Sype se to ze všech stran
Sdílet článek:

RICHARD NÁDVORNÍK

Skončila klimatická krize, která se posledních nějakých dvacet let projevuje mimo jiné zimami, jež nejsou zimy, a začala normální zima. Taková, jakou si člověk jako já, rozuměj mladý a zkušený, pamatuje z dětství. Mladým a nezkušeným se zdá, že na začátek prosince se toho sněhu vysypalo nějak hodně, ale poslouchejte cucáky, co nikdy nezažili uhelné prázdniny. Třeba někdy zažijí něco hodně podobného.

 

 

Shodou náhod jsem musel bez ohledu na nečas najet v posledních dnech dost kilometrů a potkal jsem i dost sypačů. Všechna čest, chlapi, za mne jste odvedli slušnou práci. Jen při každém míjení sypače přemýšlím, kde je ta diverzita? Ani jedna feministka za volantem, že se nestydíte, ženský.

Skoro se chce napsat, že sotva uprchl hlavní klimaideolog Timmermans z Evropské komise zpátky do Holandska prohrát volby, přestali jsme být bdělí a ostražití a počasí se ihned začalo chovat prorusky. Kam ho mám nahlásit, dezoláta jednoho počasového, když máme zoufale neprogresivní vládu a nemáme ministerstvo pro klima?

Timmermans není jediný prchající. Náš premiér Petr N. Fiala, kterému se to slušně sype na všech frontách, uprchl od hádek s doktory a stávek učitelů na klimakonferenci do Dubaje. V podstatě zbytečně. V mezičase se totiž zdá, že Dubaj postaví v Praze před hlavním nádražím. Na základě vizualizací musím konstatovat, že znám jenom jeden horší příklad degradace a nepropojení veřejného prostoru, a to je Setas de Sevilla, kde jinde než ve španělské Seville. Už jen pro pořádek dodám, že setas jsou jedlé houby, a že z vrtulníku to vypadá ještě dobře.

Hřiby v Seville
Hřiby v Seville

Pochopitelně pražští neomarxisté, reprezentovaní bývalým primátorem a toho času radním pro dopravu Setasem, jsou nadšeni. Jak by taky ne. Někdy mi připadá, že všichni tihle „pražští“ úředníci, původem z nějaké „díry u hanušovic“ (v případě Hřiba se jedná o Slavičín, nic ve zlém, tamní rodáci), by měli mít povinnost svoje nápady nejprve prosadit v místě svého původu. Co by asi dělali občané Slavičína, kdyby jim chtěl Hřib-Setas zpoplatnit průjezd návsí a jen tak bokem tam postavil Emiráty? Podle mne by mohl být rád, kdyby zemřel rychlou smrtí uvláčen pořádným dieselem. A ne abyste ho táhli v téhle zimě jenom k první nabíječce a pak ho nechali pomalu umrznout po dobu svižného nabíjecího cyklu, vy rošťáci ze Slavičína.

Zpět k panu Fialovi. Budiž mu k dobru, že na klimakonferenci panáčkoval ve skupině podporovatelů jaderné energie. Je sice jasné, že se to ani od ledna ani v dohledné době nijak neprojeví v mojí peněžence, ale už jenom to, že pan Fiala také jednou stojí na správné straně klimabarikády, je pozoruhodné. Gesta mu jdou. Německého zástupce abychom v této skupině pohledali, samozřejmě. Ale člověka to nepřekvapí, konečně jsou dvacátá léta, touto dobou se v Německu už tradičně zadělává na pořádný průser.

Jako na pana Fialu, i na mne se to někdy sype a chtěl bych občas také uprchnout. Mám za souseda debila, kterého při aktuálním stavu silnic nenapadne nic jiného, než nám vypustit zadní kolo. Protože jsme zaparkovali na veřejném parkovacím stání, které si ten ctihodný občan nicméně nárokuje pro sebe. Logiku v tom nehledejte. Naštěstí jsme si toho kola všimli. Někdy závidím obyvatelům velkých měst, kteří jsou rádi, že anonymně zaparkují deset minut od domu po půlhodinovém kroužení a ještě to považují za výhru. Važte si toho, nevíte, co v Dubaji máte.

Bez pumpičky proto už před barák vůbec nechodím a čekám podobně jako v pásmu Gazy eskalaci konfliktu. Škoda, že nemůžu souseda někam vypláchnout řídě se starým izraelským příslovím o vyplachování “from the river to the sea”. Moře je daleko.

Kromě sněhu nebo klimatických novinek se na mne aktuálně sypou ze všech stran i „předvolební“ průzkumy. Při pohledu na Babišových 35 procent si nicméně říkám, že demokracie je přežitek a klidně bych ji zrušil. Nebo aspoň dal volební právo jenom plátcům daní. Neplatíš ten pokrok, tak do toho nemluv. To by se to sesypalo a asi nejen Babišovi. Ale že by mne těch jeho 35 vedlo k volbě Nuteloviče, to po mně nechtějte.

Sice se mne nikdo neptal, ale kdybyste se náhodou podivovali, proč je SPD v průzkumech už před ODS, tak ano, i já bych asi dneska byl příčinou. Už mám tak nějak dost toho, že moje hlasy dlouhodobě míří pod pětiprocentní hranici a jinou nepropadnuvší volbu než Pitomiovu stranu opravdu nevidím. Vylít s vaničkou i dítě mi v mém aktuálním rozpoložení nepřipadá jako špatný nápad.

Takovému Petru Machovi to tedy v budoucích volbách do Europarlamentu hodím s klidným svědomím, i když bude určitě nálepkován jako proruský. Někdy stačí mít vlastní názor nebo jenom nepopírat fakta a hned jste jednou nohou v průšvihu. Třeba když si myslíte, že veřejné parkovací místo je veřejné. Kdybych se na delší dobu odmlčel, nemusí to být náhoda.

blogosvet.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Soudruzi jistě budou lhát, jaký tohle byl “nejteplejší rok za poslední milion let”, ale naštěstí klimapodvodníkům věří čím dál tím méně lidí.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*