Čím vytápět v této pohnuté době? K základní odpovědi postačí intuitivní úvaha: zatímco takřka veškerý plyn, který v Česku spotřebováváme, je z Ruska, například dřeva máme hojně v tuzemských hvozdech. Ty v uplynulých letech fatálně poškodil kůrovec, avšak to vytvořilo tlak na pokles jeho ceny.
Cenovou výhodnost dřeva si uvědomuje stále více Čechů. Strmě stoupá jejich zájem o vytápění třeba kusovým dřevem, lisovanými briketami nebo peletami. Sháňka je i po kamnech. Kamnářské firmy mají termíny plné na měsíce dopředu. Už během poslední topné sezony platilo, že pokud lidé měli alternativu a vedle elektrokotle nebo plynového kotle mohli využít kotel na dřevo, kachlová nebo krbová kamna, volili zpravidla právě vytápění dřevem.
Vytápění plynem a elektřinou, jejíž podstatná část se v celé EU vyrábí právě z plynu, loni a letos dramaticky zdražuje. A kvůli válce na Ukrajině ještě dále zdražovat může. Navíc panuje nejistota ohledně možného přerušení dodávek. A růst cen, která nastal nejen v důsledku války, ale již dříve i pandemie, se bude do cen plynu a elektřiny propisovat postupně – takže citelný růst plynu a elektřiny bude pokračovat i letos, příští rok a pak v dalších letech.
Dřevo v tomto ohledu představuje neskonale větší jistotu a je pochopitelně ekologičtější než uhlí. V případě třeba běžného domku vyjde vytápění dřevem, třeba peletami, na zhruba 30 tisíc korun ročně, zhruba jako vytápění hnědým uhlím, které tradičně představovalo nejlevnější způsob vytápění. Stejný domek lze plynem vytopit za asi 60 tisíc korun ročně, vytápění elektřinou vyjde na osmdesát tisíc.
Ale pozor. Není domek jako domek. Vytápění elektřinou, například přímotopem nebo akumulačním kotlem, se nyní vyplatí třeba v případě pasivních a některých nízkoenergetických domů. Ty totiž mají tak nízkou spotřebu, že se „nerentuje“ investovat do drahého plynového kotle, nebo dokonce tepelného čerpadla.
Na druhou stranu, vytápění dřevem není dnes už nutně o tom, že člověk každou půlhodinku přikládá do sice romanticky praskajících, ale jinak nepříliš praktických kamen a že ráno, když jsou dávno vyhaslá, se po probuzení klepe zimou. Roste obliba akumulačních systémů, které dřevem vytopí celý dům ne jedno nebo dvě přiložení.
Jen otázka….nevymysleli soudruzi v EU, že dřevo je nejlepší prohnat elektrárnou, protože je to ekologické a elektrárna dostane certifikát ekologického výrobce? Naopak že topit dřevem doma je škodlivé a stát bude takové lidi postihovat?
Vše jde jak přes kopírák , zprávy i tahy, brzy u nás:?
Majitelé energeticky neúsporných domů si v Německu už brzy připlatí
5. 4. 2022 ▪ 07:43
Německo rozdělí uhlíkovou daň efektivněji mezi pronajímatele a nájemce. To by mělo donutit nájemce k úsporám a majitele domů ke snižování energetických ztrát domů efektivnějším vytápěním, výměnou oken či zateplením.
…:?
https://energozrouti.cz/z/majitele-energeticky-neuspornych-domu-si-v-nemecku-uz-brzy-priplati
cituji–Doprava
Rozhodněte o tom, že hromadná doprava bude ve vašem městě pro občany Ukrajiny až do odvolání zdarma. Informujte se o tom, zda stejné opatření provedl již váš kraj, a informace o bezplatném využívání MHD předávejte v rámci informačních materiálů uprchlíkům. Poučte o bezplatné dopravě všechny zaměstnance dopravců, zejména řidiče….Nic není zadarmo, nic není bezplatně, vše něco stojí. Nesnáším tento njuspík levičáků, že je něco bezplatně a zadramo, je potřžeba říczt kdo ponese náklady, ptž NIC NENÍ ZADARMO!
více zdroj, těch marx levic blábolů je tam více- https://manual.zeleni.cz/?fbclid=IwAR0lhHzcCZBDDlUrSgIOEw-5wjkRTO3Y7GshnUEgYhekM8PLbYaTA1IJUYc#finance
a naopak pro vlastní občany –Od 1. dubna došlo ke zdražení jízdenek pro důchodce, děti a studenty…
https://www.finance.cz/540469-cena-jizdenek-pro-studenty-a-duchodce-v-roce-2022-vzroste/
Brzy také u nás …???
Je to začátek „Nebudeš mít nic a budeš šťastný“?
.
„Nizozemsko: Podle nouzového zákona může domy převzít stát
Státní tajemník pro azyl a migraci Eric van der Burg ve středu oznámil výjimečný zákon, který obcím ukládá povinnost přijímat uprchlíky. Prostory lze nárokovat podle zákona o mimořádných událostech, ale podle Van der Burga to „prozatím není nutné“…….
V čl. 7 odst. 1 se uvádí: „Starosta může požadovat buď poskytnutí obydlí, budov a jiného ubytování, včetně inventáře, je-li to nutné, nebo ubytování s údržbou nebo bez údržby ve prospěch osob, které byly nebo budou přesídleny.
Žádost může nabýt právní moci, jakmile bude příslušné rozhodnutí zveřejněno způsobem v něm stanoveným.“. hmm takže to je přesídlení se vším všudy?
více zdroj
https://politikstube.com/netherlands-per-emergency-law-can-haeuser-be-taken-over-by-the-state/
https://politikstube.com/niederlande-per-notstandsgesetz-koennen-haeuser-vom-staat-uebernommen-werden/ upřesnění zdroje