Co nám (ne)řekl Petr Fiala
Sdílet článek:

Téměř přesně na den před měsícem ohlásil generál ve výslužbě Andor Šándor tiskovou konferenci, kde sliboval odhalení informací stran bezpečnosti České republiky. Vykulil se z toho marketing, který měl obyvatelům republiky za laciný peníz střelit bunkry pro možnou válku na našem území. Byla to psina. Včera ráno Úřad vlády oznámil, že k národu promluví premiér Petr Fiala. Od svého nástupu celému národu popřál jen pěkný Nový rok. Jistě nám konečně řekne něco důležitého. A mohl začít poeticky a s tradicí – mým nádorům…

Ovšem začal tím, že za všechno může Babiš. Jeho rozhazovačnost stojí za stoupající inflací v Německu, Rakousku, ve Velké Británii. Proč i tam? No protože i tam nastupuje inflace, krize, předražené energie. Něco na způsob, když Babiš jako ministr financí všechno házel na Kalouska. Na někoho se to hodit musí. Covidové rozkrádání státního rozpočtu a měsíc co měsíc rána na solar podnikatelům a živnostníkům, to se muselo podepsat na stavu české i světové ekonomiky. Fiala, zdá se, nepochopil, že když jde přednést projev před národem, měl by se chovat jako státník. Ale nevadí, státnické chování jsme tu neviděli už od… jsme tu ještě neviděli.

Zásadním sdělením Fialova projevu bylo, že na tom dělají. První velké gesto učinil při oznámení, že na vládě se dohodli na poskytnutí 66 miliard korun na cílenou pomoc domácnostem s platbami za energie. A to s platností od října. Nemusíme se prý bát, poskytnuté peníze odkloní tu nejhorší pohromu. Výborně, to se mi ulevilo. Dalším klíčovým rozhodnutím vlády bylo odpuštění plateb za obnovitelné zdroje, jinak řečeno daně na soláry, které všichni platíme u každé zálohy ČEZu. To domácnosti ušetří až 600,- měsíčně, řekl premiér. Zaplatí to za nás stát. No není to báječné?

Petr Fiala nedodal a neobkroužil děsivými gesty, že všechny ty úlevy jdou z kapes daňových poplatníků. To znamená, že vláda sice přijde dejme tomu s almužnou 1000,- v jedné ruce, kterou vám podbízivě nabídne k dramaticky vysokým cenám za energie, ale druhou rukou… asi tou neviditelnou trhu… vám z peněženky vytáhne tisíce tři. Protože tak to prostě funguje. Bude stoupat cena pohonných hmot. Ejhle, támhle letí kus té podbízivě nabídnuté tisícovky. Nákup potravin pro rodinu. A ejhle, támhle letí další kus z tisíckovky, který už tisícovku dávno překonává. Vzhůru totiž neletí jen ceny plynu a elektřiny, ale automaticky i všeho ostatního.

Dám to na příkladu, který mi samotnému vyrazil dech. Občas si koupíme pilinové brikety do jedněch kamen, kam se velké špalky nevejdou. Naposledy jsme si je museli koupit letos v lednu. Jedna paleta stála 5200,-. Před dvěma týdny jsem nakoukl k obchodníkovi, kde si je kupujeme. Už je měl za 7300,-. Řekl jsem si, sakra, to je fičák. Jenže včera jsem se podíval znovu. 9500,- za tu samou paletu pilinových briket. Dávám tomu týden, a cena bude na dvojnásobku původní sumy. To je tak morbidní nárůst, že to nevykryje žádných 66 miliard.

A tak opatření vlády povede k jedinému. Samozřejmě, že u plateb za plyn nebo elektřinu mnohým domácnostem krátkodobě pomůže. Jenže takové výdaje ze státní kasy z dlouhodobého hlediska zase povedou ke zvyšování inflace a prodlouží nám utrpení.

A, teď je tu otázka, dává to smysl, když naši elektřinu stále a bez povšimnutí vlády, přeprodáváme sami sobě přes burzu v německém Lipsku, kde se námi vyrobená elektřina profiltruje přes zlodějské kapsy spekulantů a „obchodníků“, abychom si tu samou elektřinu koupili 50x dráž? Žádné zákony ČR a ani směrnice EU nás na burze v Lipsku nedrží. Slouží jen pro až nesnesitelné mlaskání několika málo zlodějů, kteří sedí u počítače burzy  a jejich konto na úkor České republiky nechutně bobtná. Dává v této souvislosti smysl, když vláda oznámí, že hodí do ekonomické bídy 66 miliard z kapes daňových poplatníků?

