Na Ukrajinu na dovolenou?
Sdílet článek:

EVA HRINDOVÁ

Média a naši politici se v nás snaží vyvolat dojem, že každý ukrajinský uprchlík uprchl z válečné vřavy s batůžkem minima zachráněných věcí. V médiích nám ukazují tanky, vojáky, rozbombardované domy. Snaží se v nás vyvolat dojem, jak celá země trpí a je naší povinností každého Ukrajince přijmout, starat se o něho a podělit se o to málo, co nám zbývá.

Pak ale přijdete na autobusové nádraží (na obrázku je Praha Florenc) a tam na vás vykoukne několik pokladen, kde si můžete koupit jízdenku na cestu na Ukrajinu. Nezdá se vám to divné? Na Ukrajinu jezdí plné autobusy, plné vlaky. Těžce zkoušení uprchlíci jezdí na dovolenou domů. Fakt to nikomu nepřijde divné? Kam tedy jezdí? Do těch rozbombardovaných měst nebo jak to vlastně je?

Samozřejmě že na většině území Ukrajiny žádná válka není. Život tam funguje celkem normálně. Lidi se baví, nakupují, normálně chodí do práce a do školy. Válka je pouze na frontové linii, kde už nikdo nežije. Sám prezident Zelenskyj se v jednom ze svých projevů pozastavil nad tím, jak lidé na Ukrajině zapomínají na to, že je země ve válce a fungují celkem normálně. Co taky mají jiného dělat? Kdo by chtěl dobrovolně válčit, bojovat a umírat? Ale to nám naše média neukáží. Kdybychom viděli ty večírky v Oděse, teenagery v módním oblečení ve fast foodech v Kyjevě, oslabila by naše ochota podporovat ukrajinské uprchlíky. Většina z nich jsou totiž pouze uprchlíky ekonomickými. Využívají tu možnost dostat se do zapovězené Evropské unie. Mladí muži se tak vyhnuli odvodu a za naše peníze si tu pořádně užívají. Lidé v Plzni s tím mají bohaté zkušenosti… Tam ale zvídavá kamera z Reportérů nebo z pořadu 168 hodin nezavítá.

Abychom si ale rozuměli – je mi Ukrajinců upřímně líto. Jejich země se dostala do šíleného soukolí a to je mele a cupuje na kousky. Na frontě umírají zcela zbytečně ukrajinští vojáci a nikdo se nesnaží jejich ztráty minimalizovat. Jakoby lidský život nic neznamenal. Velmoci si vyřizují účty a ty malý človíčku neremcej a umírej. Rusko se aspoň lidské oběti snaží eliminovat a jejich vojenská strategie je tomu uzpůsobená. Ovšem Ukrajinci jsou hnáni do předem prohraných bitev hlava nehlava. Jediný, kdo z takové patové situace má užitek, jsou zbrojařské firmy. Lidé umírají a zbrojaři bohatnou. Je mi stydno, že naše země se na tom podílí. Že rétorika naší vlády udržuje v chodu tu nelidskou válku jen čistě z egoismu a tuposti. Naši ministři slouží cizím zájmům, kde jde jen a jen o prachy. A lidé umírají, příkopy mezi lidmi se prohlubují, nevraživost na všech frontách roste. Komu taková situace prospívá? Lidem opravdu ne.

Chtít mír je správné. Chtít mír a bránit tak lidským obětem, je správné. To by ale naše média musela začít konečně dělat svou práci a přestat sloužit zlu. Média by měla začít ukazovat svět v souvislostech a ne jen ukazovat výseky reality. Romská zpěvačka řekla, že naše vláda má na rukou krev. A já dodávám, že nejen ona. V té krvavé lázni si máchají ruce společně s našimi krutě neobjektivními médii. Hanba jim!

