Mimořádná schůze Sněmovny … komedie
Sdílet článek:

JOSEF NOŽIČKA

Je otázkou, zda se s ohledem na komedii, jaká se včera v Poslanecké sněmovně odehrávala, podaří vládní koalici vylepšit si v očích veřejnosti své renomé.

Vládní koalice se v minulém týdnu rozhodla svolat mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny v reakci na uniklý email Andreje Babiše, ve kterém otituloval ministra zahraničí Jana Lipavského ne zrovna lichotivým výrazem a navíc v něm zaúkoloval své podřízené, aby mu o šéfovi české diplomacie dohledali určité informace včetně například toho, zda má děti a jak ovládá cizí jazyky.

Předseda opozičního ANO tímto nahrál vládní koalici na smeč a je vcelku logické, že ta chce jeho ne zrovna chytrý počin veřejně propírat co nejvíc, zvlášť, když hnutí ANO nedávno zaznamenalo v jednom z průzkumů veřejného mínění zisk téměř 40 % hlasů, zatímco výsledky stran vládní koalice již delší dobu v průzkumech stagnují či dokonce v některých případech klesají. Je ovšem otázkou, nakolik se jí s ohledem na to, co se v Poslanecké sněmovně během včerejšího dne odehrálo, podaří své renomé v očích veřejnosti vylepšit.

Že bych snad sledoval včerejší průběh jednání našich zákonodárců v živém přenosu na internetu či na veřejnoprávním programu ČT 24, takový masochista opravdu nejsem. Nicméně na dokonalé pobavení stačilo pročíst si včera večer online reportáž na serveru Novinky.cz. Z ní jsem se například dozvěděl, že mimořádná schůze začala v 15:00, ovšem už v 15:11 poslanci opozičního hnutí ANO opustili jednací sál. Učinili tak na protest proti tomu, že vládní koalice zařadila do rozpravy 15 svých poslanců s přednostním právem, a na ty opoziční se tak mělo dostat až po několika hodinách. Zbylí poslanci v sále si nicméně i tak odhlasovali, že mohou jednat i po půlnočním čase.

Následně ve svých projevech exhibovali premiér Petr Fiala, ministr vnitra Vít Rakušan či předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, kteří se navzájem trumfovali v tom, kdo přítomné posluchače více postraší Andrejem Babišem coby bezpečnostní hrozbou pro Českou republiku, jeho údajným podkopáváním našeho prozápadního ukotvení či tím, že si vede složky na všechny své politické protivníky. Předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová tyto proslovy okomentovala jako “komické a zoufalé projevy členů nejméně úspěšné vlády od roku 1989“.

Tyhle úderné projevy ovšem zřejmě začaly brzy nudit i řadu poslanců ze stran vládní pětikoalice, neboť podle zmíněné online reportáže bylo kolem půl šesté většina poslaneckých lavic prázdných a v sále dokonce nebyli až na čestné výjimky přítomni ani členové vlády. Až zhruba po třech a půl hodinách se dostal k řečnickému mikrofonu první opoziční poslanec – předseda SPD Tomio Okamura (vskutku názorná ukázka demokracie).

Po více než čtyřech hodinách “řečnění” pak Sněmovna konečně schválila program schůze. Poté se pak podle online reportáže formou dvouminutových faktických poznámek zhruba hodinu a půl spolu hádali koaliční a opoziční poslanci (v sále už byli zpět přítomni i poslanci z ANO), načež si v 21:04 schválili přerušení schůze do středečního rána (přestože si původně odhlasovali, že mohou jednat i po půlnoční době).

Celý průběh mimořádné schůze, která byla svolána kvůli Andreji Babišovi a dle zprávy zde na iDnes má přitom vyvrcholit odhlasováním toho, že největší bezpečnostní hrozbou pro ČR je ruský teroristický režim , tak připomíná slavnou českou komedii ze 30. let minulého století s názvem “U nás v Kocourkově”. Byť je tedy otázkou, zda to, co nejenom při této schůzi předvádějí politici, štědře placení z peněz daňových poplatníků, není spíše k pláči…

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,68 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*