Ono to házení viny na Babiše je takové milé, ale nedává smysl, jelikož vláda Petra Fialy se chová daleko destruktivněji. Babiš se potýkal s covidem. A v rámci celoplanetárního šílenství nechával zavírat živnosti, podniky, firmy a platil jim kompenzace, nechával doma statisíce zaměstnanců, kterým platil kompenzace, do toho, v rámci šílenství, dával miliardy do respirátorů, dezinfekcí, do očkování. On neměl, když tedy podlehl marnotratnosti lockdownů, jinou možnost. Neměl žádnou burzu v Lipsku, z které mohl vystoupit. Tu Fiala má.

Má i možnost jednat s Ruskem o plynu. Má ji, nejsme s Ruskem ve válce a kšeft je kšeft. Buď ten plyn teď budeme mít, nebo ho mít nebudeme. Je to zaprodanecké? Není, vždyť si plyn z Ruska kupujeme od překupníků z Německa za trojnásobnou cenu. Je to ten samý ruský plyn, který bychom si koupil tak jako tak. Ale zásadní rozdíl je, že bychom nedostali v rámci ideologického přesvědčení republiku ekonomicky do kolen. Tady je to samozřejmě nejisté. Protože pokud ekonomickou válku s Ruskem dovedeme sankcemi do extrému, plyn nebude. Ale ten pak nebude ani z Německa, protože Německo kupuje ruský plyn.

Tyto dva kroky by nás nedostaly z krize, ale rozhodně by velmi citelně ulevily ekonomice domácností, podniků i státu. Ale my ten krok neuděláme. Dělají je státy Evropské unie, ale my ne. A tak likvidujeme státní rozpočet na desítky let dopředu, protože prostě nemáme státníky, kteří by uměli vést stát z krize.

A zlevňovat elektřinu, když stát vlastní 70 % ČEZu? Ne, promiňte, to by urazilo akcionáře, kteří drží těch 30 % a kde se skrývají prachy bývalých i současných politiků, protože ČEZ je takové prasátko pro ta naše čuňátka. A na ten sahat nebudeme. Kolik kmotrů a šedých eminencí bychom tím popíchli? Jistě děsivou fůru. A že bychom to udělali jako na Slovensku, kde obdobné jídelně pro čuňátka vyhrozili, že jim zvednou morbidně daně, pokud nedojde ke zlevnění elektřiny? Ne, také ne, to by ta naše čuňátka měla moc málo v korýtku. Na Slovensku se to povedlo. U nás se o to ani nepokusíme.

Dále Fiala divoce zagestikuloval nad plány do budoucnosti. Zásadní je prý dostavba Dukovan. Ta bude, protože je klíčová. A jen taková otázka. Kolik to stojí? A jak dlouho taková dostavba trvá? Já jen abychom se toho někdy dočkali. Za deset let to bude stát? A pak, až to zadlužení až po uši, protože taková dostavba jaderného reaktoru, to není jako rohlík na krámě, to půjde do stovek miliard, spustíme nový reaktor… a pošleme námi vyprodukovanou elektřinu z reaktoru, který jsme zaplatili z našich daní, na burzu v Lipsku a zaplatíme za ni zase padesátkrát víc, než kolik stojí její výroba? A je si tady vůbec někdo jistý tím, že nám Evropská unie do té doby jádro nezakáže úplně? I když se teď ocitla v dočasně podporovaných (tolerovaných) zdrojích energie, přesto se výbory Evropského parlamentu usnesly před nedávnem na tom, že podpora jádra je tragická chyba a rozhodně od ní upustíme. K čemu nám pak takové Dukovany budou? Jako muzeum? To bude sakra drahé muzeum. Mohli bychom ho třeba nazvat – Muzeum české naivity.

A že by Petr Fiala jakkoliv reagoval na rozpad hnutí STAN a jeho šarvátky se zákonem, které jdou až do Fialova bezprostředního okolí? Ani náznakem. My jsme svatí a nedotknutelní a děkujeme pěkně, zní z vlády zlověstné mlčení.

