(Ne)šťastná Francie
Sdílet článek:

Francie volila Národní shromáždění, volby mohly korigovat osudový omyl nedávných prezidentských voleb, které potvrdily Macronovi druhý mandát. Pokud by parlamentní většinu získala opozice, vládl by parlament a v této kohabitaci by byl prezident druhý. Nestalo se tak, tentokrát platí Brechtova nadsázka, lid zklamal (ústřední výbor) a musí být nahrazen, tenkrát výchovou, dnes doslovně masovou imigrací, které je Macron velkým apologetem. Lid ve Francii si podepsal ortel. Vítězem prvního kola parlamentních voleb je bezesporu levicový dogmatik Mélenchon, který zbastlil koalici Nupes, kam patří jeho levicové hnutí Insoumise, socialisté, komunisté, stalinští ecolo aj. Positivní na Mélenchových politických záměrech je vystoupení Francie z NATO a sblížení s Ruskem. Macronovo Ensemble sice dostalo v prvním kole stejné procento hlasů jako Mélanchonovo Nupes (kolem 25,6%), ale v systému tradiční nedemokratické manipulace mezi prvním a druhým kolem, kdy se všichni spojí proti kandidátům národní pravice RN, má Ensemble velkou šanci získat nejvíc poslanců, podle projekcí v 577členném Národním shromáždění 275-310 mandátů. Třetí skončilo RN Marine le Penové s 18,68%, dál republikáni 10,42%, Zemmourovo Reconquete 4,1% atd., ale úžasný “demokratický” volební systém všichni proti Penové a Zemmourovi, dá podle odhadu v druhém kole republikánům 60-70 mandátů a RN s daleko vyšším procentem voličů pouze 5-20 mandátů.

Mélenchon skončil v prezidentských volbách s 21,95% za Marine le Penovou, před parlamentními volbami se mu podařilo sjednotit všechny levicové složky, Marine le Penové se nepodařilo něco podobného na pravici, nedokázala překonat uraženou ješitnost a spojit se s hnutím Erica Zemmoura. Mélanchonovým programem je důchod v 60 letech, minimální mzda 1500 eur, opuštění nukleární energie, ústavní zakotvení ekologických principů, strop na ceny základních potravin a limity nájemného, v evropských záležitostech Nupes nehodlá respektovat evropskounijní direktivy, pokud jsou v rozporu s programem hnutí. I přes některé extrémně levicové programové body, by Mélenchon v čele francouzské vlády znamenal velmi pozitivní krok oproti Macronově vládnutí, rýsovala by se perspektiva částečného prolomení evropskounijní diktatury.

Příkladem sklerotické demokracie, jak Marine le Penová nazývá vládnoucí systém, je deklarace mluvčí vlády Olivia Grégoire, která okamžitě po zveřejnění výsledků prvního kola v televizi prohlásila, že v obvodech, kde v druhém kole proti sobě stojí kandidát RN a Nupes a kandidát Ensemble není ve volitelné pozici, prezidentova koalice vyzve voliče, aby nevolili kandidáty RN, “ani jeden mandát pro RN”. Republikáni podobnou strategií dospěli do politické bezvýznamnosti a zablokovali potenciální postup pravice, která má v průzkumech většinu, vytvořit s RN pragmatický volební blok není pro ideology a vůdce této pravice představitelné. Republikáni po včerejšku bizarně mluví o regeneraci strany, po propadu Pecressové v prezidentských volbách včera docílili trochu lepší skóre. Od počátku tisíciletí, kdy dostávali kolem 40% a často i vládli, jdou republikáni konstantně dolů až k včerejšímu historickému minimu v parlamentních volbách.

LIBOR ČÍHAL

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

 1. Nepokoje a sexuální obtěžování ze strany mladých Severoafričanů v Itálii

  Po nepokojích a útocích na ženy u jezera Garda vyhlašují mladí muži ze severní Afriky nové „africké večírky“ v turistických střediscích na Tiktoku
  První “Africa Party” se konala 2. června, na Den Italské republiky, v oblíbeném přímořském letovisku Peschiera del Garda – a skončila přemírou alkoholu a nepokoji. Asi 2 500 lidí – většinou mladých mužů se severoafrickým migračním původem – se shromáždilo na rave pod heslem „L’Africa a Peschiera“ („Afrika v Peschiera“), které bylo oznámeno na platformě Tiktok.

  https://www.derstandard.de/story/2000136531749/randale-und-sexuelle-belaestigungen-durch-junge-nordafrikaner-in-italien

  • Několik desítek účastníků se poté porvalo a poškozovalo majetek. Večer bylo několik mladých žen sexuálně obtěžováno a uráženo mužskými účastníky večírku v regionálním vlaku z Peschiery do Milána. 16 až 17leté dívky, které byly na cestě domů ze zábavního parku Gardaland, zavolaly z vlaku rodičům, kteří zalarmovali policii.

   Z Lombardie a Benátska
   Justice nyní vyšetřuje kolem třiceti mladíků; většina podezřelých jsou v Itálii narození synové severoafrických a především marockých přistěhovalců. Většina z nich žije v Lombardii a v regionu Veneto.
   Nepokoje ostře odsoudily pravicové i levicové strany; Starostka Peschiera del Garda Orietta Gaulli a její kolegyně ze sousedního města Desenzano obvinili místního policejního prefekta, že nebyl na flashmob party dostatečně připraven, přestože o ní věděli. Luca Zaia, regionální prezident Veneto a člen pravicové národní Ligy, vyzval k politice nulové tolerance a tvrdým důsledkům pro zločince.
   Sdružení migrantů se ale snaží neobviňovat zločince, ale spíše integrační politiku země. Proč?

   Pouhé dva dny po nepokojích v Peschieře byl na Tiktoku oznámen druhý rave na 4. června v Peschieře.

   A minulý pátek kolovalo další video s vyprávějícím textem „Peschiera byla jen předzvěst, uvidíme se v Riccione“. Video ukazuje marocké vlajky a slova „Peschiera je Afrika, Riccione je Maroko“. V důsledku toho úřady masivně zvýšily bezpečnostní opatření 4. června v Peschiera a minulý víkend v přímořském letovisku Riccione u Jaderského moře a v nedalekém Rimini.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*