Mynářův požár říšského sněmu v Osvětimanech




Sdílet článek:
Oné noci v Osvětinamech vzplála roubená restaurace Na Srubu v lyžařském areálu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku patřící firmě, ovládané hradním kancléřem Vratislavem Mynářem.

Škodu vyčíslili hasiči předběžně na 20 milionů korun.

Areál v Osvětimanech se od počátku potýká s problémy. Ať už šlo o zneužité dotace, rybník bez stavebního povolení, vypouštění odpadního svinstva do potoka, nebo neoprávněné čerpání vody z rybníka na zasněžování sjezdovky.

Kancléř Mynář se o požáru restaurace odmítá bavit. Když ho přistihli před jeho vilou ve Strašnicích, kterou koupil nápadně lacino, procedil jen mezi zuby, že restauraci zapálila „nenávist novinářů.“

Vratislav Mynář má zřejmě talent na spoustu věcí. Tak například na čarovně výhodný nákup nemovitostí. Prvorepublikovou vilu koupil od advokáta Víta Širokého za 5,5 milionu korun, byť podle realitních makléřů byla její cena odhadnuta na částku pohybující se mezi 12 – 16 miliony korun. Kdo umí, holt umí.

V rodném městečku je kancléř Mynář dobře známý. Například už dříve měl vracet šesti miliónovou dotaci, kterou z evropských fondů neoprávněně získal na výstavbu ubytovny pro sportovce. Jenomže namísto spartánské ubytovny Mynářova firma nechala postavit luxusní tříhvězdičkový penzion pro lyžování chtivých sportovních turistů. Ti se měli prohánět po sjezdovce, kterou nechal Mynář zřídit nedaleko penzionu. Bez povolení.

Peníze na ubytovnu dostala Mynářova firma Clever Management v roce 2011, avšak dotační úřad ROP (Regionální operační program) Střední Morava dodatečně zjistil, že kvůli porušení dotačních podmínek podporu získat neměla. Následně proto Mynářovu společnost vyzval, aby celou dotaci vrátila. Jenže ta to neudělala. A Mynář oznámil, že dobrovolně peníze vracet nebude.

Skutečnost, že v těchto končinách v podstatě nepadá sníh ani v zimě, naposled napadl před deseti lety, vůbec nevadila. Číňané předvedli, že se dají zimní olympijské hry uspořádat na umělém sněhu v poušti, také Mynář hodlal svojí sjezdovku zasněžit technickým sněhem. Vyrobeným z vody z blízkého rybníka. Ano, toho rybníka, který postavil Mynář před lety rovněž bez stavebního povolení, za což byl pokutován nejnižší možnou částkou 50.000 korun. Ani na odběr vody Mynář neměl povolení. Pro hradního kancléře přece žádné předpisy neplatí, bloudi.

Další firma O.L.G.A., ve které je kancléř společníkem, dostala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 300.000 korun. Důvodem bylo neoprávněné čerpání vody pro zasněžování sjezdovky. „Jedná se o pokutu 100 tisíc korun za akumulaci povrchové vody a 200 tisíc korun za odběr povrchové vody pro zasněžování Ski areálu,“ řekla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová. Dodala, že firma pro zasněžování Ski areálu použila 5.000 metrů krychlových vody.

Stejná společnost O.L.G.A. dostala již dříve jinou pokutu. Za vypouštění odpadních vod z restaurace Na Srubu (vida) do potoka musela zaplatit 40.000 korun.

Jiná Mynářova firma Ski Moravia, kterou následně přepsal na starostu města Pfeffera, získala také dotaci na zasněžování sjezdovky. Peníze poskytla i místní radnice. Ta do projektu zasněžování investovala miliony korun, přestože se vleky tam už šest let nerozjely a sněžná děla na svahu zrezivěla. Když to vyšlo najevo, Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) rok prověřoval, zda Mynářova tehdejší firma závazné podmínky dotace splnila. A nakonec pravomocně rozhodl o tom, že 1,4 milionu korun má společnost vrátit. Ale peníze státu zpět nepřišly. A veřejný rozpočet je postrádá dodnes.

To vůbec nevadilo, vždyť přece starostou je Mynářův dobrý známý Aleš Pfeffer (Strana Práv občanů-Zemanovci). Když Mynář v Osvětimanech porážel prase v době covidového lockdownu, zabíjačky se účastnilo téměř 20 lidí, včetně starosty Pfeffera. Ten ale, podle jeho dodatečného tvrzení, byl prý jen akci zkontrolovat! Pfeffer Mynářovi za ledacos dost vděčí. Kancléř mu totiž po volbách přepustil místo starosty, když jako jednička Zemanovců volby vyhrál.

Požár restaurace se hradnímu kancléři náramně hodí. V poslední době totiž vyplavává na povrch jeden skandál za druhým, který už nezvládá žehlit sám prezident Miloš Zeman jako naposled případ udělení milosti řediteli lánské obory Miloši Balákovi. Milost, kterou mu Zeman, po odsouzení hradního fořta na tři roky a zaplacení pokuty 1,8 milionu, udělil, veřejnost pořádně nadzvedla. Čeládka se začíla bouřit. Je třeba něco smečce předhodit.

A tak, podobně jako se nacistům hodil požár říšského sněmu a obvinili ze žhářství mezinárodní komunismus, hodí se i požár restaurace v Osvětimanech k obvinění z jeho zapálení českými novináři.

Jak se nakonec ukázalo, říšský sněm nepodpálil nebohý van der Lube a jeho společníci, nacisté si ho zapálili sami. Což nelze vyloučit ani v Osvětimanech. Zvláště, byla li hospoda dobře pojištěna.

Mynář má ale novou mantru. „Novináři ohrozili životy mých dětí,“ opakuje Mynář. Jeho rétoriku převzal i prezident Zeman. „Nemohu vyloučit, že nějaký blázen nebo hlupák se nechal mediální kampaní ovlivnit a zapálil kancléři dům (tak už ne restauraci ale přímo dům),“ říká prezident Zeman.

Mimochodem – stejnými slovy se v počátku kauzy Čapí hnízdo hájil i Andrej Babiš, když byl přistižen při známém dotačním podfuku.

Ivan Bednář

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Správně, za požár v Ovětimi mu musí napařit minimálně dvacítku,
    navíc zjistit, jestli v tom nebyla zamotaná IG Farben a jestli to nebylo něco proti židákům, protože to je dneska zakázané.

  2. Říšský sněm zcela nezpochybnitelně podpálil van der Lube. Jeho „společníci“, Karl Ernst, Hans Georg Gewehr a cca dalších devět (?) lidí, mu nejspíš vydatně pomohli, nicméně toto tvrzení se opírá o pochybné svědectví jediného člověka (Adolf Rall), který naivně věřil že si tak zachrání život (byl zavražděn v listopadu 1933). Podíl dalších osob tak nelze spolehlivě dokázat ani vyvrátit. Doučte se dějiny a pro své pochybné analogie příště raději sáhněte do jiné přihrádky s drby…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*