Pane Fialo, my jsme tu také
Sdílet článek:
Válka na Ukrajině nepolevuje, umírají lidé, dochází k nevratným škodám. Neexistuje asi nikdo, kdo by tento konflikt přímo schvaloval.

Lidé pomáhají, co jim síly stačí. Každý po svém a každý nejlépe, jak dovede. Tomu se říká solidarita a je to tak správně. My Češi, Moravané i Slezané jsme byli ještě nedávno osočování z toho, že této solidarity nejsme schopni. Pouze jsme však nebyli schopni vnucené solidarity. Solidarity, o které jsme nebyli přesvědčení, že je účinná a prospěšná. Tuto nálepku jsme nyní jako národ velmi směle sejmuli a věřím, že už nám jí nikdo soudný nebude nikdy schopen nasadit zpět.

Solidarita lidí je bezmezná a je správná. O čem ale nejsem přesvědčen, je solidarita politická. Máme novou vládu. Máme ji sotva pár měsíců. Marně se zamýšlím, co udělala za těch pár měsíců pro nás obyčejné Čechy? Prosadila velmi kontroverzní Pandemický zákon. Má až tak nápadné rysy totalitářských praktik, že jej musela vláda protlačit silou až napodruhé, a to i přes značný odpor svých koaličních senátorů i odborné právnické veřejnosti. Tak tohle nová vláda zvládla udělat pro nás Čechy. Také zvládla vytvořit podmínky pro zavedení cenzury tzv. dezinformačních medií. Dokonce pan premiér tvrdí, že to vyžadovalo odvahu. Jakkoliv omezovat svobodu slova rozhodně nevyžaduje odvahu, to vyžaduje pouze zbabělost a slabost. Úlohou názorově silných je učit a vysvětlovat, ne zakazovat a mazat, bez ohledu na obsah. Máme zákony a ty musíme dodržovat. My i politici. Pan premiér rád požívá silné fráze o tom, že jsme ve válce, ale chvála bohu zatím nejsme. Nikdo nás zatím nenapadl, nikdo u nás neumírá, nikdo u nás válkou nestrádá.

Náš národ se ještě před vypuknutím této strašlivé války začal potýkat s rostoucími cenami energií, zboží i služeb. Očekával jsem pomoc ze strany této nové vlády. Vždyť její předvolební heslo bylo: Spolu to zvládneme. Krom několika vzletných vyjádření pana Fialy ve smyslu: musíte si zvyknout, jsem ze strany celé vládní koalice neviděl nic, co by dělali právě pro nás, občany této země.

Nyní žijeme v době, kdy nelze vyloučit, že se válka nepřenese do jiných částí Evropy a možná i světa. Žijeme tedy v okamžiku, kdy my, běžní lidé, potřebujeme mít jistotu, že právě naše vláda je na tuto situaci dobře připravena. Pokud ne, co jde, rychle dohoní a má plán, jak právě nám pomoci a právě o nás se postarat. Já osobně bohužel z chování naší vlády tento pocit nemám. Místo aby se podílela na mírnění tohoto strašlivého konfliktu, posílá další a další zbraně na Ukrajinu, kde za nimi umírají další a další lidé. Osobně mi připadá velmi naivní si myslet, že právě námi poslané zbraně ukončí konflikt s druhou nejsilnější armádou světa a povedou jakkoliv k vyřešení situace na Ukrajině. Vždy jsem si myslel, že si zbraně pořizují státy zejména na svou vlastní obranu. Přenese-li se tedy válka k nám, čím se budeme pane premiére bránit?

Chápu populismus, s jakým naši politici do tohoto konfliktu vstupují. Na utrpení druhých a solidaritě obyčejných lidí se body honí téměř bez námahy. Sám za sebe ale očekávám, že v této době kdy se zhoršují podmínky pro život nás všech, si naše vláda konečně opět všimne, že jsme tu i my, Češi. Mandát ve volbách od nás dostala právě a jen k tomu.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

 1. Řízení státu k prospěchu jeho občanů se stalo totalistním přežitkem.
  Všemocná ruka trhu za čtvrt století napáchala nevratné škody na lidech,Zprvu morální,později ekonomiccké a psychické.V současnosti bezprostředbně a přímo ohrožujeexistenci lidského druhu na celé planetě Zemi

  Vlády a řízení jednotlivých států se za nadšené podpory jejich mediálně zpracovávané lůzy zmocnili psychopaté či jimi dálkově řízené existence svoji podlostí či přímo zločinností možná i donucené k lokajské vlastizrádné aktivitě vůči vlatním občanů,
  velice často svým voličům a obdivovatelům.
  To vše,oceány krve a slz,pohoří utrpení,lží,pomluv a vzájemné nedůvěry a nenávisti je úrodným podhoubím pro jejich klid a bezuzdné množení se,
  PENÍZE AŽ NA PRVNÍM MÍSTĚ
  Člověk a lid u jejich získávání jen překážÍ.
  Že DEMOgRATÉ?

 2. Fialova vláda chčije na své občany, zajímá ji jen Pfizer, Ukraina a levná energie pro skopčáky. Vystajlovaný profesůrek mává rukama a hlásí, jak jsou na všechno připraveni… Benzín za 50Kč a oni začínají UVAŽOVAT co s tím… Nechtějí s tím nic dělat, protože jim to vyhovuje, stejně je jejich cílem grýndýl a totální závislost ČR na EU. Kovidiáda a válka je pro ně vlastně darem z nebes…

 3. Poláci dokázali snížit DPH na benzín obratem.

  U nás se o tom “má jednat” ve středu. Okolní země už také chvíli před válkou začaly něco dělat s cenami energie a plynu…
  Působí to dojmem, jako by Fialova vláda měla problémy vlastních lidí tak nějak v… No úplně tam. Což se jí může vymstít. Brzy. Jen co mediální “owerkill” okolo Ukrajiny začnou lidé pouštět druhým uchem ven (každé nadšení jednou vyprchá a každá kampaň přejde časem v obtěžování).
  Časem začnou zprávy o ubytování a zaměstnání prchajících Ukrajinců vzbuzovat zlobné reakce – a co my??
  Fiala dělá chybu.

 4. Fiala nedělá chybu,pane Vylíčil
  Fiala a jeho loutkové divadélko jen plní instrukce

  Prolematika občanů země,kterou reprezentuje je jim nepokrytě u brusele.
  Stejně tak osud ukrajinských běženců,kteří díky exibicionistům ne nepodobným
  členům pětikoalice a jejich voličů a příznivců naděeně ženou do zmaru a zkázy.Přesně podle přání a instrukcí reži-sérů jejich loutkovodičů.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*