Pane Grolichu, natřete to nám hlupákům a vezměte Romy z Ukrajiny do Velatic
Sdílet článek:
Na to, že mnozí politikové “ve vyšší lize” pohrdají občany, jsme si nejen za doby covidí, ale hlavně během ní, již zvykli – jsme pro ně důležití asi jako špína na ošlapaných botách (naopak takové móresy nejsou vůbec časté u starostek a starostů menších měst a obcí, kteří jdou sami s kůží na trh a ti, které znám a se kterými ráda pracuji, dělají pro obce hodně). Jedním z posledních, kdo přesně toto smýšlení o občanech předvedl v plné nahotě, byl jihomoravský stand-up komik, advokát s pozastavenou praxí a t. č. k naší smůle hejtman Jan Grolich.

Grolich s nebývalou vervou usiluje o to, aby otrávil život lidem v některé z obcí na jižní Moravě. Jak? Snaží se totiž ze všech sil umístit ubytovny pro ukrajinské Romy, proti kterým se místní zcela logicky brání zuby nehty. Co tito lidé dokáží, předvedli v malém ve Vyšních Lhotách a taky v centru Brna.

“Křik, nepořádek a problémy. Moravskou metropoli trápí už několikátý den nával Romů z Ukrajiny. Početná skupinka zhruba osmdesáti návštěvníků se utábořila u hlavního nádraží nedaleko obchodního centra Letmo. Bezradné jsou vůči svérázným hostům státní orgány i neziskové organizace. Romové nakonec strávili noc v kasárnách.”

Naše primátorka, jejíž mírumilovný hlásek nabádal neposlušné Brňany dlouhé měsíce k tomu, aby si ohleduplně v MHD zahalili dýchací cesty, má za to, že problémy s nesocializovanými Romy vyřešila tím, že je odsunula do Židenic. Každý, kdo pochází z naší dříve krásné metropole, dnes nového Kyjeva, ví, že naproti kasárnám je to už tak s romskými spoluobčany nahnuté a že se takovým odsunem nevyřešilo vůbec nic.

Ke smůle všech zachránců nebozí utečenci ubytování odmítli.

Skupinka sice prostor opustila, potíže se ale vyřešily jen částečně. Část Romů nabízené ubytování v brněnském záchytném centru pro běžence na výstavišti či v někdejších kasárnách v Židenicích odmítá. Na druhé straně jiná města tyto Romy na svém území nechtějí.

Milý pane hejtmane, jak je možné, že máte tu drzost poučovat občany, jak se mají v této situaci, kdy jim chcete proti jejich vůli nacpat nepřizpůsobivé do těsné blízkosti dosud klidných domovů a zruinovat jejich životy, cítit? Jak můžete situaci zlehčovat? Problém to samozřejmě je a obří!

Předpokládám, že ve vytipovaných obcích panuje strach, že by se z daných ubytoven mohla stát v uvozovkách malá ghetta – vyloučené lokality. Jak složitá jsou jednání?

Čtyřicet lidí není ghetto. Tohle odmítám. Je to poměrně malá skupina lidí. Nevidím v tom nějaký problém. V řadě měst už je víc než čtyřicet takto specifických Ukrajinců ubytovaných. Akorát se to nemedializovalo. Normálně fungují a až na výjimky bez problémů. Samozřejmě na jižní Moravě máme nyní 35 tisíc uprchlíků, občas se nějaký problém objeví, ale to je ve společnosti běžné. Chápu, že je to novinářsky zajímavé téma, ale je to kapka v moři. Kdyby se předem neřešila lokalita, tak to lidé nerozebírají a ani to nepoznají. Chápu strach, s ním se musí pracovat, ale za mě je to zbytečné.

