Novinky

Ruský restart
Sdílet článek:

V souvislosti s Ruskem a jeho budoucností trvale narážím na tři velké omyly.

Za prvé: Rusko nemůže prohrát. Rusko musí získat aspoň malý pocit vítězství, aby ho domácí propaganda mohla zpracovat v heroický mýtus. Dopřejme jim ho.

 

Tedy ne: Rusko naopak musí zažít porážku. Obrovskou, tragickou, epickou a trapnou. Větší než v rusko-japonské válce. Ruský režim musí po válce před národem stanout v neomluvitelné situaci. Musí zhavarovat a padnout na úplné dno. Pak teprve bude možná nějaká katarze – jako k ní po WW2 došlo třeba v Německu nebo Japonsku (jakkoli vnímáme, že nebyla dokonalá a spravedlnost bohužel nikdy nemůže být naplněna úplně). Ruský režim se musí zadávit, zničit a upadnout do prachu. Pro dobro samotných Rusů, pro otevření cesty k nějaké budoucnosti

Za druhé: Mnoho lidí říká Pssst! Oni mají atomovky, nesmíme je dráždit a dělat to, co nám zakazují! Jenže tohle přesně každý psychopatický gauner chce. Vyvolat strach a v jeho atmosféře pak vydírat. A není možnost s ním nacházet nějaké kompromisy a řešení přijatelná pro obě strany. Jako to nejde s rakovinou, nejde to ani s psychopaty řízeným despotickým režimem. Každý kompromis je vždy jen dočasný a bude jimi zneužitý v novém budoucím kole vydírání. Zhruba tři tisíce let zdokumentované politické historie nám to znovu a znovu opakovaně ukazují. Despotický režim reaguje jen na hrubou sílu a potřebuje slyšet: Vy parchanti, my máme taky atomovky. Máme jich víc a v lepším stavu než vy. A jestli kterýkoli z těch vašich kryplů sáhne na jaderné tlačítko, vygumujeme vaše města i celý váš národ z povrchu země. Vaši věrchušku vytaháme z bunkrů jak sysly a během opalování letlampou je budeme porcovat na centimetrové plátky. Že jsem moc brutální? Vůbec ne. Na hrubý pytel hrubá záplata, všechno ostatní je chyba.

A nakonec – začínají se množit úvahy na téma, že Rusko byli takoví vždy a není jim pomoci. Bude to prostě vždycky jen národ tupých nebezpečných primitivů hrozících světu z východu. Kdybychom měli tento omyl připustit, dávalo by smysl, abychom na nic nečekali a začali bombardovat.

Demilitarizovat a defašizovat Rusko a jejich současné politické vedení postavit před mezinárodní tribunál je jen první krok. Ve skutečnosti to ale jsou a budou naši sousedé, pomozme jim najít nový modus vivendi, novou národní sebedefinici.

Na počátku devadesátek se Rusku otevřelo historické okno, které nabídlo takovou demokratickou cestu přerodu v evropský stát a národ. A nebylo využito, nebylo zvládnuto, protože Rusové připustili, aby se k moci probila skupina oligarchů propletených s bývalými KGB. Nedovolme jim to opakovat.

Musíme především najít plán, jak Rusům dát budoucnost, zbavit je bolesti nekonečné frustrace a dědičné bezvýchodnosti, kterou po generace zažívají. Splnitelnou realistickou cestu k prosperitě a úspěchu. Něco jako Marshallův plán pro 21. století.

Mimochodem – stejný pád, katarzi a restart potřebuje Turecko. Jeho režim není ani o píď lepší, jen je jeho hrozba pro nás méně palčivá, protože nemají arzenál atomovek.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

10 Comments

 1. “Musíme především najít plán, jak Rusům dát budoucnost, zbavit je bolesti nekonečné frustrace a dědičné bezvýchodnosti.” – Bohužel jako “Západ” jim už nemáme co nabídnout, ani svobodu, ani prosperitu, jen digitální totalitu společnosti sociálního kreditu.

 2. Ty se hlavně starej abys byl ty filozofe rozdávající demokracii národům…oni jsou náriodem tak je nech si o tom rozhodnout samotné…ty katarze

  • Přesně tak. Už zase bychom někoho poučovali, jak má žít a ještě tomu říkali katarze??? Poučit by nejspíš potřeboval náš slavný Západ a mně se tak zdá, že prozatím dostává na hubu právě on. Tak to jsem na tu katarzi hrozně zvědavá.

