Naše státní vlajka je pro mě symbol svobody a samostatnosti
Sdílet článek:

MICHAL MALÝ

Svobody a samostatnosti, kterou jsme od vzniku republiky několikrát ztratili. Už nám ji zase chtějí vzít, nedovolme jim to. Uctěme dnešní svátek procházkou na hezké místo, položením květin k památníku, nebo vyvěsme státní vlajku.

My máme se ženou státní vlajku na zahradě stále od roku 2016, vždy jsme o tom snil. Vyjadřuji tím můj vztah k naší zemi a ten stožár s ní je vztyčeným „varovným prstem“, abychom v žádném případě nedovolili těm nahoře, aby naše země přišla o svoji samostatnost, suverenitu.

Dnes je státní svátek. Den vzniku samostatného československého státu. Připomeňme si československých politiků, kteří jménem Národního výboru vydali 28. října 1918 provolání o vzniku republiky a následně byli nazýváni „muži 28. října“ – Antonín Švehla, Alois Rašín, Jiří Stříbrný, Vavro Šrobár a František Soukup. Jejich provolání Národního výboru:

„Lide československý! Tvůj odvěký sen stal se skutkem. Stát československý vstoupil dnešního dne v řadu samostatných, svobodných, kulturních států světa. Národní výbor, nadaný důvěrou veškerého lidu československého, přejal jako jediný a oprávněný a odpovědný činitel do svých rukou správu svého státu. Vše, co podnikáš, podnikáš od tohoto okamžiku jako nový svobodný člen velké rodiny samostatných svobodných národů.“

Někteří naši politici se dnes chtějí dobrovolně zdát práva veta v Bruselu. To by znamenalo konec suverenity naší vlasti, Brusel by nám nařizoval vše. Česká republika musí zůstat národním státem.

Miluji svou vlast, ale nenávidím stát! – citát jednoho z nejslavnějších ruských básníků druhé poloviny 20. století Jevgenije Jevtušenka je aktuální i v nynější době. Mám to podobně: „Miluji svou vlast, ale nesnáším ty, kteří ji dnes ovládají.“

Jste Češi, nebo Evropané? Chcete být svobodní, nebo sluhové? Už není mnoho času, ne na přemýšlení a rozhodování, ale na činy. Pojďme proti těm nahoře společně, partaje nás domněle rozdělují, ale to, že jsme Češi nás musí spojovat!

Dnes je státní svátek. Den vzniku samostatného československého státu. Je nepřijatelné, abychom o naši samostatnost přišli. Pokud bychom o ni přišli, již nikdy bychom ji nezískali zpět.

 

Michal Malý

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*