Nestačí klobouk, dobrý i mozek pod ním
Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

Macronovo vládnutí charakterizuje ekonomická a politická nekompetentnost, což není v EU nic neobvyklého a podobně jako v Česku, vládní blok, podporovaný státní propagandou, bude cynicky vydávat své propady za úspěchy. Na počátku Macronova vládnutí před sedmi lety se rozpočtový deficit pohyboval kolem 2,4%, dnes 5,5% a státní dluh narostl na gigantické 3 biliony eur (116% HDP), v krizi je i tradičně velmi živá francouzská lokální ekonomika. Republikánký ministr financi Bruno le Maire, který od počátku kolaboruje s Macronem a patří k jeho nejbližším, v televizi prohlásil, že program RN Marine le Penové mu připomíná marxistické utopie z počátku osmdesátých let, Francie podle ministra už nemá miliardy navíc a důsledkem vládnutí RN bude ekonomická recese. Podivné tvrzení, zásluhou jeho sedmiletého řízení ekonomiky se země už dlouho potácí v ekonomické agonii s krizovými výbuchy jednou za dva měsíce, agentura Standard & Poor’s právě před pár dny převedla Francii z kategorie AA do AA-. Až na schopnost řídit ekonomiku je ministr celkem sympatický, je proslulý sentimentálními romány s erotickými scénami, které bastlí v pracovní době. Ekonomický program je obvykle v symbióze s politikou, program RN počítá s miliardami, které dnešní vláda utápí v obludné proimigrační politice a její případná vláda ušetří miliardy věnované dnes unijním zeleným programům, nic marxistického v tom není.

Ve Francii se politické kyvadlo stabilně ustálilo v nejzazší poloze pravého vychýlení, průzkum veřejného mínění z 11.6. dává RN Marine le Penové 35%, levičácké lidové frontě 25%, Macronovu bloku 18%, republikánům 9%, Ericu Zemmourovi 4% atd. Mainstreamová propaganda samozřejmě bije na poplach, ale už tak nějak bezzubě, to co před deseti lety mohlo mít nějakou propagační váhu, dnes působí odpudivě. Grand maître Velké francouzské lóže, biskupové, imámové z Velké pařížské mešity, drag-queens, zpěvačka Zaz atd., všichni za tzv. republikánské hodnoty proti RN. Zásluhou pseudoveličin této pokřivené koalice Francie žádné republikánské hodnoty už nemá a duchovní fundament ztratily i oblasti, kde se tito mainstreamem živení paraziti pohybují, jako církve a kultura. Na druhé straně skutečné veličiny, jako filozof Finkelkraut, se konečně odhodlali ke coming out a přihlásily se k Marine le Penové.

Zpěvačka Zaz v ženském časopise prohlásila, že se blíží peklo, plebiscit Francouzů pro Marine le Penovou srovnala s německou okupací. “Od malička jsem měla úžasnou vizi světa ozářeného (unijním NATO) světlem a plného dobra “, řekla zpěvačka. Naštěstí se zdá se, že tento banální líný svět televizního dobra bez fantazie a tvořivosti, ke kterému se hlásí i český vládnoucí blok a jimi otrávená mládež, definitivně puká. Zpěvačce, která kopíruje Piaffku, někdo na twitteru odpověděl, že nestačí jen klobouk, ale je nutné mít pod ním i mozek.

Pravděpodobně nejdůležitějším politickým posunem posledních dní bylo rozhodnutí předsedy středové pravicové strany republikánů (LR) Érica Ciottiho přihlásit se ke spojenectví s RN a postavit společné kandidáty pravicového bloku. Podle předvolebních analýz bez spojenectví s republikány by jen velmi obtížně vybojovala RN parlamentní většinu. Revoluční rozhodnutí, část stranických velmožů LR se podílí na Macronově vládnutí a v minulosti vždy vytvořili v druhém kole tzv. sanitární kordon třeba i s krajní levic, aby zabránili zvolení kandidáta RN. Tato politika politických machinací stranické oligarchie, která se moc neobměnila od Chiracových dob, dovedla kdysi vládnoucí stranu na politickou periferii, v evropských volbách dostali např. jen k sedmi procentům.

Straničtí oligarchové ve vedení strany okamžitě po Ciottově rozhodnutí svého předsedy ze strany vyloučili. Ciotti se odvolal k soudu a ten v pátek večer prohlásil vyloučení za neplatné. Rozhodnutí soudu, které se opírá o stanovy strany, je pro předvolební boj zcela klíčové. Ciotti zůstane minimálně do voleb předsedou strany, straničtí baroni nenajdou pro nejbližší období cestu k jeho svržení, a jen předseda strany může uzavírat předvolební koalice a disponuje stranickými symboly, kolaboranti s Macronem mohou uzavírat koalice s Macronovým táborem jen vlastním jménem. Ciotti má podle stanov strany k dispozici jeden velmi silný nástroj, může se elektronicky dotázat na názor členů strany a jejich rozhodnutí má větší váhu než straničtí potentáti, stranická základna Ciottiho podporuje.

V pátek večer prohlásil v televizi BFM předseda RN Jordan Bardella, že spolu s předsedou republikánů Éricem Ciottim nominovali k investituře 70 společných kandidátů pod společným logem RN-LR, posledním dnem kandidátské registrace pro předčasné parlamentní volby je neděle večer. Mezi společnými kandidáty figurují členové LR blízcí bývalému předsedovi vlády François Fillonovi i Sarkozymu a řada zkušených politiků z oblastí práva, ekonomiky a administrativy, jsou to kádry, které se RN, která se na celostátním vládnutí nikdy nepodílela, notoricky nedostávají. Celkově společná kandidátka RN a LR působí velmi přesvědčivým dojmem.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Udivuje mě zaryté označování RN a spřízněných stran jako pravicové. Národovecké ano, ale co je na jejich programu pravicové? Stejný případ jako “extrémně pravicová” AfD.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*