Ministryně Černochová svým „hujerským“ nápadem zaskočila téměř všechny
Sdílet článek:
Nadšení ministryně obrany Jany Černochové pro zřízení americké základny u nás již krotí i samotný premiér a předseda ODS Petr Fiala…

Když ministryně obrany Jana Černochová minulý víkend během kongresu ODS oznámila, že v rámci své zahraniční cesty do USA (na kterou se chystá po Velikonocích), chce při rozhovoru s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem otevřít otázku americké vojenské základny v České republice, vyvolalo to v mediálním prostoru rozporuplné reakce.

Objevilo se dost těch, kteří pro její možné zřízení horují všemi deseti a s poukazem na to, co se nyní děje na Ukrajině, tvrdí, že by nám zajistila vyšší bezpečnost. Navíc bychom tím podle jejích zastánců dodatečně odčinili svůj vlažný postoj k umístění amerického radaru v Brdech před 13 lety (dle téměř všech tehdy uskutečněných průzkumů byla většina obyvatel ČR proti němu), od jehož projektu nakonec tehdejší americký prezident Barack Obama v roce 2009 odstoupil.

Zrovna tak se však objevují nesouhlasné názory na poněkud „hujerskou“ aktivitu paní ministryně. Například bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš považuje vybudování americké základny za zbytečné a v případě nastolení této otázky by považoval za nejvhodnější řešit ji formou referenda. Proti základně jsou vesměs i Babišovi spolustraníci z ANO a politici z opoziční SPD. To by současné vládní koalici nutně nemuselo vadit, neboť disponuje pohodlnou většinou jak v Senátu, tak i v Poslanecké sněmovně (obě komory parlamentu by eventuální umístění základny na území ČR musely schválit).

Problém je ovšem v tom, že ani ne všichni členové vládní koalice nadšení Jany Černochové ohledně základny USA a tím i trvalé přítomnosti jejich vojáků na našem území sdílejí. Například předseda Pirátské strany a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš se podivil nad tím, že o tomto návrhu dosud nediskutovala ani vláda, ani strany, tvořící vládní koalici. “Stejně tak není v programovém prohlášení vlády. Považuji za velmi nešťastné téma otevírat tímto způsobem skrz výroky do médií. Něco takového nejde dělat vůči občanům na sílu, nahodile a bez potřebných analýz a debat,” sdělil Ivan Bartoš doslovně ČTK (viz odkaz zde). A dle dnešního vyjádření pro server Aktuálně.CZ krotí nadšení ministryně obrany za ODS i samotný premiér Petr Fiala. Ten totiž uvedenému deníku doslovně sdělil: “Je to určitě pěkné téma. Pro mě jako občanského demokrata se to pěkně poslouchá, ale opravdu je to jenom hezké přání.” (viz odkaz zde)

A dle toho, co píší některá média (například zde Novinky.CZ), naše ministryně obrany svým nápadem zaskočila nejenom mnohé politiky v České republice, ale i samotnou administrativu amerického prezidenta Bidena. Například dle vyjádření amerického velvyslanectví se nyní jedná pouze o možném uzavření dohody o obranné spolupráci mezi americkou a českou armádou, která však nutně nemusí znamenat vybudování americké základny u nás.

I američtí politici si totiž na rozdíl od české ministryně obrany, která je ve své funkci necelé 4 měsíce, uvědomují, že by šlo o citlivou záležitost a běh na dlouhou trať. Pokud navíc budou Američané v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině usilovat o vybudování nových základen ve východní či střední Evropě, pak budou pro ně logicky v tomto směru prioritnější země, které na rozdíl od České republiky s Ruskem či Ukrajinou přímo sousedí. Úsilí ministryně Černochové mně proto přišlo jako počínání aktivní svazačky v předlistopadových časech, která se svou aktivitou chtěla u některých lidí dobře „politicky zapsat“.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

7 Comments

 1. Politika je ideální místo pro úplně pitomé ženské. A že jich českou politikou prošlo….Bohužel židle ministra obrany ukazuje, jakou váhu má armáda. Když se potřebujeme někoho ve vládě zbavit, uděláme z něj ministra obrany. Astrolog Baudyš, zpěvačka Parkanová, jestřábka Černochová…mimochodem, jet do USA s tímhle jménem…paní by měla zajít na matriku a nechat se přejmenovat tak, aby to bylo politicky korektní.

  • Babochlap Černochová, tj. BB=blbá blondýna, to je další výkvět! Ty dvě tvrďačky (Adamová-Pekarová /co vlastně platí?/ a Černochová) mají žně! A vlastně i další, třeba Richterová…některé naše tzv.celebrity… Jak jinak by si jich lidé všimli? HLOUPOST a BEZOHLEDNOST je prostě v módě, je hodně slyšet a vidět!

  • 13.04.2022—Rusko dnes varovalo, že západní transporty zbraní na ukrajinském území pokládá za legitimní vojenské cíle. Vojenská pomoc Západu, do níž se zapojily také Česko i Slovensko, pomáhá Ukrajině od konce února čelit ruské invazi zdroj—(ČTK)

 2. Babičky alespoň uměly háčkovat, šít a plést, vařit, pomáhat radama v rodině a udržet rodinu pohromadě. Dnes frustrovaně navštěvují nějaké seberealizační kurzy nebo se bez potuchy potácejí v poušti před vojáky a každý týden inkasují více než deset tisíc eur z našich daní a bez poradců vůbec nemají potuchy co dělat v těch pozicích. viz Christine Lambrechtová dojčland a její poslední mise alá v pouští v podpatcích , nebo i ta Černochová, věkem taky není mladice, spíše pomalu a jistě babičkovský věk.

  • U Černochové to nebude v eurech a i jiná , ale i tak nemalá částka, přitom stačí tak málo , všechny politiky nahradit již to zmíněnou apkou, do které vloží data EU a ušetří se majlant…))) stejně to tak je v reálu, akorát to cálujeme více .
   A volby?)))to bude, jak už jsem někde četla a souhlasím s tím, volba mezi KFC a MC donaldem , pepsi a coca,prostě o ničem a i kdyby tak udělají ten pětikorbáč na občany a znovu jsme u té apky)))

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*