O kolik si od ledna připlatíme za jídlo?
Sdílet článek:

PZ

Ekonom a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza vysvětlil důvody, které povedou v příštím roce k nárůstu cen za potraviny. Pro české domácnosti to nejsou vůbec hezké vyhlídky.

Potraviny by měly i po snížení DPH příští rok podražit. V pořadu Impulsy Honzy Benešovského vysvětlil důvody pro zdražování prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Stojí za tím ceny energií, ale i konsolidační balíček. Prouza prozradil, které položky ze supermarketů od nového roku zdraží nejvíce.

„Pokud bude dodavatel potravinu v lednu dodávat za stejnou cenu, za jakou ji dodával v prosinci, tak ta potravina bude levnější právě o nižší DPH. Jenomže tady je řada velkých českých potravinářů, kteří nám poslali nové ceníky od ledna, a tam řada potravin zdražuje o pět až deset procent. Takže logicky ty věci půjdou proti sobě. Nižší DPH a proti tomu výrazné zdražení některých dodavatelů,“ uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza v pořadu Impulsy Honzy Benešovského.

Podle Tomáše Prouzy budou dodavatelé zdražovat primárně kvůli cenám energií.

„Potravinářství je energeticky hodně náročný byznys,“ prohlásil Prouza s tím, že současně s energiemi budou dodavatelé zdražovat i kvůli mnoha věcem vyplývajícím z konsolidačního balíčku.

„Vyšší daně, zdražení práce omezením práce na dohody, zdražení mýtného,“ vysvětlil Prouza s tím, že těch důvodů je tam relativně hodně.

„Myslím, že to vláda tušila a proto mluvila o snížené DPH,“ uvedl dále Prouza.

Od nového roku podraží nápoje kvůli vyšší DPH. Vyšší DPH má být i na kojeneckou stravu. Z dodavatelských cen lze nejvyšší zdražení pozorovat u mléčných produktů.

Během pořadu přišla řeč i na nedávný nákup premiéra Petra Fialy (ODS) v Německu a porovnávání ceny i gramáže některých výrobků. Prouza nicméně odmítl, že by potraviny byly v České republice dražší než v zahraničí.

„Když se podíváte na srovnání čísel Eurostatu, tak Česko má pořád šesté nejlevnější potraviny v Evropě,“ prohlásil Prouza s tím, že náskok před Českem má Polsko.

Ve srovnání s okolními zeměmi vidí Prouza hlavní problém v tom, že Česká republika má výrazně nejvyšší DPH na potraviny.

„V Německu je to 7 %. V Česku je to pořád ještě 15 %. Nakonec i ten nákup premiéra Fialy – z těch zhruba 60 korun cenového rozdílu, 35 korun z těch 60 šlo právě na úkor nižší DPH na potraviny v Německu,“ uvedl k výši DPH a rozdílu cen ekonom a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

prvnizpravy.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Od Prouzy pěkný blábol. Když totiž zohledníme cca třetinové platy oproti západu, tak rázem máme nejdražší potraviny.

  2. B.Běžte ty platy vyreklamovat do zbytečného institutu k panu neomylnèmu,a zeptejte se ho,zda se dohánením západu nespletl tak o 200 roků když společnost utíkala od socialismu.No a já Vám ušetřim cestu co Vám řekne.Ze musíte víc makat.Ne on,ale Vy.On jenom přijde rozdělit to,co jste v potu tváře postavil Vy.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*