 

evahrindova.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,94 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

7 Comments

 1. Interneta.com s odvoláním na české zdroje uvádí, že postup při pomoci ukrajinským uprchlíkům se v Česku od 1. července změní. Podle informací budou Ukrajinci nuceni opustit bezplatné pobyty poskytované českým státem a budou si muset samostatně najít nové bydliště, za které budou muset platit.Ukrajinští uprchlíci jsou podle nového pravidla rozděleni do dvou kategorií. Jedna zahrnuje osoby ve zvláště obtížné situaci, jako jsou osoby mladší 19 let a starší 65 let, studenti mladší 26 let, ženy v požehnaném stavu a osoby, které vychovávají děti do šesti let, a druhá průměrní lidé, kteří nepotřebují zvláštní Pomoc. Těm druhým od července zanikne bezplatné nájemné a budou si muset platit nájem a životní náklady sami. Další změny přicházejí od 1. července. Ke změnám dojde například v oblasti pomoci. Dosavadní různé formy podpory budou zrušeny a místo nich bude zavedena obecná, ale skromnější státní podpora.
  OD 6. MĚSÍCE PŘIZNÁVÁNÍ STÁTNÍ PODPORY SE MĚSÍČNÍ PODPORA PRO ZDRAVÉHO DOSPĚLÉHO UKRAJINSKÉHO UPRCHLÍKA MĚNÍ NA 3 130 KORUN.
  To je v současnosti oficiální minimální mzda v České republice. Aby si Ukrajinci mohli zajistit živobytí, musí nastoupit do práce….pokr zdroj
  https://internetua.com/ukrayinskim-bijencyam-nalejit-zalishiti-jitlo-nadane-cseskoua-derjavoua-u-csehiyi-zminuauatsya-pravila-dopomogi-ukrayincyam

  • Podle informací life.pravda.com.ua byla nařízením vlády upravena pravidla pro nezletilé cestující do zahraničí.
   Podle informací je souhlas rodičů s vycestováním nezletilého do zahraničí v doprovodu třetí osoby považován za neplatný a na hraničních přechodech se neuznává, pokud není na formuláři, ale pouze na bílém listu papíru. Neplatné jsou zejména certifikáty vyhotovené po 23. květnu. K jejich potvrzení je třeba vyžádat si další potvrzení od notáře, který je vydal, a také je předložit.
   Nařízení vlády o novele bylo přijato 9. května a vstoupilo v platnost 23. května. Pod tímto
   POUZE POVOLENÍ NAPSANÉ NA FORMULÁŘI JE PŘIJATELNÉ BĚHEM STANNÉHO PRÁVA A JEDEN MĚSÍC PO VÁLCE
   Nové pravidlo rozhodně stojí za povšimnutí, protože jeho nedodržení znemožňuje dětem odjet na zahraniční dovolenou. Proto jsou notářská osvědčení vydaná po 23. květnu sepsaná na čistém papíře neplatná. O pravosti těch zaznamenaných s datem před tím však mohou pochybovat i pracovníci pohraniční stráže.
   https://life.pravda.com.ua/society/2023/06/13/254827/

 2. Migrační a integrační politika ČR není realizována v souladu s cíli, stanovenými v koncepčních dokumentech obecného charakteru. Nedochází k respektování práv migrantů a migrantek, nejsou transparentně stanovená pravidla. Integrační politika je centrálně řízena bez reflektování potřeb relevantních aktérů – např. zástupců samospráv, odborů. V některých oblastech dochází k systémovému porušování práv migrantů – např. oblast zdravotního pojištění, zpřísňování návratové a azylové legislativy nerespektující mezinárodní závazky ČR, omezování pracovních práv migrantů vedoucí k pracovnímu vykořisťování či jejich marginalizaci a kriminalizaci.
  https://www.ferovamigracnipolitika.cz/o-projektu/

 3. Iv.Připadne reklamace ve zmatku v přilivu milionů uprchliku s detmi prchajici před bombardovanim civilni infrastruktury okupačni dobyvatelskou valkou pana dobyvatele je třeba reklamovat tam,kdo tuto katastrofu nevidanych rozmeru od druhe svetove valky zpusobil,a posila tisice svych obcanu na smrt při dobyvani ciziho uzemi kde nema co delat.To je ta přičina.No a Vy řešite dusledek(Iv.)

  • Nic neřeším, co jste kde OPĚT četl? A reklamovat, kdo..? já snad, dle Vašeho mínění a co TEDA a proč?

 4. Iv.Tak jste s paní autorkou naladěni na ty důsledky a Vy na ně dalšim člankem poukazal,tak jste se s pani autorkou svezl.To je totiž podobne jak u memocí.Vždy se léčí(zlomyslně poukazuje)důsledek a ne přičina.(náhoda?)

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*