Naše současná vláda zrazuje naše národní zájmy
Sdílet článek:

LEO K.

Stále častěji se setkáváme s názorem, že naše současná vláda není jenom vzornou ukázkou arogance a naprosté nekompetentnosti, ale že přímo zrazuje naše národní zájmy. Že premiér ČR je vlastně mnohem spíše premiérem Ukrajiny a zatahuje nás do války, která není naše a ani nevyjadřuje naše přesvědčení. Premiér tyto hlasy sice slyší, ale odmítá je s tvrzením, že pravda je na jeho straně a on spolu s vládou provádí hodnotovou politiku. I když to prohlašuje profesor politologie, tak bychom se měli na jeho tvrzení podívat blíže, „netáhá li nás za fusekli.“

Především bychom měli vědět co můžeme slovem pravda označit. Reálný politický postup jakéhokoliv subjektu přece nemá s pravdou vůbec nic společného. I kdyby se jí politik oháněl každým druhým slovem.

Je totiž vždy plněním celé řady nejrůznějších a často i protichůdných zájmů.

Správnost té potřebné řady kroků není, až na výjimky předem známa a dá se hodnotit jenom tím, jak se následně daří společnosti. Ale s potřebným časovým odstupem. Hodnoty – jako například Pravda a Láska – do toho hodnocení nepatří. Jenom odpověď na otázku: Rozvíjí se společnost? Nebo alternativně: Neškodíme společnosti?

Hodnotová politika není jenom oslavou hodnot ale má také svoje náklady a těmi jsou nejčastěji právě oprávněné národní zájmy.

Dám příklad: Věrnost atlantismu je hodnotou reál politického spojenectví. Jejím jménem jsme 20 let vysílali vojenské síly do Afghánistánu, jejím jménem jsme přihlíželi, že se mnozí vojáci vraceli v rakvi. A když Američané usoudili, že už Afghánistán není jejich zájmem a dohodli se s Talibánem,

marně přemýšlíme pro jaké hodnoty tam ti čeští chlapci padli. Pro prosazování amerických zájmů?

Často si pravdu přivlastňujeme. Ale pravda není nemovitost, pravdu nemůžete vlastnit. Pleteme si jí s názorem, s přesvědčením. Mohu být o něčem přesvědčen a přesto to nemusí být pravdou. Pravda je ale univerzální kategorie. Je-li něco pravda, platí to pro všechny, proto se jí lze domáhat jen v dialogu s názorovými oponenty. Čím více oponentů s rozdílnými úhly pohledu, tím více se k pravdě můžeme přiblížit. Nutnou ale nikoliv dostačující podmínkou je ochota stran ten dialog vést. Nesrovnáme-li se s požadavkem hledání pravdy z různých hledisek, z dialogu se stává nic nepřinášející debata o víře. Křesťanství tvrdí, že je to láska k bližnímu, která (jediná) nás přiměje druhému člověku naslouchat. Sekulární filosofie nám velí na to příliš nesázet a spíše prosazovat názor v reálném soupeření a v rámci fair play. Pokud však váš oponent tento rámec nesdílí, diskuze s ním bude jenom ztráta času. Proč ten teoretický úvod?

Inu předseda vlády, pan Petr Fiala se při svém nominačním projevu na 31. kongresu ODS pochlubil
– cituji:

… Ještě nikdy se v novodobé historii nestalo, aby Česká republika čelila tolika zásadním hrozbám najednou. Obrovská inflace nastartovaná ještě za vlády Andreje Babiše. Energetická krize způsobená útokem Ruska na Ukrajinu a neprozíravou politikou předchozích vlád. Uprchlická vlna, která svým rozsahem neměla obdoby od konce druhé světové války. Nová bezpečnostní rizika, která se týkají především nás, států střední a východní Evropy.

Každá z těchto krizí měla sama o sobě potenciál rozvrátit stát i celou společnost. Nic takového se ale nestalo. Jsme tady a víme, že po dvou letech tvrdé práce máme to nejhorší už za sebou. Svoji náročnou misi úspěšně zvládáme.

