Nedostatek sněhu v únoru? Klid, nic nového, stačí otevřít staré noviny
Sdílet článek:

G. SITAŘ

V minulosti bývalo sněhu také málo, ale na rozdíl od současnosti kolem toho bylo i méně hysterie. Důkazem je přehled historických novinových článků, které vyšly v době konání zimních olympijských her.

Co psaly dobové noviny. Jejich náhled na konci článku.

(1) Zahájení olympijských her s otazníkem

Protože bruslařský stadion a sjezdařské svahy jsou téměř zničeny oblevou, je zítřejší zahájení olympijských her s otazníkem. Bruslařský stadion je měkký a rozbředlý, tratě pro boby a sjezdové lyžování odtály téměř až na bláto. Závodníci z devatenácti zemí, kteří se olympiády účastní, neměli téměř žádné možnosti přípravy a jsou ochotni akceptovat odložení začátku v očekávání lepšího počasí.

I. Olympijské hry: leden 1924, Chamonix, Francie

(2) Závody na bobech jsou odloženy kvůli dešti

Pokračování nezvykle teplého počasí s teplotami okolo deseti stupňů si vynutilo odložení závodu na bobech do neděle, v pořadí již třetí posun startu závodu. Přes teplé, jaro připomínající počasí, ve kterém až na poslední zbytky zmizel sníh i led v oblasti Adirondack, kde ještě před třemi dny panovaly mrazy, bylo rozhodnuto, že se olympijské závody ve skocích na lyžích uskuteční podle plánu. Dělníci strávili celé dopoledne přenášením sněhu ze stinných míst, aby zakryli dopadovou plochu. Nicméně jim sníh roztával téměř tak rychle, jak jej na svah pokládali.

III. Olympijské hry: únor 1932, Lake Placid, USA

(3) Zimní olympiáda začíná s minimem sněhu

Zimní olympijské hry začnou zítra v Oslu trpícím nedostatkem sněhu. Více než 300 vojáků pracovalo dnem i nocí, aby svah obřího slalomu dostali do dobrého stavu. Sníh přiváželi z blízké rokle.

VI. Olympijské hry: únor 1952, Oslo, Norsko

(4) Málo sněhu na sjezdových tratích

Organizátoři plánují zahájení lyžařských závodů, ale závodníci hlásí, že je málo sněhu. Francouzský šéf lyžařů varoval, že sjezdové disciplíny budou závodem smrti, pokud nezačne brzy sněžit. Italští organizátoři změnili místo konání obřího slalomu žen a doufají, že bude sněžit. Pro případ nouze házelo již od úsvitu 100 italských vojáků sníh na sjezdovku.

VII. Olympijské hry: leden až únor 1956, Cortina d’Ampezzo, Itálie

(5) Sněžení na poslední chvíli zachránilo zimní olympiádu

Déšť, který přešel do sněžení, zachránil na poslední chvíli možnou katastrofu během zimních olympijských her. Ještě v pondělí řekl H.D. Thoreau, ředitel her, že místo konání osmých olympijiských her ve Squaw Valley je ve vážném stavu z důvodu bezprecedentních dešťů v kalifornských horách.

VIII. Olympijské hry: únor 1960, Squaw Valley, USA

(6) Náklaďáky v pohotovosti

Nedostatek sněhu na svazích donutil rakouské vojáky, aby jej nosili ve velkých koších na slalomový svah v Innsbrucku v rámci přípravy na zimní olympijské hry.

IX. Olympijské hry: leden až únor 1964, Innsbruck, Rakousko

Pokud cítíte mírnou úlevu, je to důkaz, že nikdo není odolný proti neustálému strašení.

Klid a mír v duši při sledování všech apokalyptických zpráv.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*