Malé vítězství svobody slova
Sdílet článek:

Finský soud podpořil svobodu slova a odmítl trest za údajně nenávistné projevy. V Kalifornii prohlásili rasové kvóty za neústavní. A vysoká pokuta pro univerzitu, která rozdmíchávala rasové nepokoje.

Zdravý rozum ještě zcela nevyhynul. Řada soudních rozhodnutí z posledních týdnů dává naději, že je stále za co bojovat. Zdrojová informace na konci článku.

(1) Důležité rozhodnutí finského soudu o nenávistných projevech

Finský soud se minulý týden jednoznačně postavil za svobodu slova, když zamítl všechna obvinění proti dvojici poslanců finského parlamentu. Poslanci byli obžalováni z nenávistných projevů za to, že napsali a publikovali brožuru vysvětlující křesťanské učení o sexu a manželství. Podle obžaloby se jednalo o nenávistnou řeč namířenou proti LGBT komunitě.

V jednomyslném stanovisku soud rozhodl, že mu „nepřísluší interpretovat křesťanské zásady”. Soudní proces, který trval tři roky, vyvolal velkou pozornost veřejnosti, neboť se jednalo o první kauzu podobného typu ve Finsku a v celé Evropě. Žalobci ve své argumentaci uvedli, že křesťané mohou věřit, čemu chtějí, ale politicky nevhodné názory nesmí veřejně prezentovat.

V řadě evropských států existují zákony, které s různou mírou určitosti definují nenávistnou řeč a staví ji mimo zákon. Soud ve Finsku byl jejich prvním velkým testem.

Žalobci se dosud nerozhodli, zda se odvolají.

(2) Kvóty pro minority ve vedení firem jsou neústavní

Na apríla rozhodl kalifornský soud, že zákon, který vyžaduje kvóty pro zastoupení minoritních skupin v představenstvech společností, je neústavní. A nebyl to apríl.

Zákon byl schválen v roce 2020 a vyžadoval, aby veřejně obchodované společnosti měly alespoň jednoho člena představenstva z minoritních skupin do konce roku 2021 a do konce roku 2022 více členů podle velikosti řídícího orgánu. Minoritní skupiny byly široce definovány jako jakákoli osoba jiné než bílé rasy nebo osoba, která o sobě řekne, že není heterosexuální.

Žaloba tvrdila, že uvedený zákon je v rozporu s ústavním právem na rovnost, které zakazuje diskriminaci na základě rasy, pohlaví nebo sexuálních preferencí. Kalifornský soud dal v rozhodnutí z minulého týdne žalobě za pravdu.

(3) Progresivní univerzita musí zaplatit vysoké odškodné

Univerzita Oberlin ve státě Ohio musí zaplatit odškodné ve výši 31 milionů dolarů za pomlouvačnou kampaň, ve které bezdůvodně obvinila místní pekařství z rasismu. Pekařství Gibson je rodinný obchod s více než stoletou tradicí, který se nachází vedle univerzitního kampusu. V roce 2016 se tři černošské studentky pokusily ukrást v obchodě víno a napadly přitom syna majitele obchodu. Po příjezdu policie se k činu přiznaly.

Po incidentu vydala univerzita prohlášení, ve kterém obvinila pekařství z rasismu a vyzvala k jeho bojkotu. Pekařství univerzitu zažalovalo, neboť kampaň univerzity se podle žaloby nezakládala na pravdě a obchod finančně poškodila.

Minulý týden přisoudil odvolací soud pekařství odškodné ve výši 31 milionů dolarů. V rozhodnutí soud zdůraznil aktivní roli, kterou univerzita sehrála ve výzvách k bojkotu pekařství, přestože se jednalo o zcela nepravdivou informaci.

(4) Švýcarsko nebude blokovat vysílání ruských stanic

Švýcarská vláda oznámila ve svém tiskovém prohlášení, že se nepřipojí k ostatním státům Evropy a nezakáže vysílání některých ruských médií, zejména Russia Today a Sputnik. Ve zdůvodnění tohoto kroku uvedla: „Přestože jsou tyto média využívána Ruskou federací k šíření cílené propagandy a dezinformací, je švýcarská vláda toho názoru, že než je zakázat, je efektivnější čelit nepravdivým a škodlivým prohlášením prezentací faktů.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Těch pár vlaštovek jaro neudělá. bohužel. A bude hůř a ještě hůř. A to jsem založením nenapravitelný optimista.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*