Víte co, pane hejtmane? Mám pro vás, a jistě nejen já, návrh: udělejte vše proto, aby se místo pro ubytování těchto podle vašich tvrzení báječných uprchlíků, s nimiž je podle vás jedna radost žít, našlo u vás ve Velaticích, co nejblíž vašeho domova! Byl jste starostou, jste hejtmanem, jistě máte mnoho kontaktů a dokážete to. Pak nám všem trapným hlupákům, kteří se jen bojí o svoje ještě trapnější jistoty, ukážete, jak je nové soužití procházka růžovou zahradou. Ukažte nám, jak Romové z Ukrajiny pracují, neruší, nedělají nepořádek, zapojují se k dobru místních, jsou vděční, tišší a skromní, přizpůsobiví a jak zapadnou. Ukažte nám, že děti chodí denně do školy, prospívají s vyznamenáním nebo aspoň prospívají. Ukažte nám, jak se 40 nepřizpůsobivých Romů bez základních sociálních a hygienických návyků v malé obci nebo městečku ani nepozná. Ukažte nám, jak pracovat se strachem!

Jsem opravdu zvědavá, kdy ubytovna ve Velaticích vznikne a jak to tam bude šlapat. Když to bude skutečně samá duha a jednorožci, jak tvrdíte, a ukáže se, že “čecháčkovské” a “flastenecké” obavy byly naprosto liché a že dokonce šlo o ukrutně ošklivé předsudky, pak se omluvím, budu si sypat popel na hlavu a budu sama dělat všechno proto, aby podobné ubytovny rostly po celé ČR jako houby po dešti. Slibuju na mou duši, na psí uši a na kočičí svědomí! Věřím taky, že podobný krok by doopravdy prospěl všeobecnému blahu a napravil by zkažený pohled nás, českých malověrců, na Romy z Ukrajiny a na jejich přínos pro společnost. Těším se, že o vašich snahách velmi brzy uslyšíme a že do pár týdnů budete pravidelně reportovat z Velatic!

Tak, teď konec snění a zpátky nohama na zem. Samozřejmě vím, že nic z toho neuděláte. Jak byste mohl! Umíte jen hloupě žvanit, skutek utek´. Proto držím pěsti všem starostkám a starostům a všem občanům, kteří se teď budou muset všemi možnými prostředky bránit před vznikem ubytoven pro absolutně nepřizpůsobivé lidi (a je fakt, ale fakt úplně jedno, jestli jsou to nebo nejsou Romové, jde jen o ty neuvěřitelné manýry nepatřící ani do středověku, chtěl hrát na dojemnou rasistickou notu), kteří sem přišli přes minimálně jednu bezpečnou zemi, kde měli podle všech pravidel pro uprchlictví zůstat, nebo kteří dokonce mají pas maďarský či jiný než jen ukrajinský, tudíž nemají dostat v ČR žádnou ochranu ani materiální pomoc.

Doufám, že se lidé praštěným a zlým nápadům konečně postaví a že si nenechají líbit vaše naduté poučování (a taky doufám, že to bude dřív, než budou všichni s nervy úplně v háji a řešení nebude mírumilovné). Myslím, že by měli kupř. vyvolat místní referenda proti takovým snahám. Taky doufám, že se dají dohromady a dovezou vám třeba před úřad kopu hnoje, jako to obvykle dělají protestující zemědělci ve Francii. Nic jiného si za svoje podlé a pohrdavé řeči směřující proti občanům nezasloužíte. Kdybyste totiž byl dobrý politik a dobrý hejtman, popravdě byste přiznal, že nejen s Romy, ale se všemi migranty z Ukrajiny jsme překročili únosnou mez a že musí být ukončeno přijímání jakýchkoliv příchozích. Nečekám ale, že máte odvahu, abyste řekl konečně pravdu, stačí mi k tomu, abych si přečetla jedno z vašich dalších prohlášení:

Za mě funguje skvěle. Nastavili jsme systém. Bez problémů ubytováváme lidi do penzionů, internátů. Lidé si pak postupně nacházejí svoje trvalejší bydlení. Naprosto přirozeně to funguje. Spousta lidí už našla práci, děti jsou ve školkách a školách. I proto nejsem úplně rád, že se začala medializovat početně zanedbatelná skupina, u níž samozřejmě s ubytováním trochu problém je. Byl bych nerad, kdyby se kvůli tomu rozviřovala negativní diskuse o uprchlících z Ukrajiny. To si nezaslouží.

Už jenom tvrzení s prací lze velmi snadno ověřit.

