Muskův boj o svobodu slova
Sdílet článek:

Kdo by to byl řekl, že největší boj o budoucnost svobody slova se neodehraje v nějakém parlamentu či u jednoho z nejvyšších či ústavních soudů, nýbrž na poli velkého businessu.


Elon Musk po svém nákupu 10% akcií Twitteru předložil nabídku na odkup celé společnosti, která je výrazně vyšší než aktuální tržní cena (už tak zvýšená oznámení právě jeho nákupu).

Tento krok k smrti vyděsil všechny levicové liberály spokojeně si chrochtající nad tím, jak všechna big tech média umožňují zveřejňovat jednu jedinou (tu jejich levičáckou) pravdu a všechny oponentní názory urputně blokují, případně mažou účty jejich autorům.

Okamžitě se tak samozřejmě ozvaly hlasité výkřiky o tom, že Musk neplatí daně, vyhrožování tím, že by jeho obchody se státem měly být důsledně prověřeny a co je nejvtipnější – hysterické lamentace nad tím, jak je nebezpečné, aby jeden člověk ovládal tak velkou a důležitou platformu. Úsměvný je na tom ten fakt, že u pana Zuckerberga jim to nevadí. Bodejť by jo, když jim jde na ruku v jejich cenzorském úsilí a ještě je sponzoruje.

S ohledem na to, že se Musk jasně veřejně vyjádřil, že bude podporovat svobodu slova v tom nejširším možném smyslu, neboť se jedná o základní pilíř demokratického vývoje každého státu a celého světa (v čemž s ním plně souzním), mu opravdu neskutečně držím palce, aby tenhle obchod dotáhl úspěšně do konce.

Z obchodního hledsika je to nabídka, která se nedá odmítnout, nicméně jsem bytostně přesvědčen, že zákulisní tlak na její odmítnutí bude opravdu obrovský. Na druhou stranu mám takový dojem, že s tím Musk počítá a že už má plán na spuštění nové sociální sítě, která bude lepší a svobodnější než twitter. Z mého pohledu by to docela odpovídalo jeho naturelu a navíc by se jednalo zcela geniální obchodní záměr, na kterém by vydělal kupu peněz. Kdyby z twitteru odešel (svých 10% prodal), tak by na tom neskutečně vydělal, akcie twitteru by rázem padly dolů jak kámen hozený ze skály a Elon by v klidu mohl vyhlásit vznik nové platformy, zcela otevřené pluralitním názorům a s novými funkcemi, které twitteru žalostně chybí. Jsem bytostně přesvědčen, že miliony lidí by se okamžitě přesunuli k němu.

Přesto ale doufám, že twitter nakonec koupí. Pro budoucnost institutu svobodného projevu názoru, otevřené a necenzurované diskuse, jakož i naší obecné svobody, by se totiž jednalo o zcela mílový krok.

Znovu by se tím otevřel prostor pro to, abychom mohli volně a bez obav šířit různé názory, aniž bychom se museli obávat toho, že nás za ně bude nějaká vyšší nikým nekontrolovaná moc trestat, případně nám rovnou smáznout naše účty s tisíci kontaktů na naše přátele a známé.

A taky se vsadím, že by druhý den obnovil účet Trumpovi. A to by byla teprve zábava!

 

Jindřich Rajchl

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 1,50 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*