Na jižním pólu byla rekordní zima a počet ledních medvědů roste




Sdílet článek:

Chladné zprávy v parném létě. O tom, že polárníci naměřili loni na jižním pólu nejnižší teploty za posledních více než padesát let a že ledním medvědům se daří. Rok 2021 se také vyznačoval tím, že meteorologové evidovali globálně nejnižší počet hurikánů od roku 1981.

 

Zdaleka ne všude teplota pouze stoupá. Nicméně pokud teplota klesá, není taková událost příliš atraktivní. Mohla by člověka dovést k zamyšlení, jestli nejsou jeho pocity ovlivňovány například tím, co je mu předkládáno. Níže je neobjektivní výběr neatraktivních zpráv pro úplnější obrázek. Kompletní zdroj informace na konci článku.

(1) Antarktida zaznamenala v loňském roce nejchladnější zimu od počátku měření

Průměrná teplota na Amundsenově stanici na jižním pólu mezi dubnem a zářím loňského roku byla minus 61 stupňů Celsia a byla nejnižší od počátku měření v roce 1957. V porovnání s průměrem za posledních 30 let byla nižší o více než 4 stupně.

Podle studie uveřejněné v časopise Nature v roce 2017 se jedná o trend posledních let. Abstrakt článku uvádí: „Antarktida zaznamenala celkově nárůst průměrné roční teploty od roku 1951 do roku 1998, po které došlo k poklesu teplot, který stále pokračuje.”

(2) Ledním medvědům se daří

Slavné video, které natočili reportéři National Geographic na ostrově Somerset na severu Kanady, zobrazuje vyhublého ledního medvěda potácejícího se na pláni bez sněhu. Video uveřejnili v roce 2017 na Instagramu v sekci, která se věnuje klimatické změně. Titulek u videa zněl: „Takhle vypadá hladovění”. O dva dny později bylo video uveřejněno na webu National Geographic s novým titulkem, který říkal: „Tohle je tvář klimatické změny”.

Video shlédlo 2,5 miliardy lidí a zůstává videem s největším počtem shlédnutí na webu National Geographic.

Autoři videa poté přiznali, že „možná udělali chybu, když neřekli celý příběh. „A sice že hledali fotografii, která zobrazí budoucnost a že nevěděli, co se stalo tomuto vyhublému medvědovi, a že nemohou říci, jestli byl medvěd hladový z důvodu klimatické změny.”

Noviny přesto upozorňovaly, že osud ledních medvědů visí na vlásku. V lednu roku 2018 uveřejnily média článek s titulkem „Polární medvědi mohou vyhynout dříve než se myslelo, říká studie”. Studie byla postavena na měření pohybu devíti medvědů. Na základě měření dospěli autoři studie k závěru, že medvědi trpěli nedostatkem potravy.

Obsáhlá zpráva o stavu ledních medvědů z roku 2019, kterou uveřejnila organizace „Global Warming Policy Foundation”, uvádí, že počty ledních medvědů se od roku 2005 mírně zvyšovaly a že se nenaplnily předpovědi, které říkaly, že dvě třetiny polárních medvědů vyhynou. Počet ledních medvědů se tak zvýšil ze zhruba 12 tisíc v šedesátých letech na 30 tisíc v současnosti. Je to nejvyšší počet od roku 1973, kdy byla podepsána mezinárodní dohoda na jejich ochranu.

Přestože v roce 2018 klesla plocha zamrzlého moře v létě na velmi nízké hodnoty, na prosperitu populace ledních medvědů to podle zprávy nemělo vliv.

Zpráva dále uvádí, že medvědí samice se „zdají býti relativně tolerantní k vyrušování”, které jim způsobuje těžba ropy na Aljašce, a že se těžební společnosti chovají mimořádně zodpovědně. V regionu Nunavut, kde žije nejvíce ledních medvědů na území Kanady, nyní uvažují o tom, že se bezpečnost lidí stane prioritou vzhledem k rostoucí populaci medvědů.

(3) Bezprecedentní počet hurikánů v roce 2021: hluboko pod průměrem

Univerzita v Coloradu eviduje data o globálním výskytu hurikánů od roku 1980. Mezi sledovaná data patří počet tropických bouří, hurikánů, hurikánů v kategorii 3 a vyšší, celkový počet dní s výskytem hurikánu a celkem akumulovaná energie, která se během hurikánu uvolní.

Globální počet hurikánů, které byly zařazeny do kategorie 3 a vyšší, byl v roce 2021 druhý nejnižší od roku 1981. Celkový počet hurikánů bez ohledu na jejich sílu byl v minulém roce nejnižší za sledované období. I při pohledu na akumulovanou energii, která se při hurikánu uvolní, byl rok 2021 hluboko pod průměrem. Uvolněná energie byla devátá nejnižší za posledních 40 let, téměř na polovině nejvyšší naměřené hodnoty a o 20% vyšší než nejnižší evidovaný údaj.

Nejhoršími roky podle počtu silných hurikánů byly za posledních čtyřicet let roky 1992, 1997, 2004, 2018 a 2015.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Jak se mění počet medvědů na Slovensku? Klimatickou změnou by mohli medvědi přečíslit Slováky.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*