O kapitalistické džungli




Sdílet článek:

D. TOLAR

Mnoho kritiků tvrdí, že svobodný trh se svým trestáním neúspěšných podniků představuje neosobní monstrum. Že je to džungle, ve které platí jediný zákon, a to je zákon silnějšího. A že bez zásahu moudrého státu silný sežere slabého. Je to opravdu tak?

Murray Rothbard z rakouské ekonomické školy si to nemyslí. Na konci minulého století na dané téma napsal:

Výběr, překlad, zkrácení, mezititulky autor.

Kritici svobodného trhu přehlížejí fakt, že spolupráce na svobodném trhu se dramaticky liší od vládních intervencí. Když se vláda rozhodne něco udělat, mají jednotlivci nulovou moc ovlivnit výsledek. Mohou toho dosáhnout jedině tak, že přesvědčí své vládce, aby změnili svá rozhodnutí. To může trvat dlouho nebo je to zhola nemožné.

Svobodné rozhodnutí

Na svobodném trhu není žádné finální rozhodnutí zavedeno silou. Každý se může sám o sobě rozhodovat, co bude dělat a tím ovlivnit významným způsobem „výsledek” na trhu.

Trh je průsečíkem rozhodnutí všech jednotlivců ve společnosti. Lidé mohou utrácet svoje peníze, jak se jim zlíbí a volně rozhodovat o svém majetku. Nemusí proti nikomu bojovat nebo přesvědčit nějakou organizaci jménem trh, aby se mohli nějak rozhodnout a konat.

Džungle je brutální místo, kde jeden bere druhému a všichni žijí na pokraji hladovění. Trh je mírumilovné a produktivní místo, kde jeden slouží sobě a stejně tak tomu druhému, čímž společně tvoří bohatství.

Všichni proti všem?

Svobodný trh je vlastně pravým opakem společnosti podobající se džungli. V džungli bojují všichni proti všem. Jeden získává pouze na úkor toho druhého, tím, že mu něco sebere. Všichni bojují o přežití a silnější ničí toho slabšího. Na svobodném trhu jeden něco získá pouze tím, že slouží tomu druhému, i když se samozřejmě může rozhodnout, že bude sloužit jen sám sobě.

Všichni účastníci jsou na tom lépe díky dělbě práce a kapitálovým investicím. Při aplikaci zákona silnějšího na džungli a svobodný trh, kritici ignorují základní otázku. Silnějšího na co?

Silnější v džungli je ten, který je nejschopnější v uplatňování brutální síly. Silnější na svobodném trhu je naopak ten, který umí nejlépe sloužit společnosti.

Z chaosu řád

Svobodný trh transformuje destruktivní boj kdo z koho v džungli na mírumilovnou konkurenci v tom, kdo nejlépe obslouží spoluobyvatele džungle. Svobodný trh je společnost postavená na smlouvách, která z chaosu vytvoří řád, která si podmaní přírodu, vymýtí džungli a umožní těm slabším vést produktivní život.

Navíc trh růstem životního standardu umožňuje člověku, aby se ve volném čase, který takto získal, věnoval kultivaci civilizace, která ho odlišuje od zvířat v džungli.

Je to právě všemocný stát, který do společnosti vnáší pravidla džungle: konflikt, nesoulad, boj o privilegia, střet všech proti všem a chudobu. Místo soupeření v tom, kdo bude lépe sloužit tomu druhému, přichází s mocným státem sociálně darwinistický boj o politická privilegia a omezené živobytí.

Je zvláštní, že lidé mají tendenci považovat stát za polobožskou nezištnou organizaci, která se podobá Ježíškovi.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Skvěle. Merito věci ovšem leží v tom, že většina lidí chápe kapitalismus jako džungli proto, že nesledují jiné, než mainstreamové zprávy, kde jim tyto a podobná “moudra” dennodenně vtloukají do hlavy. To samé platí např. pro označení “pravicový extremista”.
    Většina veřejnosti si (díky médiím) představí skinheada resp. nějakou fašistickou organizaci. (přitom nic není dále pravdy- fašisté jsou “socani jak poleno” : )

  2. Ve věku nadnárodních korporací nic jako svobodný trh neexistuje, neboť finanční monopol rozhodně není totéž co volná konkurenční soutěž.
    Doufám, že tuto jednoduchou pravdu konečně pochopí i všichni zarytí ideologové dávno vyšumělých zákonů někdejšího dřevního kapitalismu.
    Jediné ideje, které vám totiž dnes zbyly, jsou nesmlouvavá tvrdost vůči neuspěvším soutěžícím. Takže vypadáte jak naprosto ignorantští lidožrouti, kteří když nadnárodní gigant lehce zlomí vaz podnikavému snaživci arogantně řvou “odneste to hovno!”, a myslí si, že jsou nositelé jakýchsi nejzdravějších zákonů keynesiánské ekonomie.
    Ne, není pravičák jako na pravičáka hrající si idiot.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*