Ve svém vánočním projevu jsem mluvil o roku 2024 jako o roku naděje. Ukazuje se, že jsem měl pravdu a letos a v příštím roce už bude situace jenom lepší. Restartu naší země nasvědčují takřka všechny ekonomické ukazatele…

Krásná slova, ale vzbudila bouři nesouhlasu. Proti jeho slovům stojí vyjádření ekonomů, řady politických komentátorů, ale i některých proslulých členů ODS, jak např. exprezidenta Václava Klause. Opět cituji:

Aby to v humbuku kolem nečekaně nízké inflace nezaniklo: Cena elektřiny pro domácnosti v lednu vzrostla o 12,1 % meziměsíčně o 13,3 % meziročně – píše 15. února na síti X Lukáš Kovanda ač Petr Fiala ještě v říjnu 2023 prohlásil, že „cena silové elektřiny klesá, tak budou lidé v příštím roce platit převážně stejně jako letos nebo v průměru maximálně o jednotky procent více.“

První díl pořadu Napřímo 16. října 2022 na televizních obrazovkách přinesl nedělní rozhovor s premiérem Petrem Fialou (ODS). V rozhovoru s moderátorem Reyem Korantengem řekl, že neplánuje domácnostem zvyšovat daně. „Nebudeme zvyšovat daně. Tečka,“ zdůraznil Petr Fiala. Vláda ale oznámila, že osobám samostatně výdělečně činným v příštích letech postupně minimální odvody zvýší. Kromě toho plánuje také zvýšit daň z příjmů firem z 19 na 21 procent. Zvýšit daň chce i lidem s příjmy nad trojnásobek průměrné mzdy (aktuálně 130 236 korun) na 23 procent, čímž se rozšíří okruh plátců ve vyšší skupině. Doteď platili 23 procent jen ti, kteří si měsíčně vydělali více než čtyřnásobek průměrné mzdy a na ostatní se vztahovala 15procentní daň. Jinou formou přímého zdanění je také navýšení poplatku za roční dálniční známku – z 1500 na 2300 korun, osekání daňových výjimek nebo opětovné zavedení nemocenského pojištění se sazbou 0,6 procenta ze mzdy pro všechny zaměstnance. Na všechny  pak  buď  přímo nebo nepřímo  dopadá  zvýšení  daně  z nemovitostí. A  přerozdělení  zboří a  služeb v  rámci  skupin  DPH.

A opět to byl Petr Fiala, který 3. listopadu 2022 prohlásil, že „odchod do důchodu v 65 letech platí. Není důvod zvyšovat hranici.“

Rozpor jeho předvolebních (i povolebních) slibů se skutečností a jeho bezpříkladná oddanost dnešní progresivistické  podobě EU, stejně jako sdílený hodnotový přístup ke Green Dealu i k Ukrajině, který je protikladem národních zájmů, je pro řadu komentátorů důvodem nazývat jej poddajným lokajíčkem zájmu korporací, které vládnou EU. Například novinář a komentátor Petr Holec Petra Fialu taxuje jako největšího lháře z historie Českých vlád.

Kultem své pravdy se Petr Fiala snaží vyzmizíkovat, že ve jménu falešných hodnot v lékárnách chybí léky, jsou drahé energie, zdražují potraviny, ruší se pohotovosti, upadá základní školství, nejsou zubaři… jenom proto, abychom mohli koupit stíhačky schopné nést atomovou bombu.

To všechno by se dalo zahrnout pod pojem politického boje, který rozhodnou voliči ve volbách, nebýt toho že tato chaotická vláda si dala závazek zasáhnout do průběžného důchodového systému, aby odstranila riziko jsoucích a budoucích deficitů. To představuje rozhodnout o budoucím vývoji na mnohem a mnohem delší dobu než je jedno volební období. Nárys této vládní představy byl uveřejněn a stručně řečeno spočívá v umenšování  výpočtu penzí  a jejich  valorizací  a v prodlužování doby odchodu do důchodu.

Martin Holub, odborník na důchodový systém, který působil jako místopředseda dřívější Komise pro spravedlivé důchody, vysvětluje, že pokud by se nezvyšoval důchodový věk, musel by se změnit jiný parametr. „Důchodový systém, tak jak ho máme nastavený my, je ve finále trojčlenka. Máme dobu, po kterou přispíváme. Sazbu, kterou přispíváme. A pak dobu, po kterou pobíráme důchod. Je to jednoduché, když jedno zvýšíme, tak druhé musíme snížit. Nebo obráceně,“ vysvětluje. Jinými slovy, když se nezvýší důchodový věk, musely by se snížit důchody nebo zvýšit odvody. V obou případech jde o stejně nepopulární kroky jako v případě pozdějšího odchodu do penze.

Opozice, kterou z většiny představuje hnutí ANO, má jinou představu. Obchodník Andrej Babiš z praxe ví, že k blahobytu se proškrtat nedá. Chce li ekonomika udržet zdravé finance, musí se rozvíjet. Ví, že udržitelný nerůst propagovaný mnohými zelenými fanatiky svědčí jenom o jejich nevědomosti a naivitě. Přes to, že vládní kruhy mohutně podporované médii se snaží vyvolat dojem, že se hnutí ANO snaží občany bulíkovat a žádné řešení nemá, Andrej Babiš ač běžně tvrdí, že jako představitel opozice nemá v popisu práce předávat vládě svoje know how, nemá problém hlavní rysy řešení uveřejnit.

