Soudce se ptá zástupců americké vlády, jestli četli román 1984
Sdílet článek:

SYRZDARMA

V soudním sporu o tom, zda má americká federální vláda právo cenzurovat jí nepohodlné názory, proběhlo první slyšení. Soudce v něm upozornil na podobnost se známým Orwellovým románem. A Evropská unie chce více peněz na boj s dezinformacemi, blíží se volby.

Soudní spor, který hodně napoví o roli cenzury v západních demokraciích, probíhá v USA a nese název Missouri versus Biden. Žalobce tvrdí, že federální vláda spolupracuje se sociálními sítěmi na cenzuře nepohodlných názorů. Včetně těch, o kterých věděla, že jsou pravdivé. Detaily zde.

V tomto týdnu proběhlo první slyšení před soudem. Státní zástupce státu Missouri, který vede skupinu žalobců proti federální vládě, zveřejnil některé postřehy ze soudního jednání:

  • Soudce se zástupců federální vlády, strany žalované, ptal, zda četli román „1984”, neboť projednávaná kauza román v řadě ohledů připomíná.
  • Federální vláda přiznala, že desetitisíce stran důkazů o komunikaci mezi vládou a sociálními sítěmi jsou autentické.
  • Souce se zeptal, zda může občan zpochybňovat účinnost masek a očkování a zda je takové vyjádření chráněno prvním dodatkem Ústavy, který zaručuje svobodu slova. Vláda odpověděla, že by mohlo být, ale že většinou ne.
  • Dále se soudce ptal, zda může americký občan v rámci svobodného projevu prohlásit, že Joe Biden je viníkem vysokých cen benzínu. Reakce vlády: „To záleží”.

V neposlední řadě požadoval soudce, aby mu federální vláda předložila alespoň jeden příklad liberálního názoru, který byl zablokován, neboť vláda cenzurovala pouze konzervativní názory. Vláda ukázala jeden příklad liberálního politického oponenta Joe Bidena.

Pozn. redakce: Kdyby četl Švejka, mohl se jich ještě zeptat, jestli znají agenta Bretschneidera.

Ukrajina žádala FBI, ať jí pomůže s cenzurou

Podle posledních zveřejněných informací v kauze Twitter žádal v minulém roce Kyjev americkou FBI, ať zajistí blokaci nepohodlných účtů na Twitteru. Ukrajinská vláda zaslala společnosti Twitter seznam 175 účtů, které podle ukrajinské tajné služby SBU šíří dezinformace. Twitter je měl zablokovat a předat ukrajinské vládě údaje o uživatelích. Kopii emailu dostala FBI.

V dalším emailu vyjádřil zástupce SBU „vděk za dosavadní úroveň spolupráce”.

Twitter souhlasil s tím, že ověří autenticitu majitelů účtů, ale zdráhal se je zablokovat bez další analýzy, protože se jednalo o americké a kanadské novináře.

Pozn. redakce: Tohle není vůbec, ale vůbec nebezpečné. Úkol zní jasně: Cokoli, co se nehodí vládě do krámu, nesmí projít.

Evropa chce více peněz na boj s dezinformacemi

Evropský parlament volá po koordinované strategii proti dezinformacím před evropskými volbami v roce 2024. Žádost evropského parlamentu vychází ze zprávy výboru pro zahraniční vměšování do demokratických procesů včetně dezinformací. Výbor s dlouhým jménem ve své zprávě uvádí, že útoky na demokracii se budou stupňovat a budou stále sofistikovanější.

Speciální organizace na boj s dezinformacemi, „East StratCom Task Force” neboli ESTF, která byla založena v roce 2015, dosud analyzovala a vyvrátila 15 tisíc dezinformací. Jednou z posledních vyvrácených dezinformací v databázi ESTF je zpráva, že prezident Zelenskyj je loutka Západu nebo že Západ nutí Ukrajinu k protiofenzivě, přestože na to není připravena.

Argument, který vyvrací tvrzení, že prezident Zelenskyj je loutka Západu, zní: „Tato dezinformační kampaň se snaží zobrazit obranu Ukrajiny proti ruské agresi a mezinárodní úsilí podpořit Kyjev jako něco, co slouží pouze zájmům USA. Konečným cílem je oslabit veřejnou podporu pro tuto pomoc.”

Evropský parlament požaduje peníze na boj proti dezinformacím a přípravu opatření, které se nazývá „Demokratický obranný balíček”. Předkladatelka návrhu uvedla: „Musíme masivně investovat do obrany demokracie a poučit se ze zkušeností našich partnerů jako je Ukrajina a Tchaj-wan”.

Pozn. redakce: Organizace pro boj s dezinformacemi vyvrací dezinformace tak, že řekne, že to je dezinformace. To se bez důkladné analýzy opravdu udělat nedá.

Podle zprávy budou útoky stále sofistikovanější, protože se budou stále více blížit pravdě.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*