Mít obavy z digitální měny centrální banky není paranoidní
Sdílet článek:

BAWERK.EU

V nedávném sloupku v novinách New York Times Paul Krugman zesměšňuje floridského guvernéra Rona DeSantise, který varoval před tím, že digitální měna centrální banky (Central bank digital currency; CBDC) by dávala příliš mnoho moci vládě nad Američany. Zvláště DeSantis tvrdil to, že centrální banky by mohly používat CBDC k dalšímu zavádění “woke agendy”, která by penalizovala Floriďany za nákup příliš mnoha benzínu nebo zbraní.

Krugman se vysmíval samotnému tvrzení, že CBDC by mohlo ohrozit svobodu: “Jestliže to zní šíleně tak je to proto, že to je šílené. Nevím, zda De Santis věří něčemu z toho nebo ví, co to je digitální měna centrální banky, nebo ví k čemu by měla sloužit… A je možné, že zastává toto stanovisko z důvodu obecné paranoii.”

Ale Krugman si vlastně nemyslí, že je to jen paranoia, která by vysvětlovala DeSantisův odpor k Fedem vydávané CBDC. Místo toho si Krugman myslí, že velcí podporovatelé Republikánů v současnosti mají výhody z použití anonymní měny, jakožto krytí pro jejich hanebné plány. Jak Krugman uzavírá ve svém sloupku: “[Toto rozvažování] nám říká, co vlastně DeSantisovy útoky na digitální měnu centrální banky mají dělat. Nebude to ochrana práva Floriďanů ohledně nákupu benzínu anebo zbraní; místo toho by to chránilo možnosti chytře se vyhnout daním, prát peníze, kupovat a prodávat nelegálně drogy a účastnit se vydírání.”

Páni, myslím, že praní špinavých peněz a vydírání jsou špatné věci, které se DeSantis, jakožto příklady woke věcí pokouší zničit.
Jako obvykle Krugmanovi arogantní útoky míří vedle. Pro začátek, můj akademický kolega Jonathan Newmn jistil, že studie z Fedu, na kterou se odkazuje Krugmanův sloupek, vlastně pojednává o možnosti rizika pro soukromí osob u CBDC (blíže viz obrázek v původním článku).

Jinými slovy není to Ron DeSantis, který zjišťuje, že CBDC by mohlo poškodit soukromí občanů – Fed učinil stejný závěr.

Mimoto viděli jsme v nedávné historii, jak byla monetární svoboda poškozena snahami sledovat politické cíle. Pro příklad, kanadská vláda zmrazila účty kanadským dopravcům, kteří protestovali proti covidové politice a mnoho Američanů vidělo svoje dary podobně zmrazené.

Praxe “soudního zabavení aktiv” také podává chmurné varování stran toho, co by se mohlo stát s CBDB. Během let, zde bylo mnoho případů motoristů, kteří byli zastaveni při silničních kontrolách, při kterých jim policie zabavila tisíce dolarů v hotovosti, a poté je zadržovala dokud řidič – o řadu měsíců později – neprokázal, že není drogovým dílerem. Pro příklad obchodník z města Phoenix Jerry Johnon měl hotovost 39 500 dolarů, které chtěl použít na nákup trucku, ale policie je zabavila na letišti. Johnson nakonec získal své peníze nazpět, o dva a půl roku později, ačkoliv nebyl nikdy obviněn ze žádného zločinu, notabene odsouzen.

Maje na myli zabavování aktiv, předpokládejme, že Federální rezervní systém zavede CBDC. Všechny transakce budou uloženy v účetních knihách Fedu, kde budou roboti umělé inteligence hledat podezřelé vzory. A jak se již dnes děje se stávající měnou, také zde mohou státní autority zmrazit účet, dokud nešťastník neprokáže svoji nevinu – což se ukáže být bez peněz velmi težké.

Důležitou záležitostí k připomenutí je to, že CBDC nemusí býti “FedCoinem”, který vyžaduje Meta Masku a slouží technologicky zdatným. Místo toho, jak vysvětluje Georg Gammon Colemu Snellovi a mně v nedávné epizodě podkástu, bude to tak, jako by lidé převedli svoje bankovní účty k Fedu. Dokud řadoví lidé drželi deposita, byla tato deposita závazky Fedu v jeho rozvaze, nyní půjde o digitální měnu centrální banky. Pořád půjde o “dolary”, ale Fed je bude kompletně ovládat. Nebude zde žádná střední úroveň soukromých – a konkurujících si – komerčních bank.

Krugman a jeho častý spojenec Dean Baker bezděčně potvrdili Gammonovo varování, když potvrdili, že to bude jen přesun, pokud občané přímo odříznou zprostředkovatele a banky pomocí Fedu, ale zatraceně, ti hamižní bankéři to nikdy nedovolí. Bez ohledu na jejich tvrzení Gammon má pravdu: pokud budou běžní Američané mít přímo bankovní účet u Fedu, kontrola Fedu nad jejich životy bude téměř absolutní, zvláště pokud bude zrušena hotovost.

V protikladu ke Krugmanovi, DeSantis a jiní, kteří varují ohledně CBDC nejsou paranoidní: oni jen jednoduše načrtávají zřejmé závěry z historie. Federální rezervní systém byl původně vytvořen v roce 1913 ve snaze vyhladit hospodářské výkyvy a omezit zmatek ve finančním sektoru. Velký krach akciového trhu a následná Velká deprese nastaly o 16 let později, a přestože nám vždy říkají, že to již opravili, udeří nakonec jiné krise.

Správně nevěříme vládě nebo centrálním bankám, když řídí noviny anebo vědu a neměli bychom jim dávat ani moc řídit peníze a banky. Je rozhodující, aby podnikatelé vyvinuli alternativy pro řízení hotovosti a akumulaci kapitálu mimo tradiční cesty. My zde děláme naši část at infineo a vybízíme o toto téma zajímající se čtenáře, aby prohlédli.

BAWERK.EU

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Obavy sú síce na mieste, ale ja tie CBDC vidím nie až tak ako riziko, ale skôr ako príležitosť. Keby ich zaviedli, tak by krypto strašne “vyletelo na mesiac”. Každý, kto rozumie tomu, aký problém rieši krypto, tak vidí, že tento problém len tak skoro nezmizne a krypto bude stále potrebné (a nie bezcenné, ako tvrdia tí, čo tomu nerozumejú).

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*