Měla by média mlčet, nebo by spíše ministr Rakušan měl přiznat určitá pochybení?
Sdílet článek:

JOSEF NOŽIČKA

Je otázkou, zda by místo mlžení a apelování na jakýsi “klid na práci” neměli ministr vnitra Rakušan či vrchní policejní představitelé přiznat, že úplně všechno bezchybné při zásahu na Filozofické fakultě UK nebylo.

Byť od tragické události, ke které došlo 21. prosince v budově Filozofické fakulty UK na Palachově náměstí v Praze, již uplynulo víc než 50 dnů, stále se v některých médiích rozebírá, zda zákrok policie byl skutečně po všech stránkách bezchybný, nebo šlo tragédii, při které zemřelo 14 nevinných lidí, zabránit.

Asi nejčastěji je postup policie rozebírán v deníku MF Dnes, kde v tomto týdnu vyšel nejprve článek s titulkem “Střelce s filozofické fakulty policie lokalizovala půl hodiny před masakrem” (v elektronické podobě možno nalézt na iDnes Premium zde), následně pak rozhovor s matkou jedné z obětí, která při řádění šíleného střelce přišla o svou jednadvacetiletou dceru Elišku (i tento rozhovor je možno nalézt v elektronické podobě zde na iDnes Premium). Matka Elišky dostala příležitost vylíčit své bezradné pocity z přístupu policie již 4. 2. v pořadu 168 hodin na ČT 1 (viz odkaz zde).

V diskusích pod zmiňovanými články na iDnes i na sociálních sítích řada lidí kritizuje příslušná média za to, že dle jejich názoru zbytečně rozdmýchávají vášně či dokonce pořádají mediální lynč na vrchní policejní představitele a vyšetření zásahu by měli ponechat na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), která na něm již měsíc a půl pracuje.

Že GIBS je jediným kompetentním orgánem, který může kvalifikovaně vyhodnotit, zda byl zásah policie po všech stránkách bezchybný, nebo při jeho řízení došlo k chybám, za které by měli kompetentní lidé nést zodpovědnost, je samozřejmě pravdou. Jenže na druhou stranu lze v demokratické zemi, která ctí svobodu slova, asi těžko očekávat, že se všechna média a všichni občané spokojí s opakovaným konstatováním ministra vnitra Rakušana i představitelů policejního prezídia, že policejní postup při zásahu proti střelci byl po všech stránkách správný. Zvlášť, když mnohá v médiích zveřejněná fakta oprávněně vzbuzují pochybnosti.

Nemám tímto přitom na mysli zasahující policisty v budově na Palachově náměstí, kteří tam dorazili jen několik minut po oznámení střelby a svým profesionálně provedeným zásahem nejspíš zabránili tomu, aby obětí šíleného střelce bylo ještě mnohem víc. Jde však o to, na co poukazuje jak matka zemřelé Elišky, tak i redaktor Václav Janouš ve výše odkazovaném článku na iDnes. Proč ti, co zásahu veleli, neponechali ani jednu hlídku v budově na Palachově náměstí, a místo toho vše vsadili na zákrok v jiné budově filozofické fakulty v Celetné ulici, kde měl mít vraždící student podle rozvrhu hodin přednášku.

Pokud policejní představitelé stále tvrdí, že policie pracovala s verzí, že dotyčný student chce “pouze” spáchat sebevraždu, tak je to dost divné s ohledem na skutečnost, že v tu dobu již věděla o zavražděném otci v domě střelce na Kladensku i nastraženém výbušném systému. Navíc je samo o sobě dost zvláštní, když je do akce proti potenciálnímu sebevrahovi nasazena celá policejní zásahová jednotka.

K pochybnostem ohledně toho, zda byl postup policie skutečně po všech stránkách bezchybný, pak může svádět i skutečnost, že když v minulém týdnu dostali členové bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny do rukou zprávu vnitřní kontroly policejního prezídia o zásahu na fakultě, tak v ní byla velká část stran i fotografií začerněných (viz odkaz zde).

Je tedy otázkou, zda by místo mlžení a apelování na jakýsi “klid na práci” neměli ministr vnitra Rakušan či policejní prezident Vondrášek přiznat, že úplně všechno správné a bezchybné při zásahu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy nebylo. Byť je pan ministr v současné době zaneprázdněn především svými “debatami bez cenzury”, které mají dle všeho přispět ke zvýšení popularity jak samotného ministra, tak i hnutí STAN…

 

 

Koho budete volit v evropských volbách?
  • Add your answer
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*