 3. K článku se nebudu vyjadřovat, protože je to směska blábolů.
  Rád bych se ale vyjádřil k cenzuře v Česku.
  Taková jako teď byla snad jen v r. 1971.
  Vypnuli mi všechny oblíbené weby.
  A tak jsem si našel jiné oblíbené, které doporučuji.
  Například ria.ru, tass.ru nebo interfax.ru.
  Můžete si počíst v ruštině nebo angličtině, případně si stránky přeložte přímo do češtiny.
  Vypadá to, že Rusové jsou úplně v klidu a rubl po krátkém propadu posiluje.

  • Až dostanou tyhle západní hodnoty do Ojmjakonu a Vladivostoku, určitě tam budou skákat radostí do stropu.

 4. Článkem se line naivní, až hloupá, a každopádně neskutečně arogantní představa, že někdo má recept na spokojený život a ten je potřeba vnutit všem. Ve své podstatě je to myšlení ruských bolševiků z dvacátých let minulého století. Tato fanatická touha po “spasitelství” nevedla nikdy k ničemu dobrému.

 5. Česko je největším producentem elektřiny ve Střední Evropě, ale jako jediná země nakupuje elektřinu pro domácnosti v Lipsku na burze za mezinárodní přemrštěné ceny. Okrádá a sdírá tím vlastní občany z kůže. Ta elektřina přitom neopustí Českou republiku! Opustí ji jen účetně a cenově. A plyn? Ten kupuje ČR pro změnu na burze v Amsterdamu. Jako jediná země v okolí. Okolní země plyn na burze nekupují a mají kontrakty přímo s dodavatelem plynu, s Ruskem. Jenom Česko nakupuje v Amstru za spotové burzovní ceny. A proč? Protože Česko zacvaká fšecko! Český občan, který i 33 let po Sametu dělá za třetinové mzdy v porovnání s Německem, je přece grand a může si dovolit platit nejvyšší ceny plynu a elektřiny široko daleko, ne?
  Česko kupuje 1000 metrů plynu za 95 EUR v Amsterdamu na spotové burze, Maďar nakupuje 1000 metrů přímo od Gazpromu za 6 až 8 EUR. Takže, co to znamená? No přece české chucpe la grande! Ale hlavně slušně! Když je mainstreamový občan u voleb debil, tak prostě ani svěcená voda nepomůže. Hotovo, vymalováno a poslední může našroubovat 100W žárovku a roužnout si, aby viděl na ten neskutečný bordel, ve kterém žije už 33 let. Takže Slava Ukraini a postarejte se sami o sebe, vzkazuje vám Fialka a jeho pětikolka. Ve srovnání s tím je tragédie na Ukrajině jen komorní scénkou, protože Češi v tom marasmu už žijí třetinu století a nezdá se, že by jim to nejen vadilo, ono jim to ještě ani nedošlo!

 6. Putinovo Rusko udělalo jednu “obrovskou chybu”-nenechalo si svoji vlastní zem rozkrást od západních demokratů-proto už se na západě do Rusů skoro 30 let neustále vysírá..
  Ten “národ tupých nebezpečných primitivů hrozících světu” to má tak,že jejich zem skutečně patří jejich lidem,což se teda třeba o nás nebo o těch andělských ukrajincích říct nedá-naopak
  A s tím vyhrožováním-nezačal s tím náhodou onen “obranný pakt” NATO???Který to na rozdíl od Rusů desetiletí dokazoval i v praxi

 7. To jsou přesně ty články, kde přání bývá otcem myšlenky.
  Rusák si dovolil přesně a jen tolik, co mu ten slavný Západ dovolil. Ten zdegenerovaný Západ, starající se o 250 pohlaví a podobné píčoviny. Rus cítí slabost na sto honů, ví, že mu všechno projde, že není, kdo by se mu postavil. Senilní neschopa Biden, dutá blbka Lejnová, gerontofil Makron, fialový pablb s Pekáčovou po boku. Co s tím materiálem chcete jakože dělat? Rána z milosti by stála za to. Rus není blbej, on moc dobře ví, co chce a nikdo se mu nepostaví, buhužel.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*