Otevřený dopis kardinálovi Dukovi a arcibiskupovi Graubnerovi ohledně voleb
Sdílet článek:

PAVEL DUDR

Ctihodní otcové,

v době, kdy jsme stále více zatahováni do války na Ukrajině a stojíme před volbou prezidenta republiky, se na Vás obracíme s naléhavou prosbou, abyste věřícím připomenuli slova evangelií, protože se zdá, že někteří na ně úplně zapomněli.

V  evangeliích je mnoho veršů, ze kterých vyplývá, že křesťanství je rozhodně proti válkám sebevražedným, které přinášejí větší utrpení než okupace, která vzniká z toho, že slabší strana ustoupí a přijme diktát silnějšího a tedy se neválčí.

Můžeme začít kapitolou 14 z Lukáše, verš 31:

„ Nebo má-li nějaký král táhnout do boje, aby se střetl s jiným králem, což nezasedne nejprve k poradě, zda se může s deseti tisíci postavit tomu, kdo proti němu táhne s dvaceti tisíci? Nemůže-li, vyšle poselstvo, dokud je jeho protivník ještě daleko, a žádá o podmínky míru.“

Toto je naprosto samozřejmá věc, která by měla být každému jasná, avšak některým katolíkům přijde úplně normální, že Ukrajina válčí proti osminásobné přesile a podle toho také vypadají počty obětí: 123 000 ukrajinských vojáků od začátku války do 15.10.2022.

A nyní umírá nebo je vážně zraněno 200 až 300 ukrajinských vojáků denně podle (1), podle zdrojů z NATO asi 200

Česká masmédia o těchto počtech čtenáře neinformují, což je ovšem 8. stupeň genocidy – popírání, podle Genocide Watch.

Další známý výrok je :

“ Milujte své nepřátele a modlete se za ty, kdo vás pronásledují,“ Matouš 5,44.

Této větě rozumějí velmi dobře ti, kteří zažili srpen 1968, protože byla vyslovena v obdobné situaci.

Židé v té době žili v područí Římanů a očekávali od Mesiáše, že je osvobodí od okupantů. Ježíše oslovovali „Synu Davidův“ a to byl židovský král, který porazil Goliáše. Ježíš však věděl, že válka proti Římanům by byla pro Židy sebevražedná, protože to byli profesionální válečníci, proti kterým oni neměli šanci.

Tento výrok nám tedy říká, že máme zachovat pozitivní přístup k životu v každé situaci a v žádném případě neválčit proti mnohonásobné přesile. Nevybízí však ke kolaboraci s okupanty, a o tom je jiný verš:

„ Nedávejte psům, co je svaté. Neházejte perly před svině, nebo je nohama zašlapou, otočí se a roztrhají vás.“ Matouš 7,6

A Židé ho tehdy poslechli a proti Římanům se nevzbouřili, jenže v roce 67 už tam Kristus nebyl, Židé povstali proti Římu a dopadli strašně. Byli vražděni, zotročeni a rozprášeni do celého světa. Jeruzalém i Velechrám byl srovnán se zemí, takže ani dnešní Zeď nářků není původní součást Velechrámu.

Tedy je třeba říci, že jakýkoli mír je lepší než tato sebevražedná válka, na kterou doplácejí nejvíce Ukrajinci, ale také my, naše děti a vnoučata, zatímco jiní mají z této války biliónoé zisky a tedy ji nechtějí ukončit.

Také slyšíme slova o spravedlivém míru, která ovšem pronášejí hlavně ti, kteří chtějí tuto válku prodlužovat co nejdéle.
Přitom mír není obvykle spravedlivý pro všechny. To známe i z našich dějin:

V roce 1938, březnu 1939 a srpnu 1968, byl mír, ale ani mír v roce 1945 nebyl spravedlivý k některým sudetským Němcům a občanům Podkarpatské Rusi, kteří byli darováni Stalinovi.

Proto s obracíme na Vás, abyste křesťanům vysvětlili, že evangelia platí i dnes, a tedy by se jich měli držet, a v nadcházejících prezidentských volbách volili mír a nikoli válku, kterou podporuje i NATO, a jejíž konec je v nedohlednu.

 

Prameny:

(1) Dnešný brífing ruského ministerstva obrany – 17. januára 2023 – CZ24.NEWS

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 3,50 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Zkuste adresovat tato slova pravoslavné církvi na Ukrajině – tedy té správné, Zelenského Kyjevsko-Istanbulské větvi, ne špatné moskevské …

    • Vas nechat ridit RF misto Vaseho milovaneho vudce,tak v te Vasi nenavisti rozbombardujete Ukrajinu na cympr campr az by Vas vudce musel krotit.Ale vyznamenani by jste dostal.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*