Nezvyšujme důchodový věk, místo toho podpořme porodnost. Důchodový věk 65 let je strop, přes který nehodlám jít. Do systému je nutno přivést peníze. Nejsou-li dostupné veřejné prostředky je nutné vytvořit podmínky, aby se zúčastnil soukromý kapitál, ale se státní garancí. A pro delší časové období je třeba pro rodinná a pro natalitní politika. Nic z toho vláda nedělá.“

Ale vraťme se k bezpříkladnému faulu, kterého se dopustila vláda s vydatnou pomocí prezidenta republiky. Novinky přinesly ve čtvrtek 28. března 2024 zprávu, že v aktuálně proběhlém jednání mezi vládou a opozičním ANO na Hradě došlo ke shodě na budoucí potřebě prodlužovat věk odchodu do důchodu. V aktualizovaném článku ve 14:59 téhož dne jsou však ještě čtyři krátké odstavečky – cituji:

Zástupci ANO v čele s místopředsedkyní Alenou Schillerovou však zdůraznili, že nejdříve od vlády očekávají předložení relevantních analýz k důchodovému věku, včetně vývoje průměrné délky dožití.

„Domluvili jsme se, že potřebujeme vidět pravidelný pětiletý materiál, který právě letos zpracovává ministerstvo práce a sociálních věcí a vláda ho má schválit do konce června,“ mírnila Pavlův výrok o dohodě nad tímto bodem Schillerová. Pracovní verzi zmíněného ministerského materiálu má hnutí ANO dostat do polovina dubna.

„Bavili jsme se o přístupu, jakým to nastavit. Zda tam nastavit strop, což by byla pro nás spíše cesta, zda tam zachovat tento pětiletý interval, nebo tam nechat automatiku, kterou nyní navrhuje ministr práce Jurečka,“ doplnila Schillerová.

Na základě čísel v materiálech od vlády pak bude podle ní ANO jednat o věku odchodu do důchodu.

Zápis zhotovil Vladimír Bezděk, prezidentův poradce pro důchodovou reformu, rozpočtovou politiku a finanční sektor, někdejší šéf důchodových komisí. Jednání se uskutečnilo 28. března.

Pavel poté na tiskové konferenci oznámil, že se všichni shodli na tom, že věk odchodu do důchodu se bude muset v budoucnu zvedat. ANO ale následně shodu popřelo.

Když hrad následně zveřejnil Bezděkův zápis z porady, Karel Havlíček zveřejnil korespondenci mezi Hradem a hnutím.

Není obvyklé zveřejňovat zápis z jednání, který neodsouhlasí obě strany. Na tento návrh zápisu jsme reagovali ještě stejný den zásadními připomínkami. Hrad nepovažoval za nutné zapracovat s tím, že se jedná o striktně interní dokument. Nevím, proč teď okolí @prezidentpavel hraje tyto hry. Ale tuším.

Vážená paní předsedkyně, vážený pane místopředsedo, vážený pane poslanče, dovoluji si vám zaslat zápis ze společného jednání se zástupci MPSV u pana prezidenta – zjm. s ohledem na přípravu podkladů, které obě strany přislíbily připravit.

Zápis vypracoval pan Vladimír Bezděk a obdrželi ho i zástupci MPSV. Děkujeme za účast na jednání a budeme se těšit na tom příštím.

Srdečně zdraví

Jan Němec, vedoucí Oddělení ústavně politických institucí
2. 4. 2024

a odpověď hnutí:

Dobrý den, děkujeme za zápis. A prosíme o změnu první odrážky AD 2) na následující větu:

„Zástupci hnutí ANO a MPSV se neshodli ani na způsobu ani na nezbytnosti
zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu.”

Zdůvodnění: Ke shodě skutečně nad tímto citlivým bodem skutečně nedošlo,
vyžádali jsme si mj. proto další podklady/analýzy, které vedly MPSV k tomuto stanovisku. Toto nám bylo slíbeno.

Tato změna v zápise je pro nás zásadní, s ostatním souhlasíme.
Děkujeme. Karel Havlíček
2.4. 2024

Hrad žádanou změnu odmítl se zdůvodněním, že zápis je interním dokumentem, který není určen ke zveřejnění. Když poté ale ke zveřejnění došlo Jurečkovo ministerstvo stejně jako zapisovatel tvrdili, že hnutí ANO na poradě se na prodloužení odchodu do důchodu s vládními politiky shodlo.

