Příjmové nůžky se dál rozevírají
Sdílet článek:

MARTIN VAVRUŠA

Oblíbený argument všech socíků vždy fungoval. Pár lidí na světě vlastní většinu bohatství. Jsem mezi nimi? Ach ne! Proboha! Tak to je hnus!

Rychle do ulic s transparentem, abychom tomu zabránili. Ba ne, ani grafy na téma, jak rychle ubývá chudoba, ani ty nefungují.

Před tisíci lety to bylo báječné. Někdo měl sekyru, někdo ne, všichni umírali na infekce nebo v boji se sousedním kmenem ve 30 letech, ale především – nikomu nepatřilo všechno bohatství světa. Vlastně ani žádné bohatství nebylo. A to je přesně to, co vadí socíkům. Nikoli to, že já ho nemám. Ale to, že ho má někdo jiný.

Socík je vždy od přírody tvor nízký a hamižný. Neoplývá nejen cnostmi, ale ani inteligencí. Poznáte to vždy: Třeba v televizním pořadu, když diskutuje nějaký socík s ekonomem. Když ekonom zmíní laffairovu křivku, socík zahnaný do kouta začne jen blekotat brbli brbli a poté zase nahodí gramofonovou desku na začátek: musíme pomoci matkám samoživitelkám, musíme zvednout daně!

A teď ta panika v očích všech socíků, když jim řeknete: Tak moc tě štve někdo, kdo je na trhu úspěšnější než ty, a jen proto, že dokáže poskytnout klientům lepší zboží nebo služby než ty, bohatne rychleji než ty. Úplně se socíky cloumá zlost a nepříčetnost z toho, že by jeden, byť zaslouženě, mohl mít více než jiný. Hlavně rovnost, takže levice!

Daně, daně, daně, stát, stát, stát, centrální plánování a monopol násilí. A pak dostanete přesně to, co jste si přáli. A máte to před nosem. A pak se musíte vypořádat s faktem, že pojišťovny neproplácejí nemocným léčbu, že stejně platit musíte a že ředitel největší pojišťovny si z toho sloupne přes 350 000 korun měsíčně z peněz nás všech.

A tak se ptám vás všech, socíci: V čem je tohle dobře, v čem je ta vaše rovnost, a jak si tohle dokážete obhájit sami před sebou, aby vám z inkonsistence neexplodovala vaše vlastní hlava? Prosím vás na kolenou, napište mi alespoň jediný argument, proč by cukrovkář měl škemrat lid o 1.400.000 Kč na léčbu, ale vy musíte platit pojišťovnu, která svému řediteli měsíčně vyplatí nehorázný balík.

A tak končí každý socík. Lid chcípá na ulicích hlady, ale Fidel, Kim, nebo Vladimir bude mít paláce ze zlata. A když se vás zeptám, jestli tohle je ta rovnost, kterou jste od začátku chtěli, tak už jen zase jen staré brbli brbli a vnitřní uspokojení, že nějaká továrna patří nám všem. Teda říkali to v telce.

Pokud nevidíte, kam tohle směřuje, tak jsme si pro vaše děti právě objednali další rundu pořádného socíku. Gratuluji. Papalášství a potentátství na nás již koukají z každého rohu.

  • www.donio.cz/pribeh/17955
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-kauzy-reditel-vzp-bere-vic-nez-prezident-prijem-se-zvedl-skokove-a-v-tichosti-246916

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 2,69 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. tak my lid si platíme zdravotní pojišťovnu, aby její ředitel mohl brat 350 000 měsíčně…. a ještě to máme vavrušovi někdo vysvětlit, jak si ten socík vlastně představujeme….
    Myšlenkové pochody doktora vavruši… to je něco jako pochod praha prčice. Ty Prčice znějí taky tak nějak legračně.

  2. To máte marný, pane doktore, blbcům to nevysvětlíte. ti si dál pojedou to své brbli brbli, jak jste správně trefil. Jako ten tady nade mnou.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*