TOP 09: Hledá se zbytečný ministr
Sdílet článek:

JAROSLAV POMP

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová skončila, protože sice má prý dobré výsledky, ale je mediálně neviditelná. TOP 09 vadilo, že nešaškuje na tiktoku a instagramu, necpe se do televize. A tak hledá nástupce.

Odhlédněme od faktů, že odvolat ministryni chválenou za dobrou práci je minimálně prapodivné, že vědci, výzkumníci a inovátoři opravdu nepotřebují na své bádání žádného ministra a sami vědí, co mají dělat, a že tento ministerský post vzniknul jako partajní trafika, když už nezbylo křeslo pro TOP 09 na normálních ministerstvech. Dočetli jsme se, že jsou čtyři kandidáti na zcela zbytečnou pozici a asi každého zajímá, ve světle důvodů odvolání paní Langšádlové, jaká budou rozhodovací kritéria. Logicky tipuji, že počty lajků a množství followerů na sociálních sítích, absolvovaný komunikační trénink a schopnost se mediálně prodat. O tom je dnešní politika. Aha, super.

Ale zbytečný ministr bude! Česko je asi mistrem světa v počtu zbytečných ministrů, úředníků a papalášů všeho druhu. USA mají 340 milionů obyvatel, které zastupuje 435 kongresmanů a 100 senátorů, v Česku máme na pouhých 10 milionů lidí 200 poslanců a 82 senátorů. Aha, trochu nepoměr.

Nedávno v mediích proběhla informace o počtech generálských hodností v Česku, máme jich aktuálně 406, někteří jsou už ve výslužbě. Z toho počtu generálů je 309 vojáků, 40 policistů, 10 příslušníků tajných služeb, 24 hasičů, 6 celníků a 17 bachařů. V Česku máme necelých 30 tisíc profesionálních vojáků a česká armáda (my z našich daní) platí 309 generálů? US Army má přes 2 miliony vojáků v armádě, námořnictvu, letectvu, námořní pěchotě a vesmírných silách plus téměř 800 tisíc civilních zaměstnanců a celkový počet aktivních důstojníků v hodnosti generála je 231 pro armádu, 62 pro námořní pěchotu, 198 pro letectvo, 162 pro námořnictvo a 25 pro vesmírné síly. Švýcarská armáda na 150 000 vojáků nepotřebuje ani jednoho generála, toho jmenuje jen v případě vojenského konfliktu. Aha, opět trochu nepoměr. No, spíše zásadní nepoměr.

Kdysi jsem napsal v reakci na arogantní asociální výlevy předních odborářů Středuly a Dufka blog s tezí, že kdyby zmizela budova Českomoravské konfederace odborových svazů i s početnou armádou profesionálních odborářů, vůbec nikdo si toho nevšimne. A když odejde do důchodu jediný instalatér, elektrikář… dosaďte si jakoukoliv užitečnou profesi, je to zásadní problém.

Výměna ministryně Langšádlové za kohokoliv je zcela podružná záležitost, pro vědu, výzkum a inovace i pro společenské klima v zemi zcela marginální problém. Vědci nepotřebují vlastního ministra. V TOP 09 si asi myslí, že šaškující mediálně zdatný ministr pozvedne chřadnoucí preference strany a udrží je ve Sněmovně Parlamentu ČR a vládě, ale je to naivní představa. Volební preference hovoří jasně; bude líp a naši krásnou zemi po dalších parlamentních volbách ozáří všeobjímající blahobyt, láska a štěstí, důchodci se začnou opět usmívat, konečně zmizí korupce a úsporný stát bude řízen ryzími odborníky, kteří nebudou vědcům ani nikomu jinému kecat do života… aha, to je asi taky blbost, hodně naivní. Realita je, že na fotky s pávy, tančící stínovou ministryni, hovory komika s kohoutem a tuny lží mediálních šašků asi ani nový zbytečný ministr TOP 09 stačit nebude. Voliči vědí… nebo nevědí?

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*