Od letošního 24.2. do letošního 20.4. využilo možnost pracovat v Česku celkem 23 973 uprchlíků z Ukrajiny pod dočasnou ochranou. Celkem jich je 295 600. Uprchlíci nastupují na pozice ve výrobě, dopravě, ale i v logistice a službách.

Zapojilo-li se 10% ze zaevidovaných příchozích (a ano, vím, že část z nich jsou děcka), pak je to směšné číslo a rozhodně nelze hovořit o tom, že něco naprosto přirozeně funguje a spousta z nich našla práci. Není to prostě a jednoduše pravda. Ve skutečnosti jsme už dávno překročili kapacity a dobře nefunguje vůbec nic. Zajímavé je, že jiný hejtman (Kuba) to aspoň opatrně naťukává:

V České republice je už na 300 tisíc ukrajinských běženců. Podle předsedy Asociace krajů ČR Martina Kuby (ODS) se tak země ocitá za hranou kapacity. „Pokud tu velká část uprchlíků zůstane třeba na rok či dva, tak už jsme za limitem,“ říká.

Kuba se o jeví příčetný i ohledně romských migrantů:

Popsal, že pokud tyto lidi do ubytovacího zařízení vezou policisté nebo hasiči, tak někdy odmítají vystoupit z autobusu nebo se v místě ubytovat. „Když je takové zařízení blízko nějaké vesničky, automaticky to vytváří problémy. Je naivní se tvářit, že to tak není,“ poznamenal Kuba.„Není to o velkém počtu, ale o velkých starostech s malým počtem. Z celkového množství 300 tisíc uprchlíků mohou být problémové dva tisíce. Ale stovka takových lidí zabere více sil než tisíce bezproblémových,“ dodal Kuba. .

Kupodivu příčetně mluví i Vondrák:

Podle Vondráka se situace musí vyřešit vytvořením ubytovacích kapacit, které budou nastaveny na úrovni Správy uprchlických zařízení. „Byl by tam zvýšený dozor, aby se tyto negativní jevy neprojevovaly.Navrhoval jsem, aby lidé, kteří poruší pravidla soužití, byli převezeni do zařízení k tomu určenému,“ řekl iDNES.cz.

Ano, když už bychom snad připustili, že tu alespoň část totálně nepřizpůsobivých migrantů necháme (důvody pro takový krok ale neznám, vy možná ano, pane Grolichu), pak je jediným řešením to, o čem hovoří právě Vondrák. Pobyt v hlídaném zařízení a kompenzace pro obce, které musejí negativní dopady migrace strpět, doplňuju já.

Na rozdíl od Grolicha si situaci uvědomuje i hejtman Pardubického kraje:

„Čeští občané by měli mít jistotu, že nepřichází další problém, který budeme muset řešit. Musíme zabránit zneužívání poskytovaných dávek a ubytování, které lidé v Zakarpatí třeba takové nemají. Korektnosti okolo už bylo hodně,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický v pořadu 360° na CNN Prima News.

V tomto světle vynikne absurdnost závěrečné Grolichovy myšlenky z onoho bizarního rozhovoru:

Máme tu 35 tisíc lidí z Ukrajiny a neřešíme tu žádné problémy. V Brně vždycky byli a budou bezdomovci. Někteří to mají i ze svého vlastního rozhodnutí, tomu se těžko dá zabránit.

Jste skutečně advokát? Opravdu jste vystudoval práva? Vy se skutečně domníváte, že stát má připustit, že na jeho území pronikají skupinky zcela neevidovaných a nekontrolovaných cizinců? Opravdu si myslíte, že nemají existovat pro migraci žádná pravidla? proč jsme tedy dosud měli utečenecké tábory? Proč jsme nedovolili všem Syřanům nebo Afgháncům, aby se prostě rozprchli dle libosti po republice a činili, co je jim libo? Copak u nás rozhodují migranti o tom, co si budou dělat a stát má mlčet a šoupat nohama? Opravdu vám vaše myšlenkové pochody přijdou normální? Mně tedy ani omylem, a to jsem měla z Právnické fakulty MU červený diplom.

Pane Grolichu, abych to ale nezamluvila, netrpělivě čekám na zprávy o velatickém uprchlickém zázraku! Jistě vytřete všem škarohlídům mého typu zrak.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,86 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*