vozidla Američanům, kteří nebudou mít na výběr.

Čína, Rusko a možná i Írán vyvinuly hypersonické rakety, které Amerika nemá. To je zajímavé. Američané vždy předpokládali technologickou převahu nad Ruskem a Čínou. Soudě podle špatného výkonu západních zbraní na Ukrajině se to zdá být sporné.

V ostatních oblastech si Amerika udržuje náskok, nebo alespoň jeho významnou část, i když obvykle nikoliv soutěží, ale silovým působením, sankcemi a cly. Největší z nich jsou polovodiče. Situace je zvláštní. Číňané mají mozky, inženýry a důvtip, aby mohli navrhovat a vyrábět špičkové čipy, ale Washington drží v šachu zařízení potřebná k jejich výrobě. Čína však v nedávné minulosti děsila Washington tím, že dělala věci, které neměla umět, například vyráběla čipy v sedmi a pěti nanometrových uzlech a držela krok s USA v oblasti superpočítačů. Nebylo však schopno vyrábět pokročilé litografické nástroje, které jsou potřebné v čele čipového byznysu. Pokud se jí to podaří, bude mít Katie dveře otevřené, ale zatím se jí to nepodařilo.

Čína vede ve světě ve výrobě oceli a hliníku. Amerika jí nedokáže konkurovat, a tak zavádí cla.

Vede svět v solárních panelech, vede v technologii, výrobní kapacitě i ceně. Amerika jí nemůže konkurovat, a tak uvaluje cla.

Čína zůstává za Amerikou, ale ne o mnoho, v aspektech svého vesmírného programu. Má však rozsáhlou a robustní kapacitu pro vypouštění raket, úspěšnou vesmírnou stanici, která je v některých ohledech pokročilejší než Mezinárodní vesmírná stanice, a rychle směřuje k opakovaně použitelným nosným raketám. Již před lety vyslala úspěšnou plně automatizovanou misi pro návrat vzorků z Měsíce k naší družici a později i kombinaci sondy na oběžnou dráhu Marsu, přistávacího modulu a vozítka, přičemž všechny tyto mise fungovaly bezchybně na první pokus. NASA a Space X si udržují náskok, ale nejedná se o růstové akcie.

Existují i další oblasti, v nichž si Amerika udržuje náskok. Například proudové motory. Jde mi o to, že Washington zřejmě trpí rektální lebeční inverzí a představuje si převahu, kterou jen stěží má, ale pravděpodobně, když se to vezme kolem a kolem, ji nemá. Čína má čtyřikrát více obyvatel než USA, Chanové mají podle shody psychometrů náskok pěti nebo šesti bodů v průměrném IQ a inteligentní vládu zaměřenou na zvyšování své obchodní převahy.

V Americe je v módě odsuzovat autoritářství, ale to umožňuje Pekingu přijímat rozhodnutí a pak je realizovat, v případě potřeby i desítky let. Umožňuje také nápadný systémový přístup. V Americe se do projektů, jako je vysokorychlostní železnice nebo 5G, pouštějí jednotlivé státy nebo korporace, Čína má tendenci dělat věci na úrovni celé země. Rozdíl ve výsledcích je zřejmý.

Washington, který dotuje svůj vlastní průmysl, si stěžuje, že Peking dělá totéž – ale čínský systém funguje.

Co Čína nemá, je rozbujelá, přebujelá, nekvalitní a nepochopitelně nákladná armáda, která odčerpává finanční prostředky zoufale potřebné k tomu, aby se Amerika na domácí půdě vyrovnala moderním standardům. Čína není přívěskem své armády. Zdá se, že přišla na to, že války stojí peníze, a jestli je něco, co mají Číňané opravdu rádi, jsou to peníze.

Říkám si, že v hlavním městě Yankeeů by možná bylo dobré trochu více realismu, méně hýkání, více výdajů na Ameriku a méně na krvelačný zbrojní průmysl. Ale co já vím?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (32 votes, average: 3,19 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

  1. Měl jsem takový pocit, že Západ se pouští do sebevražedných bláznivin typu LGBT z přežranosti, protože už nemá oč usilovat, všechno má. Ale po četbě tohoto článku mě napadla kacířská myšlenka: co když prostě NEUMÍ usilovat o nic víc, co když na to nemá kapacitu? Vždyť my jsme proti tisícileté Říši středu barbaři. Ano, na pár set let zpomalila, zakolísala: normální vypuštění páry. Nikdo a nic nedokáže pokračovat pořád stejným tempem. A už zase pokračuje, absorbovala naše vynálezy a zdokonaluje je. Jede – a nechává nás, Západ, pozadu, v jakémsi ospalém snu, že kdysi… někdy… jsme byli velmoc…

  2. Spíše mělo být napsáno že, Čína zaostává v podvodech co se týče vesmírného programu. Vždyť stále více se provalují jejich lži a podvody přistání na měsíci, katastrofy raketoplánu atd. atd. není mi jasné proč se o těchto věcech nechtějí blogeři zmiňovat. Pokud chcete psát pravdu, tak tu pravdu laskavě pište. Dnes si lidé jenž brouzdají na internetu, dokáží najít ledasco.

  3. To všechno v zemi draka může být pravda vzhledem k jejich pracovnímu drilu bez demonstrací,stávek a všemožných požadavků sociálních jistot a jistě příjemné pracovní době.Otázka pravdy zní- Chtěl by tam někdo žít?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*