Měnová politika ECB se nachází v patové situaci
Sdílet článek:

O příčinách energetické krize, která se podepsala pod nynější inflaci, se už popsalo dost, v případě Slovenska dosáhla 13,6 procenta, což je zároveň čtvrté nejhorší číslo v eurozóně. Prosazování výroby elektřiny z jiných než fosilních paliv, což jsou především obnovitelné zdroje, embarga na uhlí a ropu, západní sankce vůči Rusku z důvodu rusko-ukrajinského konfliktu, z nichž zmíníme alespoň zmrazení rezerv ruské centrální banky, vyloučení vybraných ruských komerčních bank z mezinárodního platebního systému a zákaz vývozu technologií do Ruska, či tlak na západní firmy, aby se stáhly z ruského trhu a takto bychom mohli pokračovat, se ale určitě podepsali pod nynější dvoucifernou míru inflace na starém kontinentu.

Recese finančního trhu inflaci sníží

Většina z nás si myslí, že zakročit vůči narůstající inflaci by měla ECB, která, jak se zatím ukazuje, nemá účinné nástroje z několika důvodů. Pokud by totiž chtěla svými přímými a nepřímými nástroji dosáhnout poklesu inflace, musela by úrokové sazby zvýšit o celá procenta a ne jako dosud o desítky bazických bodů. Teprve poté dojde k poklesu cen nemovitostí, spotřeby domácností a většina účastníků trhu začne šetřit. Pokud to budou jen zmíněné desetiny, tak inflace se možná zastaví, ale výrazně neklesne. Proč ECB nemůže zvýšit úrokové sazby o celá procenta víme, důvodem je obrovská zadluženost jižního křídla eurozóny, které by vysoký úrokový nárůst „nepřežily“ a musely by eurozónu opustit. V nejbližším období se ECB hodlá opět úrokovou sazbu zvýšit s vědomím, že to může způsobit i pokles hospodářského růstu s negativním dopadem na snížení domácí spotřeby, která se v letošním roce nejvíce podílí na růstu HDP. Nic jí však nezůstává, jelikož se zvyšováním úroků počítá i Americká centrální banka a kdyby úroky ECB nezvyšovala, došlo by k výraznému oslabení evropské měny euro, s následným dopadem na růst inflace. Jelikož suroviny se ze zahraničí nakupují v amerických dolarech který posiluje, zvyšují se náklady i slovenským podnikům, z nichž jen část se přesune do cen spotřebitelů a tak domácnosti a firmy platí více. Co však může ECB udělat? Spustit koordinovanou recesi finančního trhu, jejímž důsledkem bude pokles cen nemovitostí, akciových indexů a dluhopisových výnosů, které se tak sladí s nynější úrovní ekonomiky, což se dosud ECB nikdy nepodařilo.

Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonom

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*