Opravdu dala Fialova vláda lidem 74 miliard korun?
Sdílet článek:

Premiér Fiala v zoufalé snaze přesvědčit veřejnost, že pětikoalice aspoň něco dělá pro vlastní občany, teď začal tvrdit, že vláda dala lidem 74 miliard korun. Jak je u pana Fialy typické, jde o další manipulaci s čísly. Naprostou většinu z těch peněz totiž Fialova vláda nedává z vlastní vůle, ale protože to musí udělat ze zákona.


Do 74 miliard premiér totiž počítá 15miliardovou slevu na poplatníka, kterou přitom schválila minulá sněmovna, 21 miliard na každoroční lednovou valorizaci důchodů a dalších 28 miliard na červnovou valorizaci důchodů kvůli dnešní rekordní inflaci.

Mimochodem té inflaci, kterou pan Fiala a jeho vláda nechali záměrně vyšponovat na třetí nejvyšší úroveň v EU, aby stát mohl kvůli všeobecné drahotě víc vybírat na DPH. Až kvůli inflaci, která podle odborníků brzy přesáhne 15 procent, ze zákona dojde na další povinnou valorizaci na podzim, předpokládám, že se premiér znovu začne chlubit svou štědrostí.

Sečteno podtrženo, Fiala se chlubí 64 miliardami, které vláda chtě nechtě musí dát, protože jí to přikazuje zákon. Premiérovo chování připomíná muže, který čeká pochvalu a obrovský vděk od své bývalé manželky za to, že jí platí alimenty na děti, které mu vyměřil soud.

Zatím jediné, co vláda udělala pro lidi navíc, je snížení spotřební daně o 1,50 Kč na benzin a naftu od června do září (čtyři miliardy), které občané nepocítí, odpuštění silniční daně (čtyři miliardy), které využije minimum podnikatelů, a zvýšení existenčního minima (dvě miliardy), které při dnešních cenách těm nejchudším moc nepomůže.

Z vlastní vůle se tedy Fialův kabinet zavázal pomoci jen 10 miliardami. K tomu ještě lze přidat směšný doplatek na bydlení kvůli předraženým energiím za dvě miliardy, který kvůli složitým formulářům a zdlouhavé administrativě čerpal jen zlomek lidí, kteří na něj mají nárok. Nepochybuji, že to je i vládní záměr.

A teď srovnání. Na DPH má podle vlastních makroekonomických prognóz stát vybrat kvůli vysoké inflaci 70 miliard navíc a na zvládání ukrajinské krize vláda zatím počítá s 54 miliardami (např. miliardu našla na opravy bytů pro uprchlíky). Může se pak někdo divit, že lidé mají pocit, že Fiala kašle na vlastní občany, notabene když plošná opatření zavedlo 24 z 27 zemí EU?

 

FB

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 0,56 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

 1. Jak získat jídlo z potravinové banky?
  Pokud potřebujete potravinovou pomoc, postupujte následovně – nejprve vyhledejte potravinovou banku, která poskytuje potraviny ve vašem regionu. V seznamu jejích odběratelů vyberte organizaci, ke které to máte ze svého domova nejblíže. U ní pak můžete zažádat o potravinovou pomoc.

  bod 5 –Kdo může požádat o potravinovou a materiální pomoc? Jak často?

  Kdokoli cítí problém s opatřením základních potřeb a potravin se může obrátit na některou ze zapojených organizací. Ta jeho situaci vyhodnotí a pomoc poskytne.

  více zdroj

  https://www.mpsv.cz/faq

 2. No pochopitelně, že dala, bohužel nikdo nenapsal asi pozapomněl, že ukradinským a to ne všem. Hlavně tomu komediantovi na koks.

 3. Jak za feldkuráta Katze ve Švejkovi:…,a proč bychom si nehodovali, když nám lidi pořád pučujou…

  …no dobrá, akorát, kdo to pak zaplatí, že?…,asi naše děti, nebo až děti našich dětí…,z těch dluhů se hned tak nevyhrabem, a další dluhy nasekáme za drahé energie….

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*