O víkendu se protestovalo v řadě kanadských měst. Cenzura jede!
Sdílet článek:

V Ottawě a řadě dalších kanadských měst lidé pokračují v protestech proti covidovým pasům a dalším protipandemickým opatřením. Podle kanadského premiéra jsou protestující řidiči a jejich sympatizanti rasisté. Aplikace, přes kterou jim lidé poslali 10 milionů dolarů, blokuje peníze.

Ke kompletnějšímu obrázku je občas třeba i to B. Níže víkendový výběr z Kanady. Zdroj informace na konci článku.

(1) Protesty v Kanadě pokračují i druhý týden

O víkendu se protestovalo v hlavním městě Ottawa, Torontu, Quebecu a v menším měřítku i v dalších městech. Stále zůstává blokován důležitý hraniční přechod mezi kanadskou provincií Alberta a americkou Montanou u města Coutts. Požadavek konvoje svobody se nemění : zrušení protipandemických opatření a zejména povinného očkování.

O víkendu se k protestujícím řidičům nákladních vozů připojili i farmáři a v ulicích hlavního města byly k vidění řady traktorů. Na hraničním přechodu u města Coutts se o víkendu objevily stovky místních obyvatel na koních, kteří přijeli podpořit protestující řidiče.

Premiér Justin Trudeau zůstává na neznámém místě a s protestujícími se dosud nesešel. Ve svém posledním prohlášení nazval účastníky konvoje svobody rasisty.

Média hlavního proudu nejsou na rozdíl od demonstrací Black Lives Matter protestujícím příliš nakloněna, alespoň soudě podle titulků zpráv. Podle Guardian „zvyšuje netolerantní blokáda napětí ve městě”, podle cbcnews „se lidé bojí vyjít ven” a častým výrazem v médiích hlavního proudu zůstává výraz „samozvaný konvoj svobody”.

(2) Sociální sítě blokují, co se dá

Facebook zablokoval minulý týden stránky kanadského i amerického konvoje svobody. Administrátorka facebookového účtu kanadského konvoje svobody prohlásila v televizi, že ji Facebook musí sledovat podle telefonu, protože jí blokuje jakýkoli přístup do aplikace.

Podle mluvčí společnosti Facebook zrušili účet pro „opakované porušení pravidel ohledně skupiny QAnon”. QAnon je podle Facebooku konspirační síť vyvolávající násilí, podle Wikipedie pravicová konspirační teorie, která „se soutřeďuje kolem falešného tvrzení anonymních osob, že existuje satanistické hnutí…”.

(3) Platforma GoFundMe zadržuje peníze

Lidé poslali přes aplikaci GoFundMe, která umožňuje organizovat různé finanční sbírky, organizátorům konvoje svobody téměř 10 milionů dolarů. Na konci týdne oznámili představitelé platformy, že zbylou částku na účtě ve výši 9 milionů dolarů zablokují, neboť konvoj svobody porušuje jejich pravidla proti násilí.

Oznámení vyvolalo vlnu kritiky, neboť platforma GoFundMe se v roce 2020 hrdě hlásila k tomu, že podporuje násilné vytvoření zóny bez policie a úřadů organizované organizací Black Lives Matter v Seattlu. V sobotu přestavitelé platformy vydali další prohlášení, podle kterého bude částka na účtu rozdělena mezi různé charitativní organizace. Veřejnost to příliš neuklidnilo a státní zástupci několika amerických států oznámili, že zahájí vyšetřování platformy pro podezření z neoprávněného zacházení s finančními prostředky, neboť na účet konvoje svobody posílali peníze i američtí občané z příslušných států.

Zřejmě i proto bylo na konci víkendu na stránkách platformy zveřejněno další prohlášení, podle kterého budou prostředky automaticky vráceny všem dárcům v řádu několika dnů.

Mezitím zřídili organizátoři nový účet na alternativní platformě GoSendGo, na kterém se během krátké doby sešlo více než milion dolarů. Platforma hlásila v průběhu víkendu časté výpadky, údajně kvůli útoku hackerů.

(4) Armáda se nebude účastnit potlačení protestů

Policejní náčelník v Ottawě oznámil v průběhu týdne, že zvažuje pomoc armády k ukončení protestů a blokády ulic v hlavním městě. Premiér Justin Trudeau na konci týdne ve svém prohlášení řekl, že nasazení armády „není v tomto okamžiku ve hře”.

Armáda ústy svého mluvčího následně prohlásila, že „kanadské ozbrojené síly se neúčastní vymáhání práva v takových situacích a neexistují žádné plány na její zapojení”.

Pozn. autora: Slyšel policejní náčelník něco o náměstí Nebeského klidu a 4. červnu 1989?

(5) Policie nesmí pomáhat protestantům

Velitel policie v hlavním městě Ottawa oznámil v pátek, že každý příslušník policie, který by poskytl protestujícím řidičům jakoukoli pomoc nebo podporu, třeba jídlo nebo vodu, bude vyšetřován. Jeho prohlášení nepřímo potvrzuje pravdivost různých amatérských záběrů, na kterých jsou vidět příslušníci policie, jak nosí řidičům pod rouškou tmy zásoby.

(6) Ve městě Winnipeg najel řidič do protestujících

Podle prohlášení policie najel o víkendu řidič SUV do několika protestujících v kanadském městě Winnipeg. Jeden člověk byl ošetřen v nemocnici bez dalších následků.

Pozn. autora: Tato zpráva je zde pouze proto, že kdyby to bylo obráceně, byla by ve všech médiích.

(7) Protesty o víkendu pokračovaly i v dalších městech po celém světě

Velká demonstrace s desetitisíci účastníky proběhla v australské Canbeře, konvoj svobody s tisíci účastníky se sešel v Helsinkách, protestovalo se v italské Veroně nebo Paříži. Na různých místech v Holandsku byly k vidění kolony nákladních vozů čítající desítky vozidel.

Pozn. autora:

Pracující lidé, kteří rozhodně nepatří k nějaké zvýhodňované skupině, neprotestují proto, aby jim stát nebo někdo jiný něco dal, ale proto, aby je stát nechal žít a pracovat a nenutil jim něco, co nechtějí. Vláda je nazve rasisty a většina médií je zobrazuje jako fašisty.

To jsou tedy paradoxy!

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*