O jedenáct dní později 13. dubna 2024 Petr Fiala v nominační projevu 31. kongresu ODS řekl:

Opozice bohužel každý den prokazuje, že si vybrala cestu negace, destrukce a lží. Bez ohledu na ekonomické a morální náklady, bez ohledu na budoucnost naší země. Jako by oprášili staré komunistické heslo: čím hůře pro republiku, tím lépe pro nás.

Velice dobře to bylo vidět na konci března, kdy se u prezidenta republiky sešli zástupci vlády a opozice, aby diskutovali nad návrhem důchodové reformy. Prezident Pavel na konci tohoto jednání ohlásil, že se obě strany shodly na tom, že je nezbytné posunout dobu odchodu do důchodu. Trvalo jen pár dní, stačilo, aby se Andrej Babiš vrátil z dovolené, a hnutí ANO opět změnilo názor a tuto shodu i slova prezidenta republiky veřejně popřelo.

To není zodpovědnost. To je bezostyšné lhaní. To je hazardování s budoucností tohoto státu. S budoucností všech občanů, kteří půjdou v následujících deseti a více letech do důchodu.

Chci vám naprosto vážně říci, že tato vláda důchodovou reformu prosadí, ať už k tomu opozice hlasy dá, nebo ne. Je to jeden z hlavních slibů této vládní koalice. A my tento slib našim voličům splníme. I kdybychom měli v Poslanecké sněmovně bydlet a přespávat.

Jestli za to může nešťastná třináctka nebo premiérovo přesvědčení, že lže dostatečně přesvědčivě – nevím. Ale jeho tvrzení „propálil“ ekonomický redaktor a editor Práva, který v den, kdy se porada na Hradě konala (28. března 2024) přinesl na Novinkach.cz zprávu, která je výše, ale pro snazší orientaci ji opakuji:

Zástupci ANO v čele s místopředsedkyní Alenou Schillerovou však zdůraznili, že nejdříve od vlády očekávají předložení relevantních analýz k důchodovému věku, včetně vývoje průměrné délky dožití.

„Domluvili jsme se, že potřebujeme vidět pravidelný pětiletý materiál, který právě letos zpracovává ministerstvo práce a sociálních věcí a vláda ho má schválit do konce června,“ mírnila Pavlův výrok o dohodě nad tímto bodem Schillerová. Pracovní verzi zmíněného ministerského materiálu má hnutí ANO dostat do polovina dubna.

„Bavili jsme se o přístupu, jakým to nastavit. Zda tam nastavit strop, což by byla pro nás spíše cesta, zda tam zachovat tento pětiletý interval, nebo tam nechat automatiku, kterou nyní navrhuje ministr práce Jurečka,“ doplnila Schillerová.

Na základě čísel v materiálech od vlády pak bude podle ní ANO jednat o věku odchodu do důchodu.

Následoval pokus zesměšnit, zhanobit politického oponenta. Novinky z 25. dubna v článku Důchodová šlamastika ANO baví český internet:

Poté, co prezidentská kancelář zveřejnila zápis z jednání o důchodové reformě, z něhož jasně plyne, že výsledkem debaty je prezidentem prezentovaná shoda na potřebě zvyšování věku odchodu do důchodu, přišla poslankyně ANO Margita Balaštíková s tvrzením, že důvodem pozdější rozdílné interpretace závěrů diskuse byla údajně špatná akustika.

A měla snad tvrdit, že prezident republiky lže? Funkce prvního úředníka státu má v ČR stále (nezaslouženou) vážnost. Její zpochybnění je už předstupněm revoluce. Vzpomeňte si na Vladimíra Škutinu a jeho větu „Prezident Novotný je vůl, gauner a vyložený despota.“A začala šedesátá léta. Ale vraťme se k pokusu znectít hlavního oponenta vládní „reformy“ důchodového systému.

Další jednání ve stejném formátu se mělo uskutečnit tento týden v pondělí, nicméně opoziční hnutí svoji účast zrušilo. Zdůvodnilo to tím, že někteří představitelé vlády v čele s Fialou hodlají reformu prosadit bez ohledu na názor opozice – viz. … tato vláda důchodovou reformu prosadí, ať už k tomu opozice hlasy dá, nebo ne (13. 4. Petr Fiala).

Tento podlý pokus znectít a zhanobit politického oponenta, které formou připomíná zpravodajské hry je nakonec dobrý k tomu, abyste si všichni uvědomili, že vládní koalice určitě sáhne k jakékoliv špinavosti, jen aby zůstala u moci i po roce 2025.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*