Žaloba na mediální kartel s názvem „Iniciativa důvěryhodných médií”
Sdílet článek:

G. SITAŘ

Malí vydavatelé online zpráv se spojili a podali žalobu na BBC a další velké mediální domy. V žalobě uvádějí, že se velké mediální organizace spojily se sociálními sítěmi, aby eliminovaly konkurenční zprávy o pandemii.

Robert F. Kennedy Jr. je synovcem bývalého prezidenta USA Roberta Kennedyho a synem senátora Kennedyho. Začínal jako právník, poté založil neziskovou organizaci na ochranu životního prostředí a napsal několik knih. Podle Wikipedie se v posledních třech letech podílel na protiočkovací propagandě.

Jeho nezisková organizace „Na obranu dětí” podala 11. ledna žalobu proti BBC, Washington Post, Reuters a Associated Press o náhradu škody, neboť žalované organizace blokovali vydavatele, kteří se odvážili publikovat údaje o nemoci Covid-19, které nebyly v souladu s oficiálními informacemi. K žalobě se připojila řada nezávislých médií a novinářů.

Důvěryhodná iniciativa

Podle žaloby vznikla v březnu 2020 dohoda s názvem „Iniciativa důvěryhodných médií”, jejímž cílem byl boj proti zavádějícím informacím na téma pandemie a očkování. Do iniciativy se kromě velkých mediálních domů zapojily i internetové vyhledávače a sociální sítě: Facebook, Instagram, Microsoft, Google. Členové iniciativy kontrolují 90% komunikace na sociálních sítích a 85% online novinových zpráv.

Pochybné informace nezveřejníme

Žaloba uvádí řadu příkladů, které podle ní dokazují porušení antimonopolních zákonů. Iniciativa sama uváděla, že bude společně pracovat na tom, aby se na dominantních internetových platformách neobjevovaly příspěvky, které zpochybňují pandemické informace hlavních médií. Iniciativa důvěryhodných médií prohlásila, že mezi takové informace patří tvrzení:

  • že virus pochází z laboratoří ve Wuhanu,
  • že očkované osoby mohou přenášet virus na ostatní,
  • že vakcína nezabrání infekci,
  • a že na počítači prezidentova syna Huntera Bidena se našly kompromitující materiály.

Iniciativa bránila uživatelům internetu, aby takové zprávy zveřejňovali a blokovala online vydavatele, i když jenom pouze informovali, že někdo potenciálně důvěryhodný obdobné tvrzení přinesl.

Co když nám nebudou věřit?

Jamie Angus z britské BBC, která iniciativu založila, uvedl v březnu roku 2022:

„Je důležité, aby se důvěryhodní mediální poskytovatelé spojili. Protože skutečná rivalita momentálně není mezi CNN a BBC, ale probíhá mezi důvěryhodnými poskytovateli zpráv a přílivovou vlnou nekontrolovaných zpráv, které se objevují na digitálních platformách. To je skutečná konkurence v digitálním světě. Myslím, že existenční hrozbou je ztráta důvěry, protože důvěryhodné mediální organizace budou v dlouhodobém horizontu ztrácet, pokud jim jejich klientela nebude věřit.”

Soudní precedent

Žaloba se odvolává na předchozí rozhodnutí amerického soudu z roku 1945, ve kterém se uvádí:

„Svoboda publikovat je garantována Ústavou, ale svoboda se domlouvat, že ostatní nemohou publikovat, garantována není. Šíření co nejširšího okruhu informací z různých vzájemně si odporujících zdrojů je klíčové pro informovanost veřejnosti. Svoboda publikovat znamená svobodu pro všechny, ne jen pro někoho. Vydavatelský obor slouží jednomu z nejdůležitějších obecných zájmů, kterým je šíření informací z co nejvíce zdrojů a s nejvíce odlišnými úhly pohledu.”

Pozn. autora:

Výhodou soudního procesu je, že jede podle historicky ověřených pravidel, jak se má hledat pravda. Žaloba říká něco, obhajoba říká něco jiného a obě strany prezentují důkazy pro svoje tvrzení. Na konci všechna tvrzení posoudí nezávislá porota.

Pokud podaná žaloba dojde do fáze předkladání důkazů, bude to nepochybně zajímavé i pro nezúčastněného pozorovatele.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*