Válka pořád nenudí
Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

Německý generál Harald Kujat udělal velkou vojenskou kariéru v lepších časech před-merkelovského Německa, generál působí argumentačně i kompetentností silnějším dojmem než pohlaváři dnešní natovské soldatesky a jejich čeští političtí pucfleci, v jejichž logice figuruje pouze rozbít, zničit, zabít a eradikovat vše ruské. Generál v hovoru s Weltwoche nazval situaci Ukrajiny na frontě krajně žalostnou a den za dnem se zhoršující. Generál pochybuje o efektu amerických rad, Ukrajincům chybí účinná protivzdušná obrana, nedostává se jim munice a hlavně chybí živá síla. Kujat vidí velmi problematické zaplnění prořídlých armádních řad novými rekruty nejen z důvodu špatné demografické situace, ale proto, že lidé ztratili motivaci bojovat. Kujat se domnívá, že Západ nese velkou vinu za špatnou ukrajinskou situaci, Kyjev vyslyšel naléhání západních partnerů a odmítl jakýkoliv kompromis s Moskvou. Podle generála ještě není pozdě, Ukrajina není úplně rozbitá a je nutné začít okamžitě jednat, prostředníky mohou být Turecko a Čína.

Pro osud války má obvykle největší význam první linie, a zde se zdá, že Rusové se rozjeli a vrátila se jim chuť bojovat. Gerasimov nakonec prokázal své kvality, ruská armáda má už dlouhou dobu vojenskou iniciativu a dere se vpřed, každým dnem se Rusové zmocní řady vesnic. Novináři Reuters pobývali na frontě pod Kupjanskem, konstatují, že americké dodávky už nezastaví ruský průlom, na této časti fronty přitom nechybí Ukrajincům ani zbraně, ani střelivo, ale lidi. Bývalý ukrajinský ministr obrany Zagorodčik, říká, že žádné americké dodávky nezvrátí palebnou převahu ruských zbraní.

Absurdní východní válka, kterou s pekelnou zarputilostí vedou nejčernější struktury západního světa se může stát pohřebištěm těchto struktur i jejich českých poskoků. Kauzální řetězec činů a zločinů je totiž čím dál zřejmější a je naděje, že jim to lid spočítá. S vítězstvím už západní sponzoři války nemohou počítat, 61 miliardová injekce americké pomoci jen prohloubí utrpení a škody na Ukrajině, a vyostří eskalaci. Obrovská americká pomoc určitě Rusům způsobí velké problémy, ale ne jejich porážku. Ruská armáda se naučila nejen bojovat, ale hlavně se jí vrátilo umění vést válku a to by mělo vyvolávat chvění u natovských pohlavárů, kteří toto umění neovládají, jsou schopni na dálku zabíjet, v tom excelují, ale ne vést válku. Na ruské straně se probudil jeden rys národního charakteru, který známe z válečných románů, pokud moc přesvědčí ruského člověka, že jde o národně existenční boj, vyvolá v sobě dávné duchy minulosti a splyne s bojem samotným. Druhá strana má pak málo šancí. Ukrajinci jsou větví ruského národa a platí tu stejné principy, ale západním penězům se tato proměna nepodařila, protože nemohla. Ukrajinec nevede národně existenční válku, ale válku za příslib západní prosperity. Západu se nikde na světě nepodařilo penězi zkorumpovat národní podstatu země, samozřejmě národní podstatu může někdo vidět i v náboženství, bůhví v čem to viděli Vietnamci, když porazili planetárního hegemona.

Na webu koluje ukrajinské video s dotazem po preferencích – zastavit válku a jednat, zmrazit konflikt nebo boj do vítězného konce – zhruba polovina by jednala. Lidé na videu odpovídali jako by se jich válka netýkala, zabíjení je tragické, ale už je to tak. Válka tu evidentně není přítomna, miliardy válečné a civilní pomoci napumpované do země rozměr války zastřely. Na ruské straně i prozápadní studenti filozofických fakult už pochopili, kdo s kým vede válku a co válka znamená.

Zbraně, které Ukrajině přinese západní pomoc, způsobí Rusům velké nepříjemnosti, na Topwar vojenský korespondent píše, že s vyloučením raket ATACMS, s ostatní plánovanou technikou se již na bojišti setkali, velké obavy korespondenti vyjadřují z lepší modifikace ATACMS s doletem 300 km. Ukrajina by potřebovala zasadit Rusku teatrální úder, který by na nějakou dobu saturoval západní sponzory války a pozvedl válečný étos Ukrajinců, kromě Kremlu samotného, není nic spektakulárnějšího než krymský most. Ukrajina pravděpodobně dostane 200 raket, aby zvedli pravděpodobnost úspěšnosti, museli by na most věnovat 50 raket. Žádný vojenský efekt ukrajinské armádě v poli to nepřinese, ale mediální efekt by byl dokonalý.

Vojenský korespondent v Topwar píše, že je téměř jisté, že Ukrajinci se pokusí most zničit a bylo by dobré něco podstatnějšího pro jeho obranu vymyslet, korespondent píše, že snad všichni nejsou v ministerstvu obrany tak zaneprázdněni korupcí, snad tam někdo i pracuje. Korespondent naráží na korupční aféru zatčeného náměstka ministra obrany Timura Ivanova, který měl zpronevěřit miliardu rublů.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*