EET je třeba zrušit definitivně a bez náhrady
Sdílet článek:
Poslanecká sněmovna jedná (7. 4. 2022) o zrušení EET. Věříme, že EET bude zrušena, a vládě a poslancům za to vyjádříme dík.

Elektronická evidence tržeb (EET) byla především politickým, nikoli ekonomickým projektem. Byla tím nejhorším, co pro nás, malé podnikatele a živnostníky, zatím náš stát připravil. Byla připravena nejen bezohledně, ale dokonce zjevně s nepřátelskými úmysly vůči malému podnikání.

Za pomoci EET a veškeré propagandy a reklamy kolem ní měl být vytvořen obraz vnitřního nepřítele. Pomocí EET chtěla skupina politiků kolem Andreje Babiše, a především on sám, postavit malé podnikatele do špatného světla, vybudovat kolem nich narativ o „podvodnících a zlodějích“, a Andrej Babiš tím chtěl vyhovět sentimentu a protipodnikatelským náladám části veřejnosti. Takové rozdělení společnosti, tyto politické cíle, jsou jediným „pozitivním“ výsledkem EET – jako nástroj politiky splnila svůj účel.

Ve všech ostatních deklarovaných cílech však EET zklamala. Nemohlo to dopadnout jinak, protože třeba neúspěch v ekonomické oblasti měla EET od počátku ve svém genetickém kódu.

Podnikatelské odbory se vytrvale, a již v době příprav projektu EET, zasazovaly o její zrušení, a prokázalo se, že oprávněně. EET propadla po všech stránkách.

Nepřinesla nic do státní pokladny, nepostavily se školky a nemocnice a dětská hřiště, na něž lákal Andrej Babiš nepoučenou veřejnost. Ministerstvo financí muselo na tiskových konferencích k EET vždy pořádně čarovat s čísly, aby to vypadalo, že je EET k něčemu.

Podnikatelům i státu pak přinesla EET jen náklady. Odhady na dolní hranici říkají, že podnikatelé a živnostníci museli vydat nejméně 2 miliardy na nákupy zařízení pro EET, a potom ročně nejméně podobnou částku na provoz, údržbu a spotřební materiál. Stát přijal několik set úředníků, zaplatil pořízení celého systému a hradil třeba i provoz udavačského portálu Účtenka a ceny pro „výherce“. Opět vyhozené miliardy korun.

Každému, kdo trochu chápe podnikání, je jasné, že pro malé podnikatele a živnostníky byla, kromě finančních nákladů, EET jen zátěží a povinností navíc.

Absurditou největší však byly kontroly EET. Zatímco na počátku, při propagování EET před jejím zavedením, slibovali Andrej Babiš, Simona Hornochová a další, že s EET se přece sníží počet kontrol (do té doby asi 30 000 kontrol ročně), tak za tři roky fungování EET vykonala Finanční správa nejméně 250 000 kontrol! (A těch 30 000 kontrol se každý rok konalo také.) To není omyl; skutečně dvěstěpadesát tisíc kontrol, a to zaměřených jen a pouze na přestupky podle zákona 112/2016 Sb. o evidenci tržeb. Jen tato kontrolní činnost stála daňové poplatníky nejméně dalších 1,5 miliardy korun!

Nyní je EET projektem mrtvým, vláda ji chce zrušit a bude o tom jednat Poslanecká sněmovna. Už zase se ale ozývají hlasy, že by přece mohla být zachována, když už se do toho tolik nainvestovalo, a že by mohlo její užívání být dobrovolné. Na tyto hlasy je třeba dát si velký pozor.

Především, nenápadně a opatrně tuto možnost nabízejí právě ti, kdo EET od počátku podporovali či přímo Andreji Babišovi s jejím zavedením pomáhali – lidé z Hospodářské komory ČR, AMSP, AHR, Svazu obchodu a cestovního ruchu či Simona Hornochová, anebo lidé sice dobrých úmyslů, ale bez povědomí o EET a všem kolem ní. Samozřejmě budou na pozadí i provozovatelé elektronických pokladních systémů, protože jim EET zajistila exklusivní byznys snů –malí podnikatelé a živnostníci, a byly jich statisíce, si museli povinně, a to je snem každého obchodníka, pořídit jejich zařízení. Tedy víme, kdo a proč má zájem na jakémsi udržovacím režimu.

Zakonzervování EET a ponechání v nějakém dobrovolném užívání však má v sobě skryto jedno velké nebezpečí – takový systém bude možné kdykoli a velmi snadno, téměř ze dne na den oživit, a znovu na malé podnikatele a živnostníky ten šmírovací nástroj (jeden ze soudců NSS nazval EET Velkým bratrem) použít. A to je hlavní důvod, proč je nutné EET nyní zrušit.

EET byla experimentem, který se nepovedl. Podnikatelské odbory žádají poslance, aby zrušili EET bez náhrady a definitivně. Není žádoucí, ani myslitelné, aby byla ponechána v stavu, kdy by mohla být exhumována a znovu použita proti malým podnikatelům a živnostníkům. EET do svobodného podnikání nepatří.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

  1. Již při zavádění EET byl jasný trend bezhotovostních plateb. To je nyní snad zřejmé i největším zastáncům EET. Celé to byl jen drahý experiment. Něco jako mýtné brány v době známé satelitní technologie. Nikoho nezajímalo kdo to zaplatí, hlavně, že jsme mohli ukázat na největšího nepřítele pracujícího lidu a získat pár volebních hlasů.

  2. (EET) “Byla tím nejhorším, co pro nás, malé podnikatele a živnostníky, zatím náš stát připravil.” Opravdu? Nejhorší, co vás potkalo bylo, že jste museli přiznávat příjmy, platit daně a vydávat stvrzenky? Tak to tedy byl trest!

  3. Kája je babišova konkubína.
    EET byl projekt na eliminaci živnostníků. Estébácká všivárna, možná jen v komunistickém Kocourkovu.

    • Aha, takže proto živnostníci a další cháska tak neradi vydávali EET stvrzenky?
      90% živnostníků jsou zloději a podvodníci.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*