Na Ukrajině odkládají volby
Sdílet článek:

MARIE DIVIŠOVÁ

Na Ukrajině se odkládají volby na „nejdříve za půl roku po skončení bojů“.

Dohodli se na tom šéfové současných parlamentních stran „Verchovné rady Ukrajiny“ (ukrajinského parlamentu) a podepsali o tom společnou dohodu.

Zatím se volby odkládaly s pomocí ustanovení o výjimečném stavu a stanném právu. Po vyhlášení výjimečného stavu se podle ústavy mohou volby odložit o tři měsíce. Na základě výjimečného stavu už byly o tři měsíce odložené parlamentní volby, které měly proběhnout v říjnu 2023. Teď by se měl odklad znovu prodloužit a navíc hrozí prezidentské volby příští rok na jaře.

Ale mají s těmi volbami trochu problém, protože podle mezinárodního práva spolu Ukrajina a Rusko oficiálně nevedou válku. Rusko nevyhlásilo válku ale „zahájilo speciální operaci na obranu práv obyvatel Donbasu“ a ani Ukrajina Rusku válku nevyhlásila.

Tak to odkládání voleb ukrajinští politici stále zkouší pořešit nějakou obezličkou, udělali si zasedání v karpatských hvozdech u Mukačeva a podepsali dohodu, že volby budou až půl roku po ukončení bojů. A opoziční ukrajinští politici z mezitím zakázané politické strany „Opoziční platforma Za Život“ a její právníci diskutují zpoza hranice na youtube o tom, že je to v rozporu s ukrajinskou ústavou.

Rating Zelenského se propadl pod 30 %, zároveň rating armádního velitele Zalužného se drží nad 70%. A soudruh Arestovič (kterého Zelenský nedávno vyhodil z pozice svého poradce, ačkoliv jím naplánované prezidentské kampani vděčí za zvolení) už zahájil masivní volební kampaň, objíždí západní politiky a každý den vysílá na internetu svoje kritiky postupu Zelenského včetně kritiky jeho protiruského jednání několik roků nazpět a odmítnutí příměří, o kterém se jednalo s Ruskem loni na jaře.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*