Promluva k národu se panu Fialovi nepovedla. Neřekl nic, jen slíbil roztočit vrtuli u helikoptérových peněz, ale to má být naprosto krajní řešení v době katastrofy. Té se dá ovšem stále vyhnout. Jen mít v čele státníky.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

6 Comments

 1. Jenom
  …16% inflací?
  Nikdy jsem to nedělal, ale už do špajzu cpu konzervy a třeba švestkový povidla. Možná a že by ve mne probudili 6. smysl? B-) Ve vývratově, vyžranově.

 2. Prostě si tuhle zimu musíme prožít..na jaře nebude žádná evropská unie, bude hlad a neštovice (covid) a lidi se budou na ulici zabíjet pro jeden rohlík.

 3. Já to vidím s dovolením jinak. Hnus Fialový toho naopak řekl víc než možná sám chtěl. Pokusím se do lidštiny přeložit bláboly signalisty. ,,dobrý večer žebráci. Dostal jsem za úkol přetlumočit vám vzkaz který by vás, podle mínění mých řídících orgánů,měl ještě chvíli udržet v klidu a poslušné. Buďte v klidu,nýc se fám néstane! ( mentoři se nezapřou) Všechny vás okrádáme 24 hodin denně. Z toho co vám ukradnem dostanete nepatrnou částku zpět. Bude vám to k hovnu,celkově to zhorší situaci státu ještě víc ale doufáme že vám to nedojde. Přeprodej elektřiny z elektráren ,které jste si dávno daněmi zaplatili, přes německou burzu,je natolik dobrý byznys pro mé šéfy a kámoše že je třeba ho rozšířit. A proto vám slibuji,blbečci,že z vás sedřeme kůži aby se daly dostavět Dukovany a možná i jiné nové elektrárny postavit. Vy to zaplatíte ale budete z toho mít hovno. Nechci vám lhát. Za prvé to stejně neumím a za druhé mi je u prdele co si chátro myslíte. Čeká vàs bída,hlad a zmar. A vy ani neceknete protože jste luza. Sám jsem nevěřil co všechno si necháte líbit. Bál jsem se. Ale teď vidím že mí velitelé a vládci měli pravdu když mi říkali.(,,neboj se,je to luza pitomá a zbabělá. Je zvyklá lokajsky se lámat v pase před autoritami. Dělej co Ti říkáme. Oni si to nechají líbit. Hlavně mávej rukama a nezapomeň na brejličky ať vypadáš jako autorita”). Teď vidím že měli pravdu. Doufám že jste mi rozuměli. A pokud ne,je to jedno. Hlavně držte huby a šlapejte brázdu. Váš,no váš ne,premiér Hnus Fialový. Ps. Stejně je v plánu aby vás co nejvíc pochcípalo tak se dlouho trápit nebudete.” Konec překladu. Omlouvám se za drobné nepřesnosti. Některé signály jsou takové těžko přeložitelné slovní hříčky a některé jsem ani nezachytil ale v hlavních rysech je poselství té hlavní svině zhruba takové. Hezký den všem svobodným lidem přeje Červený Jiří,,Jiruna “

 4. Je to smutný příběh….slušnej ulízanej panák, fialovej Péťa se svou kamarilou ochotných se snaží nepřímo válčit s Ruskem. Posíláme na UA těžké zbraně, a horujeme za vypnutí ruských uhlovodíků a k tomu dojde, ale asi dřív nám to vypnou rusové…..,mají už vlastní nové odbyty do Azie. Tam se to dodává se slevou, ale dál to Indie, Čína a další přeprodávají v místě dalším uživatelům samozřejmě s přirážkou. Dneska už kooperují i Saudi s RF a jejich ropou….,ropa se míchá a pak už není pod sankcema a pak se třeba vozí i do USA….Svět si v byznyse vždycky poradí….No a uvidíme co s naší ekonomikou udělají drahé energie a pro Azii levné energie…..,no ještě budeme asi čučet a moc se nám to líbit nebude…

 5. Jsem jenom zvědav, kdy ten mimoň dovolí naším médiím říci, že Ukrajinci dostali na Dombase pořádně nakopáno. Doporučuji srbské novosti.rs.

 6. Štěstí přeje připraveným… a pětikoalice byla, převzít moc ve státě, odstavit babiše za pomoci rychetského ,dobře nám ,co jsme si navolili během dekád to máme .
  Píše se : každý národ má takovou vládu jakou si zaslouží.Jo, a bude hůř…tohle je předehra.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*