Pád Kábulu: Tisková prohlášení chronologicky
Sdílet článek:

Stažení amerických jednotek z Afghánistánu tak, jak jej chronologicky komentovali jednotliví aktéři. Počínaje měsícem LGBT a konče oznámením, že vláda USA nemůže garantovat bezpečnost svých občanů.

Výběr uvedených prohlášení je subjektivní a nemůže poskytnout kompletní obrázek událostí.

2. června

Tiskové prohlášení americké ambasády v Kábulu

„Měsíc červen je měsícem LGBT. Spojené státy respektují důstojnost a rovnost LGBT osob a oslavují jejich přínos pro společnost. Zůstáváme oddáni podpoře občanských práv minorit včetně LGBT osob.”

8. července

Tisková konference J. Biden1

Otázka: „Je převzetí Afghánistánu Talibanem nevyhnutelné?”

Odpověď: „Ne, není.”

Otázka: „Proč?”

Odpověď: „Afghánská armáda má 300 tisíc příslušníků a je vybavena, velmi dobře vybavena jako každá jiná armáda na světě včetně letectva proti zhruba 75 tisícům členů Talibanu.”

Otázka: „Vaše zpravodajské služby se domnívají, že afghánská vláda pravděpodobně padne.”

Odpověď: „To není pravda.”

Otázka: „Vidíte nějakou podobnost mezi tímto stažením a stažením z Vietnamu?”

Odpověď: „V žádném případě. Nula.”

14. srpna

Tiskový mluvčí Pentagonu2

„Neplánujeme uzavření ambasády v Kábulu a situace ve městě je klidná. Když se na situaci podíváme z vojenského hlediska, městu nehrozí okamžitý kolaps.”

Tiskový mluvčí Ministerstva zahraničí3

„Ministr zahraničí A. Blinken hovořil dnes s prezidentem Afghánistánu A. Ghaním o vývoji v zemi. Diskutovali o důležitosti diplomatického a politického úsilí k omezení násilí.”

15. srpna

Abbullah Abdullah, předseda Afghánské rady4

„Bývalý prezident Afghánistánu opustil zemi.”

Tisková zpráva americké ambasády v Kábulu5

„Bezpečnostní situace v Kábulu se rychle mění. Žádáme americké občany, aby se ukryli na místě, kde pobývají. Nevolejte na ambasádu s dotazy na odlety.”

16. srpna

Tisková konference Pentagonu6

Otázka: „Činí USA nějaké další kroky, aby zabránila tomu, že se Taliban zmocní letadel a jiné vojenské techniky?”

Odpověď: „Na tuto otázku nemohou odpovědět.”

Tiskový mluvčí Ministerstva zahraničí7

„Rada bezpečnosti OSN vydala dnes tiskové prohlášení požadující zformování nové vlády v Afghánistánu, která je jednotná, inkluzivní a reprezentativní. A to včetně podstatného a plného zapojení žen. Rada hovořila zcela jednotně a potvrdila, že Afghánistán musí dodržovat mezinárodní závazky.”

17. srpna

Tisková konference Bílého domu8

Poradce prezidenta J. Sullivan: „Prezident Biden dosud nehovořil s žádným z lídrů ostatních členů NATO.” Dále potvrdil, že při plánování odsunu se počítalo se „všemi možnostmi”. Vláda nemá „kompletní obrázek” o tom, kolik zbraní se dostalo do rukou Talibanu.

Tisková konference Talibanu9

Mluvčí Talibanu odpověděl na otázku na téma svobody projevu: „Tato otázka by měla být položena těm, kteří podporují svobodu projevu a nedovolí publikovat veškeré informace. Mohu se zeptat Facebooku.”

Na otázku ohledně ženských práv uvedl, že ženy mají práva, pokud dodržují zákony šaria.

Tisková zpráva Unicef10

Organizace Unicef v tiskové zprávě uvedla, že je celkem optimistická poté, co Taliban komentoval možnost vzdělávání dívek.

Bývalý prezident Afghánistánu11

„Džihádský vůdce Gulbuldin Hekmatyar” se stává členem koordinačního výboru, jehož cílem je zajistit pokojné předání moci. Podle tisku má G. Hekmatyar přezdívku Kábulský řezník.

18. srpna

Twitter12

Twitter oficiálně potvrdil, že se nepřidá k ostatním sociálním sítím a nezablokuje účet Talibanu. Na dotaz ohledně účtu D. Trumpa sdělil, že jeho účet zůstává trvale zavřený. Dále prohlásil, že bude pokračovat v kontrole obsahu, který oslavuje násilí.

Americká ambasáda v Kábulu13

„Americkým občanům: děkujeme za registraci vašeho požadavku na evakuaci z Aghánistánu Neurčený počet letů bude brzy zahájen. Dostavte se na letiště. Upozorňujeme, že vláda Spojených států nemůže garantovat vaši bezpečnost během cesty.”

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*