Od ruské invaze na Ukrajinu letí bohatství ropným magnátům do výšin
Sdílet článek:

Někdy je ta ironie přímo úžasná.

Ti samí ulra-bohatí ropní magnáti nenávist, k nimž levice tak nesmírně miluje (protože nejenže jsou bohatí, ale bohatí jsou z ropy), si nejvíc hrabou z šílené levicové ekonomické politiky, která přispěla k vyhnání cen komodit do výšin.

Podle Miliardářského indexu Bloombergu se teď průmyslníci ropného a plynárenského oboru kolektivně těší čistému bohatství 239 miliard dolarů, takže jim to od ruské invaze na Ukrajinu 24. února o 10% narostlo. Tento růst bohatství je přímo spojen s nárůstem cen energií během posledních několika měsíců.

Ceny Brent od ruské invaze na Ukrajinu narostly až o 32% a minulý týden skončily na asi 106 dolarech, psal Bloomberg. Ač nárůst cen uvrhl ostatní průmysly do chaosu, promítlo se to do čistého zisku u těch v businessu výroby nebo dopravy fosilních paliv.

Spoluzakladatel Continetal Resources Inc. Harol Hamm se např. na BBI přemístil 28 míst na 93. a teď má majetek přes 18 miliard dolarů. Richard Kinde z Kinder Morgan zažil nárůst čistého bohatství na 8,5 miliardy dolarů.

I před invazí na Ukrajinu tlačila v USA ceny ropy nahoru vyšší poptávka po Covidu. A byly to převážně soukromé společnosti, nikoliv veřejné, které se chopily příležitosti vyšších cen nejvíce, uvádí tato zpráva.

Andrew Dittmar, jednatel firmy energetických analýz a softwaru Enverus, Bloomberg řekl: „Na soukromé straně není ani tak akutní tlak od akcionářů. Pro soukromé firmy má dobrý ekonomický smysl investovat do rostoucí výroby.“

Zakladatel a jediný vlastník Lafayette, v Louisianě sídlící Hilcorp Energy, Jeffery Hildebrand se teď v důsledku toho pyšní čistým bohatstvím přes 12 miliard dolarů. Autry Stephens, zakladatel Endevor Energy Resources, zažil nárůst svého čistého bohatství přesahující 5,2 miliardy dolarů.

Michael Smith, který vlastní asi 63% Freeport LNG, zažil nárůst svého bohatství na 6,2 miliardy dolarů poté, co tato společnosti prodala 25% sama sebe japonské společnosti, což Freeport zhodnotilo na 9,7 miliardy dolarů.

Analytik Bloomberg Intelligence Talon Custer to uzavřel: „Michael Smith vsadil na americký plynový průmysl, a to se mu vyplatilo. A teď mají možnost vybrat si další růst.“

TYLER DURDEN

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*